Týdenní stacionář JIHOČESKÁ NADĚJE
Historicky první pobytová služba pro lidi s autismem a těžším funkčním postižením vznikla v roce 2022 na jihu Čech pod vedením známého psychoterapeuta Mgr. Přemysla Mikoláše. Ten prošel jako první český psychoterapeut výcvikem v metodě PBS pod vedením irského experta Briana McDonalda.
Slavnostní otevření

Krajský dotační program na podporu sociálních služeb pro rok 2022 
Služba týdenního stacionáře byla v období od 1. 9. do 31. 12. 2022 podpořena v rámci Krajského dotačního programu na podporu sociálních služeb pro rok 2022. Finanční prostředky z krajského rozpočtu ve výši 944 000 Kč byly určeny na mzdové náklady, energie a ekonomické služby.
V září 2022 jsme otevřely dveře stacionáře prvním šesti dospělým klientům. V lednu 2023 do stacionáře nastoupili další dva klienti. V jednolůžkových pokojích tak bydlí celkem osm klientů, kteří chtějí žít samostatnější život, někam patřit a mít své kamarády. Sami to ale z důvodu svého postižení nemohou zvládnout a potřebují celoživotní podporu a pomoc okolí.
Desetičlenný tým týdenního stacionáře je proškolen v metodě Positive Behaviour Support (PBS), která pomáhá jak pracovníkům tak klientům zajistit bezpečí a respektovat lidská práva.
V současné době nám chybí prostředky na dovybavení stacionáře nábytkem, zejména sedací soupravou, křesli a vestavěnými skříněmi, aby se naši klienti cítili ve stacionáři jako doma.
Jménem našich klientů Vám děkujeme 🧡.
Dlouhá cesta k novému stacionáři
Autismus nezmizí, ani když vyrostete
Znáte to, jako mávnutím kouzelného proutku jsou z dětí dospěláci a nejinak je tomu i u našich klientů. Z dětí, které k nám chodily na terapeutické programy, kroužky, odlehčovací služby a další aktivity jsou najednou „dospěláci“.
Víme, že cesta k dospělosti bude pro naše klienty mimořádně těžká a plná překážek. Jejich postižení bohužel s dospělostí nikam nezmizí a budou potřebovat naší celoživotní podporu.
Rozhodli jsme se proto zdánlivě o nemožné, vybudovat pro naše dopívající a dospělé klienty týdenní stacionář. Naším cílem bylo vybudovat místo, kde by měli šanci se v dospělosti alespoň částečně osamostatnit, někam patřit a mít kolem sebe blízké lidi. Cíl byl tedy jasný, ale čekala nás dlouhá a nelehká cesta ….
Začínáme stavět stacionář od základu
Začátky našeho snažení se datují do roku 2017, kdy se nám díky vstřícnému přístupu ze strany vedení města České Budějovice podařilo získat objekt, kde by se mohl stacionář vybudovat.

Na první pohled nám bylo jasné, že nás čeká běh na dlouhou trať. Avšak náš tým Autis Centra se jen tak něčeho nezalekne a po mnoha jednáních a především díky podpoře veřejnosti a našich partnerů, dárců a podporovatelů jsme postupně dokázali z této ruiny vybudovat základy našeho stacionáře.
Stacionář Jihočeská naděje roste před očima
Z hrubé stavby se pomalu, ale jistě stává náš vysněný stacionář.

Neúnavně pracujeme, řešíme, vyřizujeme a sháníme finanční prostředky na další vnitřní vybavení. Jak sami vidíte, díky Vaší podpoře se nám dílo daří a stacionář nabývá postupně na kráse.

Otevření stacionáře vyžaduje mnoho plánování a příprav …
Během stavebních prací nezahálíme, protože pro naše budoucí klienty musíme vše pečlivě připravit. Jedná se o psychicky náročnou a složitou práci. Musíme projít školeními a prokázat, že tuto náročnou práci dostatečně dobře zvládneme. Je to pro nás velká výzva, ale našich osm dospěláků s autismem a mentálním handicapem si zaslouží tu nejlepší péči.

Naděje pro Tomáše, Kačku a další dospělé klienty
S radostí Vám představujeme Tomáše a Kačku. Oba navštěvují Autis Centrum od dětství, jezdí na tábory a využívají odlehčovací službu. Nyní se budou moci osamostatnit ještě více a začít bydlet v týdenním stacionáři.
Tomáš
Tomáš byl jedním z prvních klientů Autis Centra. Pro jeho maminku byl vznik centra opravdovou spásou, protože na péči o Tomáše byla do té doby sama. Tomášův otec jeho zdravotní stav neunesl a za dramatických okolností opustil tento svět. Maminka rodinnou situaci zvládla. O Tomáše se starala, jak nejlépe mohla, a při náročné péči ještě donedávna pracovala jako zdravotní sestřička v nemocnici. Aby si alespoň trochu odpočinula, využívala pro Tomáše víkendové odlehčovací pobyty v Autis Centru. Přišla však doba, kdy Tomáš dospíval a bohužel ne příliš vybíravým způsobem dává mamince najevo potřebu osamostatnit se. Že tohle přijde, maminka Tomáše věděla. Je nesmírně šťastná, že příležitost v podobě týdenního stacionáře pro Tomáše je na dosah. O takové možnosti se jí donedávna ani nezdálo. Bude se moci opět vrátit do práce a Tomáš dostane šanci vydat se na cestu do dospělosti na vlastních nohách.

Kačka
Stacionář je obrovskou nadějí také pro Kačku a její maminku. Obě dvě prožily složité situace, kdy se k nim jejich rodina postavila zády a na všechny starosti zůstaly samy. Služby pro lidi s autismem v době, kdy Kačka byla malá, prakticky neexistovaly a tak její maminka musela s Kačkou zůstat doma. Dnes je již Kačka dospělá, ale potřebuje stálou podporu a pomoc okolí. Její maminka je však vyčerpaná a nedokáže jí zajistit zázemí a sociální kontakty, které Kačka tak zoufale potřebuje. I pro Kačku bude nový stacionář příležitostí, jak se osamostatnit a s potřebnou podporou se zapojit do běžného života.

Další klienti
Kromě Tomáše a Kačky dostane díky stacionáři šanci na samostatné bydlení dalších šest klientů.
Pomůžete nám stacionář Jihočeská naděje dokončit?

Jenom budova a holé zdi ale nestačí. V současné době potřebujeme dovybavit stacionář nábytkem, aby se v něm klienti cítili jako doma.
Víme, že současná doba je velmi složitá, ale pevně věříme, že nám pomůžete 🧡. Společně dokážeme proměnit stacionář ve skutečný domov, kde se budou naši klienti cítit bezpečně a naleznou v něm vše potřebné pro svůj život.

Podpořit nás můžete:
- Zasláním libovolné finanční částky na vybavení stacionáře.
- Posílením našeho týmu přímé péče ve stacionáři.
Každý člověk si zaslouží naději na život mezi lidmi, kteří ho mají rádi a poskytnou mu bezpečí. Naši dospělí klienti tuhle šanci dostávají právě teď.
#stacionarproautisty #budujemestacionar #jihoceskanadeje