Autiscentrum logo
menu

Ikona oddělovače Patroni

Jana Šrejma Kačírková
operní pěvkyně – sopranistka

„Každý má svůj svět, ve kterém se chce cítit dobře a být respektován. Lidé s autismem jsou na tom stejně.“

Od chvíle, kdy se Jana Šrejma Kačírková, rodačka z jihočeského Vidova, setkala s rodinami pečujícími o děti s autismem, věděla, že existují lidé, kteří vidí svět jinýma očima. Dlouho se nerozmýšlela a v roce 2018 se stala patronkou Autis Centra. V témže roce pro Autis Centrum uspořádala charitativní vánoční koncert a s rodinami a dětmi s autismem se od té doby setkává pravidelně.

Jana Šrejma Kačírková je stálou členkou souboru opery Národního divadla Brno, stálým hostem Jihočeského divadla v Č. Budějovicích a Slovenského národního divadla v Bratislavě. Je držitelkou tří cen Thálie a tří ocenění Jihočeských Thálií. A také je to člověk se srdcem na pravém místě!

 

Dana Verzichová
herečka
Jihočeské divadlo

„Nikdy to nevzdávej!“

V životě nastávají různé situace, které nám připadají jako náhoda. Ale já na náhody nevěřím, všechno je věcí volby a naší intuice. A přesně takhle mě moje životní cesta svedla dohromady s organizací rodičů, která před desetiletím byla ještě v plenkách. Oslovili mne, zda bych pro ně moderovala charitativní akci Modrý běh a já kývla. Rodiče se tehdy snažili vytvořit centrum, které by poskytlo jejich dětem bezpečné zázemí pro rozvoj a setkávání. Postupně jejich snaha přinesla ovoce a centrum začalo pomáhat i dalším dětem s autismem. Na rodičích jsem vždycky obdivovala jejich vůli, trpělivost a neutuchající energii. Za tu dobu, co je znám, urazili obrovský kus, někdy pěkně trnité cesty. Oni jsou důkazem, že když si za něčím jdete a nevzdáte to, jednou se to podaří. Držím jim palce a jsem na jejich cestě s nimi.

 

Petr Jablonský
imitátor a herec
„Neměj z toho žádné splíny, že jsi tak trochu jiný“

 Jako dítě jsem byl taky takový trochu zakřiknutý. Málokdo mi to ale věří, protože nakonec je mým životním posláním bavit lidi. Musím říct, že jsem mezi dětma jako malý docela trpěl, takže chápu, že děti s autismem, to mají opravdu těžké zapadnout mezi vrstevníky a být součástí společnosti. Proto je mi Autis Centrum tak sympatické. Myslím si, že projekt Autis Centra je úžasný. Nabízí zázemí pro všechny děti a dospělé s autismem a jejich rodiny. Vždy jim zde podají pomocnou ruku. Proto jsem se rozhodl stát jejich patronem a je pro mne čest je podpořit. Velice rád do Autis Centra jezdím na osvětové a benefiční akce nebo jen tak za dětmi i úžasným týmem pracovníků.

Petr Jablonský je český imitátor, bavič, moderátor a herec. Věnuje se zejména imitování českých celebrit a politiků. Spolupracuje s Autis Centrem a zpěvačkou Nikol, pro kterou napsal text úspěšné písně Sára.

 

Dominika Červenková
olympionička z Athén v roce 2004
česká gymnastka, jógový učitel

„Dává mi smysl, být druhým lidem průvodcem a seznamovat je s tajemstvím jógy. O jogínech se hovoří jako o lidech, kteří po svém odchodu zanechávají místo krásnějším. Tato myšlenka mě inspiruje v mém životě na osobní i profesní úrovni.“ 

Více jak deset let je jóga součástí mého života. Jsem učitelem jógy, jejím pravidelným praktikantem a bez přestání studentem. Pro své poznání jsem si vybrala systém Ashtanga jógy. Zkušenosti, které sbírám u učitele Jara Pávka v Bratislavě, se snažím přenášet k nám do jižních Čech. Využití hodin jógy pro podporu Autis centra, vnímám jako krásnou příležitost spojit lidi a rozšířit povědomí o síle a laskavosti každého člověka, který se na péči a pomoci klientů a jejich rodin podílí. Jsem vděčná za příležitost být patronem centra. Své patronství vnímám jako možnost inspirovat další lidi a společnosti k podpoře výjimečných služeb, které Autis centrum svým klientům nabízí.

 

Nikol Votrubová
zpěvačka, sestra Sáry

„Téma autismu je pro mne srdeční záležitost. Jako sestra Sáry, slečny s autismem, bych si přála, aby každá rodina měla šanci na spokojený život a kvalitní služby v podobě rané péče nebo stacionáře pro dospělé s autismem.“

Moje sestra Sára navštěvuje Autis Centrum. Myslím, že pro práci s lidmi s autismem je zapotřebí opravdovost a lidskost. A právě takoví jsou lidé v centru. Vím, že zde o klienty pečují s láskou a trpělivostí. Proto jsem se rozhodla stát se patronkou právě tohoto budějovického centra. Zpěvu se věnuji od malička a vždycky jsem věděla, že to je přesně to, co chci v životě dělat. V roce 2021 jsem uspěla v pěvecké soutěži SuperStar, kde jsem postoupila mezi 50 nejlepších zpěváků. Díky této soutěži se mi pomalu otevírají brány do českého showbyznysu a také mi svítá naděje, že budu moci více pomáhat s osvětou autismu a zlepšovat možnosti dětí s autismem a jejich rodin.

O životě s mojí sestrou Sárou je písnička se stejnojmenným názvem „Sára“, kterou pro mne napsal Petr Jablonský. Poprvé jsem ji zpívala živě na slavnostním otevření nového týdenního stacionáře v Autis Centru v roce 2022. Píseň slavila úspěchy v hitparádách ve dvou celoplošných rádiích. Věřím, že prostřednictvím mne je o něco více slyšet hlas mojí sestry Sáry a dalších lidí s autismem.

 

PhDr. Iva Nesnídalová
klinická psycholožka
zakládající členka dozorčí rady Autis Centrum, o.p.s.

„Rodiče dětí s postižením potřebují podporu a pochopení, aby mohli pečovat a mít pro své děti úsměv na rtech. Úsměv má mocnou sílu a nikdy nelze podceňovat jeho pozitivní účinky.“

PhDr. Iva Nesnídalová stála u zrodu Autis Centra. Dobře věděla, že při péči o dítě s autismem je třeba podpořit celou rodinu. Pro rodiče má vždy laskavá slova, nezapomene nikdy na sourozence a pro samotné děti s autismem má velké pochopení. Vážíme si její podpory a porozumění autismu, protože jen ten kdo porozumí, může skutečně podpořit. 

Hlavička pozadí