Autiscentrum logo
menu

Ikona oddělovače Patroni

Jana Šrejma Kačírková
operní pěvkyně – sopranistka

„Každý má svůj svět, ve kterém se chce cítit dobře a být respektován. Lidé s autismem jsou na tom stejně.“

Od chvíle, kdy se Jana Šrejma Kačírková, rodačka z jihočeského Vidova, setkala s rodinami pečujícími o děti s autismem, věděla, že existují lidé, kteří vidí svět jinýma očima. Dlouho se nerozmýšlela a v roce 2018 se stala patronkou Autis Centra. V témže roce pro Autis Centrum uspořádala charitativní vánoční koncert a s rodinami a dětmi s autismem se od té doby setkává pravidelně.


Jana Šrejma Kačírková je stálou členkou souboru opery Národního divadla Brno, stálým hostem Jihočeského divadla v Č. Budějovicích a Slovenského národního divadla v Bratislavě. Je držitelkou tří cen Thálie a tří ocenění Jihočeských Thálií. A také je to člověk se srdcem na pravém místě!

   

Dana Verzichová
herečka
Jihočeské divadlo

„Nikdy to nevzdávej!“

V životě nastávají různé situace, které nám připadají jako náhoda. Ale já na náhody nevěřím, všechno je věcí volby a naší intuice. A přesně takhle mě moje životní cesta svedla dohromady s organizací rodičů, která před desetiletím byla ještě v plenkách. Oslovili mne, zda bych pro ně moderovala charitativní akci Modrý běh a já kývla. Rodiče se tehdy snažili vytvořit centrum, které by poskytlo jejich dětem bezpečné zázemí pro rozvoj a setkávání. Postupně jejich snaha přinesla ovoce a centrum začalo pomáhat i dalším dětem s autismem. Na rodičích jsem vždycky obdivovala jejich vůli, trpělivost a neutuchající energii. Za tu dobu, co je znám, urazili obrovský kus, někdy pěkně trnité cesty. Oni jsou důkazem, že když si za něčím jdete a nevzdáte to, jednou se to podaří. Držím jim palce a jsem na jejich cestě s nimi.

 

Dominika Červenková
olympionička z Athén v roce 2004
česká gymnastka, jógový učitel

„Dává mi smysl, být druhým lidem průvodcem a seznamovat je s tajemstvím jógy. O jogínech se hovoří jako o lidech, kteří po svém odchodu zanechávají místo krásnějším. Tato myšlenka mě inspiruje v mém životě na osobní i profesní úrovni.“ 

Více jak deset let je jóga součástí mého života. Jsem učitelem jógy, jejím pravidelným praktikantem a bez přestání studentem. Pro své poznání jsem si vybrala systém Ashtanga jógy. Zkušenosti, které sbírám u učitele Jara Pávka v Bratislavě, se snažím přenášet k nám do jižních Čech. Využití hodin jógy pro podporu Autis centra, vnímám jako krásnou příležitost spojit lidi a rozšířit povědomí o síle a laskavosti každého člověka, který se na péči a pomoci klientů a jejich rodin podílí. Jsem vděčná za příležitost být patronem centra. Své patronství vnímám jako možnost inspirovat další lidi a společnosti k podpoře výjimečných služeb, které Autis centrum svým klientům nabízí.

 

Nikol Votrubová
zpěvačka, sestra Sáry

„Téma autismu je pro mne srdeční záležitost. Jako sestra Sáry, slečny s autismem, bych si přála, aby každá rodina měla šanci na spokojený život a kvalitní služby v podobě rané péče nebo stacionáře pro dospělé s autismem.“

Moje sestra Sára navštěvuje Autis Centrum. Myslím, že pro práci s lidmi s autismem je zapotřebí opravdovost a lidskost. A právě takoví jsou lidé v centru. Vím, že zde o klienty pečují s láskou a trpělivostí. Proto jsem se rozhodla stát se patronkou právě tohoto budějovického centra. Zpěvu se věnuji od malička a vždycky jsem věděla, že to je přesně to, co chci v životě dělat. V roce 2021 jsem uspěla v pěvecké soutěži SuperStar, kde jsem postoupila mezi 50 nejlepších zpěváků. Díky této soutěži se mi pomalu otevírají brány do českého showbyznysu a také mi svítá naděje, že budu moci více pomáhat s osvětou autismu a zlepšovat možnosti dětí s autismem a jejich rodin.

O životě s mojí sestrou Sárou je písnička se stejnojmenným názvem „Sára“, kterou pro mne napsal Petr Jablonský. Poprvé jsem ji zpívala živě na slavnostním otevření nového týdenního stacionáře v Autis Centru v roce 2022. Píseň slavila úspěchy v hitparádách ve dvou celoplošných rádiích. Věřím, že prostřednictvím mne je o něco více slyšet hlas mojí sestry Sáry a dalších lidí s autismem.

 

PhDr. Iva Nesnídalová
klinická psycholožka
členka dozorčí rady Autis Centrum, o.p.s.

„Rodiče dětí s postižením potřebují podporu a pochopení, aby mohli pečovat a mít pro své děti úsměv na rtech. Úsměv má mocnou sílu a nikdy nelze podceňovat jeho pozitivní účinky.“

PhDr. Iva Nesnídalová stála u zrodu Autis Centra. Dobře věděla, že při péči o dítě s autismem je třeba podpořit celou rodinu. Pro rodiče má vždy laskavá slova, nezapomene nikdy na sourozence a pro samotné děti s autismem má velké pochopení. Vážíme si její podpory a porozumění autismu, protože jen ten kdo porozumí, může pomoci.

Hlavička pozadí