Autiscentrum logo
menu

Přinášíme knižní novinky z našeho partnerského nakladatelství Portál

Iva Flašková Iva Flašková 21.09.2022 Ikona komentáře 0 komentářů

S prvními sychravými dny Vám přinášíme další knižní novinky z nakladatelství Portál, které si můžete vypůjčit v půjčovně knih v Autis Centru. Knihy jsou určeny nejen vám pedagogům, ale mohou zaujmout i rodiče, asistenty a kohokoliv, kdo se při své práci věnuje dětem a rodině.  

Deborah M. Plummer, Hry pro zvládání hněvu – Cvičení a hry pro děti 5 – 12 let, Portál 2019

Praktická příručka pro učitele, vychovatele a rodiče, chtějí dětem porozumět, bojují s dětským hněvem. Zvládnout dětský vztek a křik není nic snadného, ale pomocí této publikace je možné se naučit, jak se vztekem pracovat a zvládat jej.  Kniha je rozdělena na dvě části – na teorii a praxi, obsahuje nemálo různých příkladů. Autorka své zkušenosti a znalosti předkládá zbytečně odborně, ale spíše laickým způsobem. Vysvětluje též, proč upřednostnila nesoutěživé hry, které jsou uváděny v praktické části. 

Eva Opravilová, Rok v mateřské škole, Portál 2011

Velice obsáhlá kniha, která by určitě neměla chybět v žádné mateřské škole. Rok v mateřské škole je dílo, které může být inspirací k nejrůznějším aktivitám s dětmi. Kniha dokáže skutečně inspirovat v průběhu celého školního roku, je možné podle ní zpracovávat jednotlivé náměty, je logicky a přehledně segmentována a rozdělena na roční období. Kniha je přehledná, snadno vyhledáte téma, které zrovna potřebujete. Obsahuje mnoho krásných obrázků, doporučila bych ji jak začínajícím tak zkušeným pedagogům. 

Kateřina Konvalinová, Jaro, léto, podzim, zima – ve školce je pořád prima, Portál 2014

Publikace představuje soubor různých návrhů k činnostem s dětmi předškolního věku. Každá z kapitol obsahuje motivační pohádku, která je úvodem do dané problematiky všech ročních období a jejich tématu. Mimo to v knize najdete básničky, různé hry, náměty na jazykové hrátky, hádanky, rozpočítadla, prstová cvičení a mnoho dalšího. Dvacet příběhů rozdělených do čtyř ročních období řeší témata, se kterými se setkávají děti v mateřské škole běžně celý školní rok, např. pravidla v mateřské škole, podzimní motivy jako je ježek, listy, draci, počasí, zimní motivy – Mikuláš, vánoční svátky, sněhulák, o nemocech, k jaru se vážící Velikonoce, ale i dopravní tématika. Aktivity obsažené v knize pomohou k rozvoji hrubé a jemné motoriky, řečové dovednosti, zrakového a sluchového vnímání, pozornosti, paměti, prostorových představ, schopnosti logického úsudku a samostatného vyjadřování, ale především vztahu ke kreativním činnostem dětí. Publikace velice dobře poslouží jak začínajícím, tak i zkušeným pedagogům.

A na prodlužující se podzimní a zimní večery doporučujeme navíc

Verena Kast, Otcové – dcery, matky – synové, Portál 2013

V knize jsou názorně teoreticky i na příkladech představeny modely chování a prožívání v souvislosti s tím, jak výraznou roli hrál rodič ve vašem dětství a jak podoba a charakter vztahu rodič – dítě může člověka nevědomě ovlivnit na celý život, především v tom jaké vyhledává partnery a tvoří blízké vztahy. Kdo má v tomto směru nějaký problém nebo pochybnost, může se v některém z modelů najít a uvědoměním si nových aspektů přeměnit své vnitřní nastavení ve vztazích a fungování v nich zlepšit.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí