Autiscentrum logo
menu

Představení nové pobytové služby proběhne na tiskové konferenci v Café AdAstra v Praze

Milena Urbanová Milena Urbanová 18.08.2022 Ikona komentáře 0 komentářů

Bydlení pro dospělé autisty? Jihočeský kraj a město České Budějovice zareagovaly na akutní nedostatek pobytových služeb pro autisty

Ačkoliv v České republice je pobytových služeb pro lidi s autismem zoufalý nedostatek, v Českých Budějovicích se daří budovat nové ubytovací kapacity. Naděje na osamostatnění osmi dospělých klientů s autismem, kteří potřebují vyšší míru podpory, nabrala podobu týdenního stacionáře. V objektu města zahájí stacionář svůj provoz od letošního září. Službu bude poskytovat organizace Autis Centrum, o.p.s.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má dlouhodobě sociální služby pro osoby s autismem v prioritách dotačních řízení. Nedostatek podpory lidí s autismem a těžším funkčním postižením a pečujících rodin však nadále přetrvává. „Situace některých rodin je často beznadějná. Žijí v sociální izolaci a zejména matky nebo otcové, kteří pečují o dítě sami, žijí pod obrovským tlakem. Neznají dovolenou ani odpočinek, nemohou chodit do práce a dělat absolutně běžné věci. Pro mnohé z nás je život v takovém stresu nepředstavitelný,“ popisuje situaci rodin ředitelka Autis Centrum, o.p.s. Milena Urbanová. Dodává, že rodiny jsou někdy tak zoufalé, že jsou ochotny se za dostupnou službou přestěhovat z druhého konce republiky.

Historicky první pobytovou službu pro lidi s autismem na jihu Čech povede známý český psychoterapeut Mgr. Přemysl Mikoláš, který jako jeden z mála odborníků prošel výcvikem v metodě Podpory pozitivního chování (PBS). Díky metodě PBS bude možné předejít projevům chování náročného na péči. „Ptáme se, co nám klient chce svým chováním sdělit, co jej do dané situace přivedlo a jaké smyslové podněty jej uklidňují a jaké naopak. Úkolem psychoterapeuta je naslouchat klientovi a podpořit jej takovým způsobem, aby nemusel své potřeby vymáhat chováním náročným na péči. Zásadní je pro mne práce s rodinou a nastavení pozitivního přístupu pečujících v pobytových službách,“ uvádí psychoterapeut Mikoláš.  

Výstavba pobytového stacionáře za více jak 20 milionů Kč byla spolufinancována z rozpočtu města České Budějovice a z dotace MPSV. Slavnostní otevření pobytové služby se uskuteční 2. září 2022 za účasti představitelů města a veřejně známých osobností. Podpořit tuto ojedinělou pobytovou služby přijedou i režiséři filmu Spolu David Laňka, Marek Müller a herečka Kamila Janovičová. Film Spolu vzbudil zájem médií už na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech a otevřel citlivé téma rodin, které celoživotně pečují o člověka s autismem. Tvůrci filmu chtějí podpořit rodiny promítáním filmu v den slavnostního otevření stacionáře v Autis Centru.

Veřejnost je vítána jak na slavnostním otevření stacionáře v pátek 2. září 2022 od 13 hodin v  Autis Centrum, o.p.s. v Českých Budějovicích tak i na večerní projekci filmu Spolu v českobudějovickém kině Kotva.

Nová pobytová služba bude představena na tiskové konferenci v Praze v Café AdAstra 23. srpna v 11:00 hodin.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí