Obrovský úspěch měla reportáž Jihočeské televize věnovaná metodě Podpory pozitivního chování v týdenním stacionáři Autis Centra. Ta byla představena veřejnosti na tiskové konferenci pořádané v rámci 16. Týdne sociálních služeb v Autis Centru za účasti Mgr. Přemysla Mikoláše, Mgr. Zuzany Hořejšové a Mgr. Milena Urbanové. Záštitu nad tiskovou konferencí převzala primátorka Českých Budějovic doc. Dr. Ing. Dagmar Škodová Parmová.
Po dovršení dospělosti dítěte s autismem zůstane péče většinou na rodině. Proč tomu tak je? Jaké jsou zlomové okamžiky v životě těchto dětí, které kromě autismu často trpí dalšími přidruženými zdravotními obtížemi? Jaké okamžiky je vrhají do sociální izolace a následně způsobují úzkosti, deprese nebo traumata, které se mohou projevovat chováním náročným na péči?
Od rodičů často slýcháme, třeba toto:
- Dítě je vyčleňováno z kolektivu vrstevníků.
- Dítě nechce chodit do školy.
- Dítě nemá kamarády a nikdo ho nemá rád.
- Dítě je fixováno na jednoho člena rodiny, ostatní odmítá nebo oni odmítají dítě.
- Dítě bývá zdánlivě bezdůvodně úzkostné nebo agresivní, křičí.
- Dítě si neumí hrát se svým sourozencem a naopak.
- Dítě škola odesílá domů při sebemenším problému nebo trvá na tom, že dítě zde může být jen pár hodin.
Většina z Vás už ví, že co se děje jednomu členovi rodiny, jakoby se dělo všem ostatním členům. Důsledky nešťastných zlomových okamžiků vídáme v rodinách každý den.
Autismus sám o sobě není téma. Není hlavní ani jedinou příčinou problémů těchto dětí a jejich rodin. Téma je attachement, rodina a samozřejmě nastavení společnosti k lidem s postižením. Metoda Podpory pozitivního chování pomáhá respektovat odlišnosti v chování našich klientů a objasňovat možné příčiny takového chování v kontextu zlomových okamžiků dítěte, rodiny, školy a širšího okolí.
Tisková zpráva zde.