Autiscentrum logo
menu

Rodinné integrační centrum na návštěvě v Českých Budějovicích

Milena Urbanová Milena Urbanová 06.11.2023 Ikona komentáře 0 komentářů

Nedávno jsme přivítali na návštěvě v Autis Centru zástupce Rodinného integračního centra (RIC) z Pardubic. RIC poskytuje řadu služeb lidem s autismem a jejich rodinám a je jedním z průkopníků v oblasti Homesharingu v České republice.

Sdílení zkušeností pečujících rodin a výzkumy nám jasně dokazují, že samota a sociální izolace úzce souvisí se zdravotním stavem. Pečující rodiny a děti s hendikepem jsou těmto rizikům vystaveny po celý život více než jiné skupiny. Samota může zhoršovat psychické i fyzické zdraví natolik, že dojde ke zhoršení kvality života v řadě dalších oblastí jako je péče o sebe sama, partnera, koníčky, zaměstnání, odpočinek.

„Na jedné straně jsou pečující rodiny s dětmi, které potřebují nepřetržitou celodenní péči. Na straně druhé jsou lidé, kteří cítí, že by mohli někomu pomoci. Ne hmotně, ale svým časem a podanou rukou. Jednou za čas si na odpoledne vzít dítě a věnovat se mu,“ říká paní ředitelka Janiková z RIC. Dodává, že právě Homesharing jako moderní a přirozený systém podpory pečujících rodin a dětí s hendikepem by mohl takovým rodinám pomoci.

Může být Homesharing úspěšný? Dokáže alespoň částečně nahradit odlehčovací službu a umožnit dětem s těžším hendikepem navázat nové vztahy v přirozeném prostředí? Díky spolupráci s RIC máme naději, že se nám podaří Homesharing v našem regionu nastartovat.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí