Autiscentrum logo
menu

Pochyby o sobě, osamělost. Náročná cesta dospívajících s Aspergerovým syndromem

Milena Urbanová Milena Urbanová 11.07.2023 Ikona komentáře 0 komentářů

Srdečně Vás zveme na přednášku předního českého psychologa Mgr. Přemysla Mikoláše na téma Hledání vlastní identity, volba vlastního směřování u dospívajících s Aspergerovým syndromem.

Kdy: 11. 7. 2023 od 15:30 do 17:30

Kde: Autis Centrum, o.p.s., Plzeňská 2219/44

Dospívání je spojené s hledáním vlastní identity a s volbou životního směřování. Dospívající s autismem mohou mít větší potíže s introspekcí, tedy porozuměním sobě a svým emocím, velmi neradi odpovídají na otázky „jak se vidí“, jaké jsou jejich vlastnosti, silné a slabé stránky. Často se podhodnocují a bývají k sobě kritičtí, pochybují o svých schopnostech, což mohou maskovat přehnanou suverenitou, diskutováním, strháváním pozornosti na sebe apod. K nízkému sebevědomí přispívá, pokud nerozumí svým obtížím, neví, proč nejsou schopni zapadnout. Opakovaně zažívají pocity neúspěchu a marného snažení, důvodům ale nerozumí, hledají vinu v sobě nebo v okolí. Začnou se utvrzovat v tom, že nejsou dost dobří a nikdy nebudou tak úspěšní jako jejich vrstevníci. Může tak docházet k hlubšímu uvědomování si vlastní odlišnosti a následně k rozvoji úzkostí a deprese. 

Jak může pomoci rodina a odborníci? Někteří dospívající s Aspergerovým syndromem v této fázi ztrácí zájem o učení, plní školní povinnosti jen s odporem, nové výzvy je zúzkostňují a často se nedovedou sami rozhodnout, zda se mají začít učit zvládat nějakou novou činnost. Mnoho dospívajících s autismem ale neví, jaký studijní obor a profesní zaměření si vybrat. To se samozřejmě týká i jejich vrstevníků, nicméně dospívající s autismem prožívají více úzkosti z budoucnosti kvůli vysoké míře vnitřní nejistoty a snížené sebeúctě. Je dobře, pokud si dospívající umí říci o pomoc a zažívají podporu rodiny.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí