Autiscentrum logo
menu

Metoda PBS přináší naději na lepší život lidí s autismem

Milena Urbanová Milena Urbanová 07.03.2023 Ikona komentáře 0 komentářů

Péče o lidi s intelektuálním znevýhodněním a chováním náročným na péči selhává a potřebuje reformy. V Senátu pod taktovkou Výboru pro sociální politiku a spolku Děti úplňku proběhla v březnu konference na téma podpory takto znevýhodněných lidí s intelektuálním znevýhodněním a chováním náročným na péči. Úvodního slova se ujali předsedkyně sociálního výboru Miluše Horská, senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko a spoluzakladatel spolku Děti úplňku Petr Třešňák.

„Lidé s náročným chováním se ocitají ve vysokém riziku nevhodného zacházení, což případ Doroty Šandorové jasně ukázal,“ uvedla předsedkyně Horská. „Problém s poskytováním péče pro ně mají jak školní, tak sociální a zdravotní služby, musíme usilovat o komplexní změnu systému.“

Irský specialista s třicetiletou praxí Brian McDonald, který v České republice dlouhodobě vzdělává pracovníky sociálních služeb, na konferenci představil, jak funguje systém v anglosaském prostředí. „Chování je u lidí s intelektuálním znevýhodněním vždy způsobem komunikace a naším úkolem je naučit se správně porozumět potřebám  v pozadí,“ vysvětluje irský odborník Mc Donald a dodává: „k tomu slouží rámec Podpory pozitivního chování (Positive Behaviour Support – PBS), který se stal oficiálním přístupem k lidem s tímto typem znevýhodnění ve Velké Británii a Irsku. Legislativa vyžaduje, aby byl implementován ve zdravotních a sociálních službách.“

V České republice vznikla historicky první pobytová služba týdenního stacionáře využívající rámec Podpory pozivitního chování v roce 2022 na jihu Čech. Provozuje ji Autis Centrum pod vedením známého psychoterapeuta Mgr. Přemysla Mikoláše. Ten prošel jako první český psychoterapeut pod vedením irského experta Briana McDonalda výcvikem v metodě PBS.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí