Autiscentrum logo
menu

Ikona oddělovače Odborná literatura

AutorNakladatelstvíJménoPopis
1 Tvořivé dílny pro občany s autismemEva Schneiderová, Marie HanzováPortál, 2013Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích dovedností u dětíKniha představuje soubor her, hříček, zábavných úkolů a inspirací, které vycházejí z pohádkových motivů – klasických i těch současných
2 Čteme obrázky II. dílJannik Beyer, Lone GammeltoftPortál, 2006Autismus a hraAutoři nabízejí popis a vysvětlení od teoretických základů po praktické vzdělávací intervence. Kniha poskytne rodičům i odborníkům návody, jak naplánovat a připravit herní aktivity.
3 Dítě s ADHD a ADD doma i ve školeCeloživotní vzděláváníO.S. Autistik, 2009Tvořivé dílny pro občany s autismem
4 Děti potřebují rituályPortál, 2011Čteme obrázky II. dílKomunikační systém tvořený návodnými kresbami – osobní hygiena, práce v domácnosti, vaření, stolování, žijeme ve společnosti
5Diagnostika v APLA PrahaCheryl R.CarterPortál, 2014Dítě s ADHD a ADD doma i ve školeZase nemá domácí úkol? Zase nedává pozor a ruší? Rodiče a učitelé dětí s poruchami pozornosti a hyperaktivitou zkoušejí často první poslední, střídají odměny a tresty, ale máloco zabere. Jednou z cest je dovést děti s ADHD a ADD k tomu, aby se naučily samy si zorganizovat své věci i to, co dělají. Podle autorky na děti s ADHD a ADD platí zábava spojená s individuálním přístupem, pravidly, jednoduchostí a plánováním času.
6 Hravé počítáníGertrud Kaufmannová-HuberováPortál, 1998Děti potřebují rituályVyužití rituálů ve výchově, pomoc při vývojových krizích, jak rozpoznat škodlivé rituály, místo rituálů v průběhu dne a roku
7 Hádanky pro předškoláky 3 – 4 letApla Praha, 2011Diagnostika v APLA Praha
8 Hádanky pro předškoláky 4 – 5 letMiroslava Bartoňová, Libuše HorákováParta, 2006Hravé počítání
9 Hádanky pro předškoláky 5 – 6 let Svojtka, 2006Hádanky pro předškoláky 3 – 4 letKompletní sborník testovacích úloh pro předškoláky
10 Hry a zábavné činnosti pro děti s<br /><br />
autismemSvojtka, 2006Hádanky pro předškoláky 4 – 5 letKompletní sborník testovacích úloh pro předškoláky
11 Hry a činnosti pro vývoj dítěte s<br /><br />
postiženímSvojtka, 2006Hádanky pro předškoláky 5 – 6 letKompletní sborník testovacích úloh pro předškoláky
12Instruktážní kniha jednoduchých aktivit<br /><br />
pro výuku autistických dětí, Julia MoorPortál 2010Hry a zábavné činnosti pro děti s autismemDítě s autismem mívá poměrně omezené zájmy, které se navíc liší od zájmů jeho zdravých vrstevníků. Zaujetí repetetivními činnostmi, malá tolerance vůči změnám a ulpívání na leckdy nepochopitelných rituálech a rutinách se projevuje i v jeho hře, která mívá často charakter prosté manipulace s předměty. Hry a zájmové aktivity je proto třeba přizpůsobit potřebám a možnostem dítěte s poruchou autistického spektra. Kniha představuje velkou řadu aktivit, které jsou upraveny „na míru“ schopnostem a vidění světa dětí s autismem.
13Jak jsem se mámy ptala, jestli mě něco<br /><br />
bolíSarah NewmanPortál, 2004Hry a činnosti pro vývoj dítěte s postiženímRodiče a vychovatelé, kteří pečují o dítě s postižením, často mají množství informací o povaze problému, ale mnohdy jim chybí konkrétní náměty a nápady, jak pomoci dítěti, které má určité speciální potřeby a odlišný způsob komunikace. Autorkou knihy je matka dítěte s opožděným vývojem a autismem. Na základě svých zkušeností a podrobných konzultací s mnoha odborníky a dalšími rodiči vytvořila knihu, která nabízí vychovatelům jednoduché ověřené činnosti podporující vývoj dítěte.
14 Jak zvládnout problémy dětí se školou?Barbara Bazeghi2008Instruktážní kniha jednoduchých aktivit pro výuku autistických dětí
15 Kyslíková maska pro rodičeEva LinhartováNová Forma, 2010Jak jsem se mámy ptala, jestli mě něco bolíOjedinělou formou psaná kniha o autismu, nevyléčitelném duševním onemocnění ovlivňujícím nejen všechny složky osobnosti postiženého, ale zasahující významným způsobem i do života blízkého okolí.
16 Logopedická prevenceJitka Kendíková, Miroslav VosmikPasparta, 2013Jak zvládnout problémy dětí se školou?Cílem této publikace je zvýšit informovanost rodičů, pedagogů a dalších zainteresovaných pracovníků. Text je doplněn mnoha příklady z praxe a také vzory příslušných formulářů a dokumentů.
17 Minipříběhy dětí se specifickými<br /><br />
poruchami učení a chováníRoman PešekPasparta, 2013Kyslíková maska pro rodičePéče o dítě s Aspergerovým syndromem je pro rodiče a další blízké osoby nejen velkou zátěží, ale i výzvou pro jejich osobnostní růst. Pro rodiče může být jejich dítě zrcadlem, které odráží riziková a slabá místa jejich osobnosti, včetně jejich přístupu k sobě samým, k životu a ke druhým lidem obecně.
18 Maminko nezpívejDana KutlákováPortál 2002Logopedická prevencePublikace se zabývá problematikou dětské řeči v celé její šíři. Autorka ilustruje svůj výklad konkrétními příklady ze své klinické praxe. Čtenáři jistě ocení podrobné metodické rady, které provázejí téměř každou kapitolu.
19 Mami je to člověk, nebo zvíře ? Hana Otevřelová, Martin OtevřelMgr. Hana Otevřelová, 2014Minipříběhy dětí se specifickými poruchami učení a chováníJde o publikaci, která je věnována rodičům, učitelům a jiným odborníkům, kteří mají nablízku předškolní děti a děti na prvním stupni základních škol. Jedná se o vítaný edukační materiál do mateřských škol, mateřských center a základních škol, je velmi inspirující pro rodiče dětí, které se chystají k zápisu.
20 Myšlenkové mapy pro děti – rychlá cesta<br /><br />
k úspěchu nejen ve školeJana MakovcováAlmi, 2010Maminko nezpívejJana Makovcová, je matka dvou malých dětí, z nichž jedno je postiženo autismem, dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. Ani druhé není bez problémů. Kniha je současný a skutečný příběh. Jana Makovcová popisuje rané dětství svých synů i to, jak vnímá svět kolem sebe její autistický syn.
21 Nedávejte do hrobu motýla živého –<br /><br />
příběhy lidí s autismemHilde De ClerqPortál, 2007Mami je to člověk, nebo zvíře ?Také máte pocit, že se kolem Vás „rojí“ autisti? Zajímá Vás, co to ten autismus vlastně je a jak se projevuje? Pak tato knížka může sloužit jako pěkně názorný a pro nezainteresovaného občas i zábavný úvod.
22 „Není nám to šumák“ Tony BuzanBizBooks, 2013Myšlenkové mapy pro děti – rychlá cesta k úspěchu nejen ve školeMyšlenkové mapy jsou nejefektivnější současnou pomůckou pro přemýšlení. Tony Buzan je jejich „vynálezcem“ a největším propagátorem a v této knize je přístupnou a zábavnou formou představuje mladším čtenářům. Kniha dětem pomůže zefektivnit psaní poznámek a učení, zkrátit dobu strávenou nad domácími úkoly, rozvíjet kreativitu a představivost, zlepšit paměť.
23Orientace v čase – 1. dílkolektiv autorů APLA PrahaPasparta 2013Nedávejte do hrobu motýla živého – příběhy lidí s autismemSoubor téměř čtyřicítky příběhů vyprávěných rodiči a sourozenci dětí s poruchou autistického spektra či samotnými dospělými s touto diagnózou. Jednotlivá vyprávění jsou doplněna komentáři odborníků, proložená literárními a výtvarnými dílky dětí i dospělých a řadou fotografií. Příběhy byly do knihy vybírány tak, aby tvořili co nejpestřejší mozaiku různých pohledů, názorů, postojů i zkušeností lidí, kteří mají co do činění s autismem.
24 Orientace v prostoru a v čase pro děti<br /><br />
od 4 do 6 letkolektiv autorů APLA Jižní Čechy, o.s2012„Není nám to šumák“Povídání pro ty, kteří chtějí porozumět svému spolužáku s Aspergerovým syndromem
25 Orientace v prostoru a v čase pro děti<br /><br />
od 5 do 7 letJiřina Bednářová, Richard ŠmardaDYS-centrum, 2009Orientace v čase – 1. dílS vnímáním plynutí času úzce souvisí vnímání časové posloupnosti, časového sledu, uvědomování si příčiny následku, začátku a konce.
26 Oční kontaktJiřina BednářováEdika, 2012Orientace v prostoru a v čase pro děti od 4 do 6 letPublikace je určena předškolním dětem k rozvoji časové orientace a prevenci potíží ve čtení, psaní, matematice a obtíží v získávání studijních dovedností plynoucích z nedostatečně rozvinuté časové orientace, vnímání posloupnosti a následnosti dějů, organizace činností.
27 Obrázkový slovník – jídloJiřina BednářováEdika, 2012Orientace v prostoru a v čase pro děti od 5 do 7 letPublikace je určena předškolním dětem k rozvoji matematických schopností a prevenci potíží v matematice po zahájení školní docházky, zároveň rozvíjí matematické nadání, přemýšlení.
28 Obrázkový postup základních činností<br /><br />
sebeobsluhyCammie McGovernováEuromedia Group k. s., 2007Oční kontaktVražda znamená pro maloměsto vždycky šok – obzvlášť děsivý, když se obětí stane desetiletá holčička. Když se roznese, že během školního vyučování někdo v lesíku za školou zabil malou Amelii Bestovou, učitelé, žáci i rodiče jsou vyděšení. A policie marně hledá odpovědi, přestože má očitého svědka zločinu. Je to však svědek hodně neobvyklý – devítiletý Adam totiž trpí dětským autismem, a přestože za normálních okolností je schopný komunikovat, od vraždy vůbec nepromluvil a stáhl se hluboko do sebe.
29 Obrázkový slovníček pro žáky nejen s<br /><br />
autismemRomana Straussová, Miroslava HradskáApla Praha, 2012Obrázkový slovník – jídloPublikace byla sestavena ve spolupráci logopeda a maminky chlapce s dětským autismem, která obdobné slovníky pro svého syna připravovala.
30 Obrázkový slovník sociálních situací –<br /><br />
pro děti s poruchou autistického spektraRomana Straussová, Iva RoštárováApla Praha, 2012Obrázkový postup základních činností sebeobsluhyVystihnout obrázkem – jednoduše a přitom přesně – každý krok určité činnosti je velmi těžké. Aby byl takový obrázek srozumitelný malému dítěti je obtížné. Autorky sestavily jednoduchá schémata a jejich srozumitelnost prověřovaly při práci s dětmi s PAS.
31 Podivný případ se psemVeronika PelánováTribun EU 2010Obrázkový slovníček pro žáky nejen s autismemPublikace je rozdělena dle témat (jídlo, oblečení, apod.). Obsahuje základní slovní zásobu, tiskací a psací abecedu a názvy uvedených předmětů. S obrázky můžete dle potřeb pracovat a použít je k nácviku čtení, ke třídění dle nadřazeného pojmu, ke komunikacím s vizuální podporou, hrát s nimi pexeso apod.
32 První čtení – učební pomůcka pro<br /><br />
alternativní výuku čtení s využitím globální metodyRomana Straussová, Monika Knotková, Ivana MátlováApla Praha, 2011Obrázkový slovník sociálních situací – pro děti s poruchou autistického spektraKniha obsahuje přes 70 stran kreseb, které pomohou dětem s PAS porozumět nejčastějším sociálním situacím a orientovat se v nich.
33 Průvodce sociální oblastí města České<br /><br />
BudějoviceMark HaddonArgo, 2003Podivný případ se psemVýjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele.
34Přehled příspěvku a dávek státní<br /><br />
sociální podpory se zaměřením na osoby s poruchou autistického spektraKristina Hemzáčková, Jana Pešková, Jan JiříkParta 2009První čtení – učební pomůcka pro alternativní výuku čtení s využitím globální metodyUčební pomůcka s metodickým návodem pro alternativní výuku čtení s využitím globální metody. Je určena dětem ve speciálních školách, majícím při výuce čtení obtíže. Nabízí metodu, která výuku čtení zpřístupní i dětem s hlubším mentálním postižením.
35 Pohádky k povídání ...Průvodce sociální oblastí města České Budějovice
36Průvodce rodičů dětí s poruchou<br /><br />
autistického spektraLucie JirkůAPLA Praha, 2010Přehled příspěvku a dávek státní sociální podpory se zaměřením na osoby s poruchou autistického spektra
37 Rozvoj sociálních dovedností u dětí s<br /><br />
autismem – pro děti předškolní věku a se sníženými rozumovými<br /><br />
schopnostmiŠárka JechováRubicon, 2014Pohádky k povídání – s jednoduchými úkoly pro rozvoj řeči a dalších dovednostíKnížka plná bohatě ilustrovaných českých pohádek není jen ke čtení a prohlížení, ale hlavně k povídání. Obrázky a jednoduché úkoly pomáhají dětem rozvíjet si řeč, paměť, postřeh, fantazii a další dovednosti.
38 Rozvoj dovedností dospělých lidí s<br /><br />
mentálním postiženímRomana Straussová, Monika KnotkováPortál, 2011Průvodce rodičů dětí s poruchou autistického spektraKniha se snaží přiblížit potíže dítěte s poruchou autistického spektra (PAS). Umožňuje pochopit hlubokou příčinu těchto potíží a na základě tohoto pochopení navést rodiče a vychovatele na cestu k účinné pomoci.
39Rozvíjení sociálních dovedností lidí s<br /><br />
poruchami autistického spektraVěra Čadilová, Zuzana ŽampachováPasparta, 2013Rozvoj sociálních dovedností u dětí s autismem – pro děti předškolní věku a se sníženými rozumovými schopnostmiChybějící zpětná vazba ze strany dítěte na sociální podněty rodičů, nepřiměřené sociální chovaní dítěte v rámci širší rodiny i mimo domov vytváří nejen v rodičích, ale i v jejich okolí pochybnosti o správném výchovném působení. Situace rodiny, do které se narodí dítě s autismem, je velmi obtížná. Na takovou situaci není nikdy nikdo dost připravený, rodina je tím velmi zasažena. Přesto je to pravě rodina a její podpora, která dítěti může zajistit podmínky pro jeho další rozvoj.
40Rozvoj sociálních dovedností – metodika<br /><br />
práce u lidí s Aspergerovým syndromem)Vendula Solovská a kolektivPortál, 2013Rozvoj dovedností dospělých lidí s mentálním postiženímLidé s mentálním postižením tráví většinu času mezi lidmi s handicapem, mají méně kontaktů s většinovou společností. Nemají tak možnost získat dostatečnou sociální zkušenost, proces učení se sociálním dovednostem je u těchto lidí náročný. Často je trápí neobratnost při komunikaci, nedorozumění, negativní reakce ze strany okolí, nízká sebedůvěra. Snižují se jejich šance na trhu práce, prohlubují se sociální bariery mezi lidmi s postižením a většinovou společností. Pro odstranění těchto barier je zapotřebí zaměřit se u nich na podporu sociálních dovedností.
41Řeč obrázků – komunikační systém<br /><br />
tvořený obrazovými symboly – piktogramy + metodická příručka, 1. dílNancy J. PatrickPortál, 2008Rozvíjení sociálních dovedností lidí s poruchami autistického spektraČlověk s autismem má potíže s tím, aby dobře porozuměl tomu, co vidí, slyší a prožívá. Potíže vyplývající z poruchy autistického spektra (PAS) výrazně ovlivňují zvládání běžných sociálních situací, do kterých se lidé dostávají. Nedorozumění vedou ke konfliktům a desinterpretacím, případně k izolaci člověka s PAS. Autorka nabízí tipy a strategie pro zvládání běžných situací, kterými jsou např. návštěva lékaře, hledání vhodného zaměstnání, cestování městskou hromadnou dopravou, i pro navazování přátelských a důvěrných vztahů.
42Říkáme si s krtkemPhDr. Lucie BělohlávkováApla PrahaRozvoj sociálních dovedností – metodika práce u lidí s Aspergerovým syndromem)Publikace je zpracovaná jako metodika práce u lidí s Aspergerovým syndromem, která obsahuje pracovní listy zařazené do 4 tematických celků - emoce, neverbální a verbální komunikace, vztahy s druhými lidmi.
43 Řeč rukou – komunikační systém tvořený<br /><br />
znaky, Znak do řeči + metodická příručka 3. dílLibuše Kubová, Renata ŠkaloudováParta, 2012Řeč obrázků – komunikační systém tvořený obrazovými symboly – piktogramy + metodická příručka, 1. dílUčební pomůcka Řeč obrázků, komunikační systém tvořený obrázkovými symboly – piktogramy je 1. dílem volné řady pomůcek pro alternativní komunikaci. Soubor 765 piktogramů na 51 listech je rozdělen do tematických celků: rodina; části těla; věci osobní potřeby, oblečení, nábytek, vybavení; nářadí; školní potřeby a činnosti; domácí práce; kuchyně, nádobí; koupelna; potraviny, pokrmy, pečivo, nápoje; živočichové; hračky; příroda, zahrada, počasí; sport, volný čas, hudba; pocity; povolání; doprava, dopravní prostředky; domov, život ve městě; činnosti; opak, odlišnosti, stavy, otázky; umístění; počítání; různé; roční období, měsíce, dny v týdnu, tvary.
44 Struktura a strukturované úkoly pro<br /><br />
děti s autismemJiří Žáček, Ondřej Miller, Irena TatíčkováAlbatros, 2006Říkáme si s krtkemDalší ze série úspěšných hracích knížek inspirovaných postavičkou Krtečka. Tentokrát se Krtek představí v 8 krátkých kreslených příbězích doprovázených dvouveršími Jiřího Žáčka. V knize je též sedm herních dvoustran, které hravou formou tříbí pozornost dětí.
45 Sebeobslužné a praktické dovednostiMgr. Libuše Kubová, PhDr. Renata ŠkaloudováParta, 2012Řeč rukou – komunikační systém tvořený znaky, Znak do řeči + metodická příručka 3. dílUčební pomůcka s metodikou určená k podpoře vzdělávání žáků s těžkým mentálním postižením podle RVP pro obor vzdělání ZŠ speciální, třetí díl volné řady pomůcek pro alternativní komunikaci. Znak do řeči je praktický návod vedoucí ke zvládnutí účinného flexibilního a dostatečně otevřeného komunikačního systému znaků, který lze libovolně upravovat pro potřeby konkrétního žáka (klienta) a který oproti jiným obdobným systémům nepotlačuje přirozený řečový rozvoj.
46 Strukturované učeníLenka Hladká, Alena PavlištíkováLadislav Pavlištík, 2008Struktura a strukturované úkoly pro děti s autismemPříručka o možnostech využití strukturovaných úkolů ve výchově a vzdělávání autistických dětí.
47Sebeobsluha u dětí s poruchou<br /><br />
autistického spektraVěra Čadilová, Zuzana ŽampachováApla Praha, 2010Sebeobslužné a praktické dovednostiPraktický průvodce pro pedagogy, pracovníky v sociálních službách a rodiče dětí s PAS.
48 Strategie a metody výuky dětí s<br /><br />
autismem a dalšími vývojovými poruchamiVěra Čadilová, Zuzana ŽampachováPortál, 2008Strukturované učeníKniha shrnuje dosavadní zkušenosti s metodikou strukturovaného učení v Česku. Popisuje principy intervenční strategie, která je založena na individuálních potřebách, schopnostech a deficitech dětí s poruchou autistického spektra a jiných neurovývojových poruch. Autorky se věnují aplikaci závěrů speciálněpedagogického vyšetření a seznamují čtenáře s diagnostickými nástroji, které lze využít při sestavování vzdělávacích strategií.
49 Soubor obrázků – k výměnnému<br /><br />
obrázkovému komunikačnímu systému VOKSRomana StraussováApla Praha, 2011Sebeobsluha u dětí s poruchou autistického spektraTato publikace zprostředkovává snazší učení dítěte s PAS v oblasti základních sebeobslužných dovedností zejm. dětí předškolního a mladšího školního věku. Jde o praktickou pomůcku, která se opírá o potřeby a způsoby vnímání dítěte s PAS. Kniha vychází ze speciálně pedagogických principů TEACH programu, u nás známého jako strukturované učení.
50 Šimonovy pracovní listy 7 – logopedická<br /><br />
cvičení 2Eric Schiller, Robert J. Reichler, Margaret LausingPortál, 2011Strategie a metody výuky dětí s autismem a dalšími vývojovými poruchamiNezbytné informace, učební strategie, metody a příklady výukových programů pro pedagogy a psychology, kteří se zabývají dětmi s autismem nebo jinými vývojovými poruchami. Tyto děti bývají často vylučovány z běžných vyučovacích zařízení, kam svým intelektem nesporně patří. Dlouholeté zkušenosti z vyspělých zemí potvrzují, že mají-li pedagogové a psychologové dostatečné množství informací, nemusí k těmto situacím docházet.
51 Šimonovy pracovní listy 10 – rozvoj<br /><br />
obratnosti mluvidel a nácvik dýcháníMargareta Knapcová, Marcela JarolímováSoubor obrázků – k výměnnému obrázkovému komunikačnímu systému VOKS
52 Tabulky ke čtení 1. Věra Charvátová-Kopicová, Šárka BoháčováPortál, 2011Šimonovy pracovní listy 7 – logopedická cvičení 2Logopedická cvičení - soubor druhý, napomáhá dětem předškolního věku i malým školákům rozšiřovat slovní zásobu, zlepšovat vyjadřovací obratnost a přispívá k rozvoji sluchového vnímaní, zrakové orientace, sluchové i zrakové paměti.
53 300 her pro děti s autismem – rozvíjení<br /><br />
komunikačních a sociálních dovednostíMarkéta Mlčochová, Richard ŠmardaPortál, 2007Šimonovy pracovní listy 10 – rozvoj obratnosti mluvidel a nácvik dýcháníRozvoj obratnosti mluvidel a nácvik dýchání. Soubor 32 pracovních listů s metodickými pokyny. První část tvoří cvičení zaměřená na rozvoj motoriky jazyka a pohybu rtů. Autorce se podařilo pomocí nápadité motivace připravit návody pro všechna základní cvičení jazyka a rtů tak, aby je děti prováděly s chutí. Rozvíjí se současně i jemná motorika a zvuková stránka úkolu se k této činnosti nenásilně připojuje. Druhou část tvoří dechová cvičení doplněná o další činnosti, předkládaná zábavnou formou. V metodické části je popsán nácvik správného dýchání. (předlohy pro kopírování. 10, Rozvoj obratnosti mluvidel a nácvik dýchání)
54 Terapie problémového chování a fyzické<br /><br />
restrikcePhDr. Vladimír LincKlett, 2010Tabulky ke čtení 1.Tabulky ke čtení pro 1. ročník základní školy postihují a zpracovávají učivo vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura dané Rámcovým vzdělávacím programem základního vzdělávání přílohou upravující vzdělávání žáků se speciálními potřebami. Lze je využít i jako doplněk slabikářů používaných v běžných typech škol. Využití mohou nalézt i v předškolním vzdělávání či při vzdělávání dětí s poruchami autistického spektra apod.
55 Vyjímečné 300 herSimone Griffin, Dianne SanderPortál, 2010300 her pro děti s autismem – rozvíjení komunikačních a sociálních dovednostíDěti s poruchou autistického spektra mají obtíže se sociální interakcí, představivostí a komunikací. Často nedokážou navázat oční kontakt, jejich řeč se někdy omezuje na echolalické opakování slov a vět. Kniha nabízí nápady, jak využít každodenní činnosti k rozvíjení komunikačních schopností dítěte s autismem. Jídlo, jednoduché hračky, zajímavé materiály či dětské hudební nástroje mohou posloužit nejen k tomu, aby se dítě zabavilo, ale také nám pomohou navázat s dítětem kontakt a komunikaci.
56 Vývoj dítěte a jeho výchova k suchým<br /><br />
nocímPhDr. Hynek Jůn, Ph.D. Kateřina Balická,DiSApla Praha, 2012Terapie problémového chování a fyzické restrikcePublikace je určena po účastníky kurzu Použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním. Má sloužit jako průvodce k zamyšlení po samotném semináři, ale její poznatky mohou při práci využít i pracovníci v sociálních službách.
57 Výchova dětí s autismem – Aplikovaná<br /><br />
behaviorální analýzaKateřina ThorováApla Praha, 2007Výjimečné děti - Aspergerův syndromZákladní informace o příčinách a projevech Aspergerova syndromu spolu s doporučeními a strategiemi, jak případné obtíže zvládat. Příručka.
58 Výchova dítěte s Aspergerovým<br /><br />
syndromemMiloš Velemínský sr., Miloš Velemínský jr.Triton ,2009Vývoj dítěte a jeho výchova k suchým nocím
59 Život s Aspergerovým syndromem – Příběh<br /><br />
psychoterapieShira RichmanPortál, 2006Výchova dětí s autismem – Aplikovaná behaviorální analýzaKniha zkušené psycholožky přináší další efektivní výchovnou metodu – aplikovanou behaviorální analýzu. Autorka srozumitelně vysvětluje, jak ji lze využít především ke zlepšení sebeobslužných dovedností jako je jídlo, hygienické návyky nebo oblékání. Tato analýza může také pomoci odstranit nežádoucí stereotypní chování, zlepšit hru, komunikaci, vztahy mezi vrstevníky či posílit nezávislost dítěte.
60Každý jsme jiný – Kniha pro všechny<br /><br />
kluky a holky, kteří mají sourozence s autismemBrenda BoydPortál, 2011Výchova dítěte s Aspergerovým syndromemKniha tvoří komplexního průvodce výchovou dítěte s Aspergerovým syndromem (AS). Autorka, matka chlapce s AS, doporučuje 200 výchovných tipů, strategií a her, jež mohou pomoci překonat obtížné výchovné momenty, které výchovu dítěte s AS provázejí.
61 Integrace dětí s Aspergerovým syndromem<br /><br />
a vysokofunkčním autismem do vzdělávacího procesu – zkušenosti rodičůChristiane PreismannPortál, 2010Život s Aspergerovým syndromem – Příběh psychoterapiePrůvodce psychoterapií. Kniha se věnuje úvahám na téma psychoterapie osob s Aspergerovým syndromem (AS). Autorka, lékařka, u níž byl ve věku 27 let Aspergerův syndrom diagnostikován, čtivým a zajímavým způsobem popisuje průběh své psychoterapie, kterou byla nucena začít navštěvovat vzhledem k četným potížím spojeným právě s diagnózou AS.
62 Vztahy, intimita a sexualita lidí s<br /><br />
mentálním handicapem nebo s autismemFiona BleachApla Praha, 2011Každý jsme jiný – Kniha pro všechny kluky a holky, kteří mají sourozence s autismemTato kniha dává odpovědi na spoustu otázek bratrů a sester mladých lidí s autismem. Kniha popisuje základní projevy autismu a je plná užitečných doporučení, která mohou přispět k celkově spokojenějšímu rodinnému životu.
63 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/63.jpgMgr. Roman PešekApla Praha, 2012Integrace dětí s Aspergerovým syndromem a vysokofunkčním autismem do vzdělávacího procesu – zkušenosti rodičůPublikace shrnuje výsledky dotazníkového průzkumu, který proběhl v APLA Praha v únoru a březnu 2012. Průzkum sledoval zkušenosti rodičů s integrací jejich dětí s AS a VFA do škol a vzdělávacího procesu. Motivací pro realizaci tohoto průzkumu byly mj. zpětné vazby z rodičovských skupin pro rodiče dětí s VFA a AS.
64 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/64.jpgPhDr. Kateřina Thorová,Ph.D., Ph.Dr. Hynek Jůn, Ph.D.Apla Praha, 2012Vztahy, intimita a sexualita lidí s mentálním handicapem nebo s autismemTato publikace slouží jako doprovodná příručka k dvoudennímu kurzu Sexualita u lidí s mentálním postižením. Shrnuje témata, která na semináři zazněla, a zároveň obsahuje vzor Protokolu sexuality, intimity a vztahů, k jehož vzniku seminář směřuje. Protokol je v každém zařízeni jedinečný. Má sloužit personálu, zvláště pak nově příchozím, k orientaci, jaké obecné postoje a strategie zařízení zaujímá v oblasti neintimních, intimních i sexuálních vztahů.
65 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/65.jpgKateřina ThorováPortál, 2012Poruchy autistického spektra – včasná diagnóza branou k účinné pomociPublikace zkušené psycholožky přináší komplexní pohled na jedno z nejtěžších dětských vývojových onemocnění - poruchy autistického spektra, mezi něž patří především dětský autismus, atypický autismus, Aspergerův syndrom a deziintegrační porucha. Kniha výrazně rozšiřuje informace některých kapitol z úspěšné mezioborové publikace Dětský autismus (Portál, 2004) a zároveň přidává mnohé nové tematické okruhy, které jsou v dané problematice považovány za stěžejní. Mezi ně patří například raná diagnostika v praxi, diferenciální diagnostika z pohledu psychologa, vzdělávání a terapie, rodinná problematika, prognóza, specifika vývoje poruchy, školní a sociální problematika. Výklad je doplněn množstvím kazuistik, ukázek dětských kreseb a fotografií z autorčina bohatého archivu.
66 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/66.jpgPhDr. Lucie Bělohlávková, Mgr. Eva GnanováPasparta, 2012Podporované zaměstnávání pro lidi s Aspergerovým syndromemInformační brožura přibližuje službu podporované zaměstnávání lidí s Aspergerovým syndromem - osob s poruchou autistického spektra. Doplněno příklady z praxe.
67 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/67.jpgK.I.Al-GhaniEdika, 2014Divoké zvířeKniha představuje jednu z funkčních technik práce s akutním výbuchem hněvu zejména u dětí s Aspergerovým syndromem. Depersonifikace hněvu jako divokého zvířete, které můžeme zkrotit, je způsob, jak dětem pomoct rozpoznat hněv a vnímat osvobozující oddělenost já nejsem hněv. Tento přístup posiluje důvěru a motivovanost dětí s emocí hněvu pracovat. Příběh Tomáše, který zkrotil své divoké zvíře, přináší naději a jednu z možných cest ke šťastnějšímu životu dětí s Aspergerovým syndromem i jejich blízkých. (první pomoc při zvládání hněvu u dětí s Aspergerovým syndromem)
68 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/68.jpgAntje Tuckermann, Anne Haußler, Eva LausmannPaspartaStrukturované učení v praxiAutorky věnují pozornost žákům s vysoce funkčním autismem a Aspergerovým syndromem v běžné škole. Při přípravě publikace využily dlouholeté zkušenosti, které získaly při terapeutické práci s žáky s poruchou autistického spektra a při poradenství jejich pedagogům a blízkým osobám.
69 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/69.jpgVlasta HurtíkováV. Hurtíková, 2013Kocourek MatýsekPohádka s jednoduchým textem a s piktogramy o kocourkovi Matýskovi, kterému se do chaloupky vloupá zlý medvěd. Vydá se tedy do světa hledat odvážného hrdinu, který by mu pomohl medvěda vyhnat. Kniha se bude líbit dětem, které mají potíže s porozuměním psaného a mluveného slova, dysfázií a hlavně dětem s poruchou autistického spektra.
70Jana VoráčkováBakalářská práce, 2014Studenti s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem v integraci na středních školách v Jihočeské kraji
71Pavla KoblásováBakalářská práce, 2014Sexuální výchova dětí s PAS mladšího školního věku v rodině
72Renata BlažkováBakalářská práce, 2014Sexuální výchova dětí s PAS staršího školního věku
73 /wp-content/knihovna/73.jpgOaklander, VioletPortál, 2020Třinácté komnaty dětské dušeAutorka svým lidským a poutavým přístupem pomáhá nahlédnout do vnitřního světa dítěte a dospívajícího a hledá cesty, jak podpořit rozvoj samostatných a jedinečných lidských bytostí. Publikace obsahuje řadu kazuistik a ukázek z terapeutické práce za pomoci mnoha expresivních technik typu malování, práce s hlínou, vyprávění, hra s pískem, hudba, dramatizace či práce s loutkami. Zvláštní kapitola se zabývá specifickými problémy chování, jako je agrese, hyperaktivita, uzavřenost, strach, stres, trauma, tělesné symptomy, autismus, vina a narušené sebepojetí. Autorka se rovněž věnuje různým typům klientů a jejich rodin a podrobně popisuje terapeutický proces. Dnes již slavná kniha byla přeložena do 15 jazyků.
74 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/74.jpgSusan YarneyEdika, 2014Povím Vám o ADHDPublikace je určena především samotným dětem ve věku od 7 do 15 let, které mají potíže s hyperaktivitou a poruchou pozornosti, a také jejich rodičům, vyučujícím, vedoucím zájmových kroužků nebo kamarádům.
75 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/75.jpgJude WeltonEdika, 2014Povím Vám o aspergerově syndromuPublikace je určena především samotným dětem ve věku od 7 do 15 let, které mají Aspergerův syndrom, a také jejich rodičům, vyučujícím, vedoucím zájmových kroužků nebo kamarádům.
76 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/76.jpgHana ZobačováPasparta, 2015Klárka jde k paní doktorce
77 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/77.jpgRoman PešekPasparta, 2015Co často zajímá rodiče a učitele dětí s Aspergerovým syndromemPublikace je určena především rodičům, učitelům a jiným odborníkům, kteří pečují o děti a dospívající s Aspergerovým syndromem. V úvodu čtenář nalezne charakteristiku těchto osob. Následně se autor zabývá častými problémy, které se u lidí s Aspergerovým syndromem objevují. Poté navazují doporučení, jak jim pomoci tyto potíže zvládnout.
78http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/78.jpgMarie Martincová,Dana CejpkováPasparta, 2015
Básničky a písničky pro naše malé zajíčky – metodická příručka, praktické návody, rozkreslené texty
Jednou ze základních kompetencí stanovenou RVP pro předškolní vzdělávání je komunikativní kompetence, kdy dítě ukončující předškolní vzdělávání ovládá řeč. Zařazováním básniček a písniček, které patří do vzdělávací oblasti Dítě a jeho psychika, napomáháme rozvoji řečových a jazykových dovedností receptivních i produktivních. Publikace, kterou právě držíte v rukou, se snaží tuto významnou součást výchovy a vzdělávání zprostředkovat dětem s problémy v oblasti porozumění řeči, především dětem s poruchou autistického spektra a dětem s vývojovou dysfázií. Dnes se ve větší míře ve třídách vyskytují děti pocházející z jiného kulturního prostředí, je tedy vhodné používat vizualizované básničky či říkanky i v běžné třídě.
79 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/79.jpgJana Kurfurstová, Hana ZobačováPasparta, 2015Výtvarné postupy (nejen) pro dětiKniha představuje výtvarné postupy, vhodné pro rozvoj obrazové kreativity dětí nejen s poruchou autistického spektra. Předkládá jednak soubor prakticky zpracovaných základních výtvarných technik, jednak soubor činností pro rozvoj jemné motoriky. Poskytuje možné návody, jak výtvarnou činností smysluplně trávit volný čas. Je určena rodičům, pedagogům, osobním asistentům a ovšem všem, kdo chtějí dětem představit a zpřístupnit základy výtvarného tvoření. Publikace je rozdělena do sedmi kapitol, z nichž každá zpracovává jednu výtvarnou techniku, a to formou textového návodu a obrazové přílohy pro praktické využití.
80 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/80.jpgHana ZobačováPasparta, 2015Tři kuchaři vaříKnihou čtenáře provedou tři zvířátka: myšák Milda, který se specializuje na nápoje, prasátko Cvalda, to je odborník na jednoduchou kuchyni, a opička Tylda, jež si troufne i na složitější dobroty. Každý recept je doplněn hravou ilustrací a podrobně zpracovaným návodem, jak při přípravě jídla či nápoje postupovat.
81 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/81.jpgMgr. David Drápela, Mgr. Marie Franců, Mgr. Klára Geislerová, Bc. Tereza Hejralová, Mgr. Jitka Štanclová, Bc. Klára VečeřováZŠ pro žáky s autismemMateriál pro rodičePro výchovu a vzdělávání lidí s autismem se v České republice nejčastěji využívá metodika strukturovaného učení, která vychází především z TEACCH programu a intervenční terapie (Čadilová, Žampachová - Strukturované učení, Praha, Portál, 2008). Právě metodika strukturovaného učení byla předlohou pro zpracování tohoto materiálu. Metodika se zaměřuje na silné stránky dítěte, které se následně snaží co nejvíce rozvíjet.
82 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/82.jpgVěra PokornáPortál, 1998Cvičení pro děti se specifickými poruchami učeníSoubor cvičení pro rozvoj vnímání a poznávání, který učitelům i rodičům umožňuje vybrat takovou činnost, která je pro dítě účelná, protože odpovídá jeho úrovni rozvoje jednotlivých funkcí a přispívá k nápravě příslušné specifické poruchy učení. V úvodu autorka popisuje, jak s cvičeními pracovat, a stručně vysvětluje problematiku jednotlivých specifických poruch učení, kterými se cvičení zabývají. Kniha navazuje na publikaci Teorie, diagnostika a náprava specifických poruch učení.
83 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/83.jpgSteven DegrieckNakladatelství školy SPMP Modrý klíč, 2006Učím se I., Myslet a tvořit – náměty pro výuku dětí s autismemSbírka výukových aktivit a úloh, kterými se lze inspirovat při výuce. Obsahuje 100 příkladů z různých oblastí učení: zobecňování, pracovní dovednost, pracovní chování, komunikace, sebeobsluha, nezávislé funkce, volný čas a sociální dovednosti. Všechny aktivity se realizují s levnými pomůckami, které lze snadno najít ve třídě či doma. První kapitola osvětluje proč a jak vytvářet aktivity učení speciálně přizpůsobené osobám s autismem a mentální retardací, ostatní kapitoly se již věnují konkrétním příkladům práce.
84 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/84.jpgEric Schopler, Margaret Lansing, Leslie WatersModrý klíč,2000Výukové aktivity pro děti s autismemIndividuální hodnocení a léčebně vzdělávací program pro děti s autismem a děti s podobným vývojovým postižením. Cílem této knihy je zpřístupnit učitelům, rodičům a všem ostatním pečujícím o děti s autismem dlouholeté zkušenosti při vytváření programů a aktivit šitých těmto dětem na míru. Příklady uvedené knize by měly sloužit jako základní materiál, který by čtenáři přinesl nové myšlenky a inspiraci, jak a co učit, jak stanovit výukové cíle a jak tyto cíle vhodně zakomponovat do výukových osnov. Kniha je rozdělena do oddílů podle procvičované dovednosti – nápodoba, vnímání, hrubá a jemná motorika, koordinace oko-ruka, poznávací a verbální schopnosti, sebeobsluha, sociální oblast, chování.
85 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/85.jpgEric Schopler, Robert Jay Reichler, Ann Bashford, Margaret D. Lansing, Lee M. MarcusModrý klíč,2000Psychoedukační profil, revidované vydání (PEP-R)
86 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/86.jpgJana JarošováBerová – JIH, 2015Rozvoj kognitivních funkcí dítěte s Downovým syndromem – určeno rodičům dětí raného věku
87 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/87.jpgJana Jarošová, Kateřina ŠimerováOvečka, o.p.s., 2015Pracovní listy k Prvouce 1. třídy ZŠ, určeno dětem s LMP
88 Co to dělají maminka s tatínkem?P.M.Lopezosa, M.P.Botella, C.M.Candia, J.R.D.MorfaCo to dělají maminka s tatínkem?Tituly z edice, do které patří i tato knížka, jsou nejen ideálními pomocníky pro tatínky, maminky a vychovatele, ale jsou hlavně určeny pro samotné holky a kluky od 6 let. Za pomoci jednoduchých textů přiměřených jejich veku a názorných kreseb je přirozeně a spontánně seznamují s pojmy spojenými se sexualitou. Knížka, kterou právě držíte v ruce, pojednává o vztazích, a to nejen sexuálních, mezi dvěma lidmi. Poskytuje také odpovědi na otázky o oplodnění, které děti kladou a na než mnohdy neumíme zareagovat. Naučte se za pomoci této publikace komunikovat s dětmi o sexualitě přirozeně! Nabídnete jim srozumitelné a pravdivé informace!
89Řvi potichu, bráchoIvona BřezinováŘvi potichu, bráchoJeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.
90 Jak přicházejí děti na svět?Pilar Migallón Lopezosa, Mercedes Palop Botella, Caterina Marassi Candia, José R. Díaz Morfa, Španělská asociace klinické sexuologieSvojtka & Co., s.r.o., 2013Jak přicházejí děti na svět?Tato kniha je ideálním pomocníkem pro tatínky, maminky a vychovatele. A také pro samotné holky a kluky, kteří se prostřednictvím těchto knih s jednoduchými texty a názornými ilustracemi přirozeně a spontánně seznámí s pojmy spojenými se sexualitou. Kniha Jak přicházejí děti na svět? přináší informace o oplodnění a těhotenství, o porodu a o tom, jak dítě přichází na svět. Přibližuje tak dětem vznik nového života, a to formou přiměřenou jejich věku. Tato řada knih, na jejíž tvorbě spolupracovali odborníci z oblasti sexuologie, je určena dětem od 6 let.
91 Jak to tedy je se sexualitou?Pilar Migallón Lopezosa, Mercedes Palop Botella, Caterina Marassi Candia, José R. Díaz Morfa, Španělská asociace klinické sexuologieSvojtka & Co., s.r.o., 2013Jak to tedy je se sexualitou?Tato kniha je ideálním pomocníkem pro tatínky, maminky a vychovatele. A také pro samotné holky a kluky, kteří se prostřednictvím těchto knih s jednoduchými texty a názornými ilustracemi přirozeně a spontánně seznámí s pojmy spojenými se sexualitou. Kniha Jak to tedy je se sexualitou? vyvrací některé pomýlené představy, které se týkají sexuality, ale také otvírá témata, jako jsou sebeuspokojování či předcházení nebezpečí sexuálního obtěžování. Poskytuje dětem správné a jejich věku přiměřené informace. Tato řada knih, na jejíž tvorbě spolupracovali odborníci z oblasti sexuologie, je určena dětem od 6 let.
92  Co to dělají maminka s tatínkem? Pilar Migallón Lopezosa, Mercedes Palop Botella, Caterina Marassi Candia, José R. Díaz Morfa, Španělská asociace klinické sexuologieSvojtka & Co., s.r.o., 2013Co to dělají maminka s tatínkem?Tato kniha je ideálním pomocníkem pro tatínky, maminky a vychovatele. A také pro samotné holky a kluky, kteří se prostřednictvím těchto knih s jednoduchými texty a názornými ilustracemi přirozeně a spontánně seznámí s pojmy spojenými se sexualitou. Kniha Co to dělají maminka s tatínkem? pojednává o vztazích, a to nejen sexuálních, mezi dvěma lidmi. Poskytuje také odpovědi na otázky o oplodnění, které děti kladou a na něž mnohdy neumíme zareagovat. Vše je podáno formou přiměřenou jejich věku. Tato řada knih, na jejíž tvorbě spolupracovali odborníci z oblasti sexuologie, je určena dětem od 6 let.
93 Holka nebo kluk? Pilar Migallón Lopezosa, Mercedes Palop Botella, Caterina Marassi Candia, José R. Díaz Morfa, Španělská asociace klinické sexuologieSvojtka & Co., s.r.o., 2013Holka nebo kluk?Tato kniha je ideálním pomocníkem pro tatínky, maminky a vychovatele. A také pro samotné holky a kluky, kteří se prostřednictvím těchto knih s jednoduchými texty a názornými ilustracemi přirozeně a spontánně seznámí s pojmy spojenými se sexualitou. Kniha Holka nebo kluk? vysvětluje rozdíly mezi mužem a ženou, přibližuje anatomii a vývoj těla u obou pohlaví. Dětem přináší informace přiměřené jejich věku, díky nimž lépe poznají své tělo. Tato řada knih, na jejíž tvorbě spolupracovali odborníci z oblasti sexuologie, je určena dětem od 6 let.
94 200 výtvarných činnostíMaryann KohlováPortál 2013200 výtvarných činnostíVtvořivé práci smateriálem, který je běžně po ruce doma i vpředškolních zařízeních, mohou děti získat velké množství objevných výtvarných zkušeností. Autorka nabízí mateřským školám, kulturním institucím, rodičům a prarodičům projekt seznamování dětí od 3 do 6 let svýtvarnými technikami. Všechny náměty se soustřeďují na proces tvoření více než na finální výsledek.
95 Weissova navigace sexemProf. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. , Lucie OndřichováColumbus 2014Weissova navigace sexemWeissova navigace sexem je příručkou, která původně vznikla jako rozhovor novinářky – autorky s jedním z předních českých sexuologů – prof. PhDr. Petrem Weissem, Ph. D., DSc. Výsledný produkt byl tak přehledný, že nic jiného kromě ‚navigace‘ nás při pojmenování knihy nenapadlo. Jasná, stručná a přehledná. Taková tato příručka je. A čtenářům každého věku přejeme, aby je dovedla k jasným odpovědím, které chtějí znát, ale možná se na ně někdy stydí zeptat.
96 Co všechno chtějí kluci vědět. Vše o nejnapínavějším období života.Uta WeberSvojtka & Co., s. r. o. 2012Co všechno chtějí kluci vědět. Vše o nejnapínavějším období života.Vtéto knize naleznou chlapci informace a rady na všechna témata, která je zajímají. Zábavnou formou je vysvětleno, proč se jejich tělo během puberty mění, a najdou zde i užitečné typy a odpovědi na otázky týkající se tématu láska a vztahy – jak bude úspěšné první rande, jak docílit dokonalého polibku nebo jak zvládat žárlivost. A když už je to vážné, dočtou se vše, co by měli vědět o prvním sexu a antikoncepci. Zkrátka, tato knížka je šikovným pomocníkem, který usnadní orientaci ve složitém období života..
97 Co všechno chtějí holky vědět. Vše o nejnapínavějším období života.Uta WeberSvojtka & Co., s. r. o. 2012Co všechno chtějí holky vědět. Vše o nejnapínavějším období života.Vtéto knize naleznou dívky informace a rady na všechna témata, která je zajímají. Zábavnou formou je vysvětleno, proč se jejich tělo během puberty mění, a najdou zde i užitečné typy a odpovědi na otázky týkající se tématu láska a vztahy – jak bude úspěšné první rande, jak docílit dokonalého polibku nebo jak zvládat žárlivost. A když už je to vážné, dočtou se vše, co by měli vědět o prvním sexu a antikoncepci. Zkrátka, tato knížka je šikovným pomocníkem, který usnadní orientaci ve složitém období života.
98 Praktické rady pro životní situaceMichael Viereckl, Daniela Lidinská, Petra VotočkovFM solutions, a. s. 2015Určitě si poradíte. Praktické rady pro životní situace, kdy potřebujete zdravotní a sociální služby. Jižní Čechy.Určitě si poradíte“ je název průvodce životními situacemi, kdy potřebujete zdravotní a sociální služby a do kterých se může dostat každý z nás. Každý se někdy dostane do situace, kdy se v důsledku nemoci, úrazu nebo stáří musí postarat o sebe nebo své blízké. V takových případech pak všichni hledáme služby a rady, které nám péči usnadní. Rozhodli jsme se vytvořit jednoduchého průvodce těmi nejběžnějšími situacemi (nástup do nemocnice, propouštění z nemocnice, péče o sebe nebo své blízké a umírání), který by měl dát odpovědi na základní otázky a navést každého na ty služby, výrobky nebo instituce, které mu v dané situaci pomohou. Publikace s názvem „Určitě si poradíte“ vzniká za podpory krajů a partnerů, kteří přináší služby a výrobky užitečné při řešení popisovaných situací.
99 Asistent pedagoga. Jak efektivně zavést pozici asistenta pedagoga ve školách.PhDr. Marta TepláDashöfer, nakladatelství, spol. s. r. o. 2015Asistent pedagoga. Jak efektivně zavést pozici asistenta pedagoga ve školách.Užitečné rady a aktuální informace pro správné a účelné zapojení pozice asistent pedagoga ve škole.Publikace Asistent pedagoga je souhrnným, na našem trhu jedinečným dílem, které přináší praktické a aktuální informace a rady pro ředitele škol, asistenty, pedagogy i rodiče. Formuluje historii i současnost inkluzivního vzdělávání v ČR. Pomáhá při procesu vytváření pracovní pozice a výběru vhodného kandidáta, vymezuje náplň práce asistenta pedagoga a správné nastavení jeho kompetencí.
100 Sex 101 otázek a odpovědí.Autor neuvedenSvojtka & Co s. r. o. 2012Sex 101 otázek a odpovědí.Dospívání je období plné změn, zvratu a nových emocí. Tato publikace, která je jednou ze tří knih této rady, pojednává o nejžhavějším tématu dospívání a pomáhá výstižně a srozumitelnou formou odpovědět na nejčastější otázky, s nimiž si dospívající lámou hlavu. Jak mluvit o sexu s rodiči? Jak získat dívku nebo chlapce svých snů? Co je důležité vědět o prvním sexu, ochraně, nechtěném otěhotnění, homosexualitě a pohlavních nemocech? Držíš v ruce průvodce na cestě plné překvapení, vzestupu, pádu a nejistot, který ti pomůže objevit mnoho nového a postupem času to nejdůležitější - sebe sama.
101 Co chtějí kluci vědět o sexu.Autor neuvedenSvojtka & Co s. r. o. 2012Co chtějí kluci vědět o sexu.Kniha "Co chtějí kluci vědět o sexu" je určena pro chlapce, ale i dívky si mohou přečíst informace o tom, čím procházejí a co řeší chlapci v této životní etapě. Pomůže jim to připravit se na vlastní dospívání, možná budou tolerantnější k "náladovosti" a změnám chování dosavadních kamarádů. I dívky by měly chápat, co jsou to "noční poluce", jakou úlohu hrají v životě chlapců kamarádi, jak se v nich probouzejí sexuální touhy..
102 A proto skáču.Naoki HigašidaPaseka/Pasparta 2016A proto skáčuMladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem.
103  Syndrom vyhoření.Roman Pešek a Ján PraškoPasparta 2016Syndrom vyhoření - Jak se prací a pomáháním druhým nezničit. Pohledem kognitivně behaviorální terapieVyhoření se v naší společnosti stává stále častějším jevem. Je možné tomuto stavu nějak předcházet? Co už je vyhoření a co je ještě „pouhá“ únava? Publikace se snaží čtivým, srozumitelným a přehledným způsobem předat důležitá a praktická doporučení, jak předcházet stresu, nebo jak ho lépe zvládat. A to nejen na pracovišti, ale i v oblasti partnerských a přátelských vztahů, a také v oblasti našeho myšlení a emočního prožívání. Kniha se zaměřuje na hlavní faktory, které vedou k vyhoření. Mnoho těchto rizikových faktorů je nahlíženo z pohledu kognitivně behaviorální terapie, což je rychle se rozvíjející psychoterapeutický přístup, jehož účinnost byla prokázaná i v souvislosti se syndromem vyhoření. Autoři všem zájemcům přináší praktické a srozumitelně formulované rady jak změnit svůj život, své navyklé způsoby uvažování a chování tak, abyste stavu vyhoření uměli předcházet, nebo dokázali svůj stav vyhoření zvrátit a znovu se „zapálit“.
104 Pacient s PAS v ordinaci lékařeČadilová Věra, Žampachová ZuzanaApla 2012Pacient s PAS v ordinaci lékaře.Publikace je určena všem lékařům a zdravotnickému personálu, kteří ve své praxi přicházejí do kontaktu s dětmi s poruchou autistického spektra. Brožura poskytne lékařům základní informaci o poruchách autistického spektra a návod, jak přistupovat a komunikovat s pacientem s tímto handicapem.
105  O kolečko míň – můj život s autismem.Josef SchovanecPaseka 2014O kolečko míň – můj život s autismem.Schovancova kniha představuje autentický ponor do nitra člověka, který svůj handicap dokázal proměnit ve výhodu. Ve Francii vzbudilo jeho svědectví mimořádný ohlas – šlo o vůbec první vyprávění muže postiženého autismem, jenž nechal veřejnost nahlédnout do svého vnitřního světa. A podobné výlučné postavení má vydání knihy O kolečko míň i v českém prostředí. Autor, jenž sám ovládá deset jazyků, prokazuje nejen nebývalou stylistickou a myšlenkovou kultivovanost, ale též ohromující vzdělanost a sečtělost, a nabízí tak čtenářům strhující a napínavou výpravu do zákoutí lidské mysli.
106  Jak zvládnout problémy dětí se školou?Jitka Kendíková, Miroslav VosmikPasparta 2016Jak zvládnout problémy dětí se školou?V současné době se v běžných českých základních i středních školách vzdělává poměrně velké množství žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP). Aby jim daná škola mohla vytvořit vhodné podmínky pro uskutečňování jejich vzdělávání v patřičné kvalitě, musí úzce spolupracovat s jejich rodiči, zákonnými zástupci. Cílem této publikace je zvýšit informovanost rodičů, pedagogů a dalších zainteresovaných pracovníků. Text je doplněn mnoha příklady z praxe a také vzory příslušných formulářů a dokumentů. V knize mimo jiné naleznete odpovědi na následující otázky: Kdo mi pomůže vyřešit potíže mého dítěte ve škole? Kdy se mám obracet na poradenská zařízení a co od nich mohu žádat? Jak má vypadat péče o žáka se SVP ve škole? Je pro mé dítě vhodný odklad školní docházky, individuální vzdělávání nebo přípravná třída? Bude pro mé dítě lepší přestup na jinou školu? Jak to zařídit? Jak zvládnout přechod na střední školu? Jak úspěšně ukončit střední školu? Jakou roli má asistent pedagoga? Kdy a za jakých podmínek je vhodný asistent pedagoga? Jak pomůže mému dítěti individuální vzdělávací plán (IVP)? Co musí obsahovat IVP?
107  Prevence a účinné řešení šikany – u žáků a studentů s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem.Lenka Bittmannová, Julius BittmannPasparta 2016Prevence a účinné řešení šikany – u žáků a studentů s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismemPublikace se věnuje problematice šikany u dětí s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem. Autoři navrhují nejen její řešení, ale především čtenáře seznamují s možnostmi prevence tohoto jevu, který je u dětí s autismem velmi častý. Poznatky autorů jsou opřené o dlouholeté zkušenosti z praxe s dětmi a dospívajícími s poruchou autistického spektra a výsledky výzkumného šetření mezi desítkami rodin dětí s PAS. Součástí publikace je celá řada ilustrativních příkladů z praxe a návrhů řešení konkrétních případů. Kniha je určena pro rodiče, pro učitele základních a středních škol, ale i pro profesionály (pedagogy, asistenty pedagoga, speciální pedagogy, psychology, výchovné poradce, psychoterapeuty), kteří se ve své praxi zabývají prevencí šikany a jejím účinným řešením
108  Poruchy autistického spektra – včasná diagnóza branou k účinné pomociKateřina ThorováApla 2008Poruchy autistického spektra – včasná diagnóza branou k účinné pomociInformační brožura o poruchách autistického spektra je určena osobám, které zajíma diagnostický proces týkající se těchto poruch. Příručka obsahuje popis stěžejních a různorodých projevů poruch, snaží se vyvrátit všeobecně rozšířená mylná přesvědčení, která ztěžují diagnostický proces, a odpovídá na některé základní otázky související s diagnostikou.
109 Příručka pegagogické intervence - Aspergerův syndrom a vysokofunkční autismus ve školním prostředíVeronika KřížováMise naděje z.s.Příručka pegagogické intervence - Aspergerův syndrom a vysokofunkční autismus ve školním prostředíPříručka vznikla díky spolupráci organizace Pomoc lidem s AS pro Francii, Školní inspekce departementu Landes a Ústřední rady departementu Landes. Jejím cílem je poskytnout pedagogům informace o Aspergerově syndromu. Z francouzského origináliu přeložila - Veronika Křížová - studentka PdF a ESF MU, dobrovolník Mise naděje z.s.
110 Mozek autisty. Myšlení napříč spektrem.Temple Grandinová, Richard PanekMladá fronta 2014.Mozek autisty - Myšlení napříč spektrem.Když se v roce 1947 Temple Grandinová narodila, autismus teprve dostal jméno. Dnes je častější než kdy jindy, jedno z osmdesáti osmi dětí má diagnózu spadající do tohoto spektra. A naše přemýšlení o autismu prošlo v průběhu jejího života proměnou: studie autismu se posunuly ze sféry psychologie k neurologii a genetice a díky výzkumu v oblasti příčin a léčby existuje mnohem větší naděje na zlepšení stavu než kdy dřív. Temple Grandinová teď podává zprávu o stavu znalostí o autismu a přináší svůj jedinečný pohled na vzrušující cestu do srdce autistické revoluce. Film HBO založený na jejím životě získal sedm cen Emmy.
111 Matky za život dětí s vážným duševním onemocněním.Josef Gabriel, Martin Jarolímek, Josef ZávišekSympathea 2013.Matky za život dětí s vážným duševním onemocněním.Knížka „Matky za život dětí s vážným duševním onemocněním“ popisuje schizofrenii hlavně z pohledu rodičů, kteří se museli vyrovnávat s nemocí svých dětí. A v tom je její největší síla: příběhy nemocných potomků ukazují, co je schizofrenie za moc a jak rozpoznat její příznaky. Rodiče v devíti příbězích podrobně vyprávějí, jak se jejich děti „zničehonic“ změnily a v podstatě přestaly normálně žít, a rodičům hned nedošlo, co se vlastně děje. Zajímavý byl také popis zážitku z tzv. schizofrenního autobusu, kdy se zdravému člověku simuluje schizofrenní stav. Nejen příběhy jsou ale součástí útlé a obsahově bohaté knížky. V jedné kapitole popisuje MUDr. Martin Jarolímek, s čím se duševně nemocní a jejich rodiny musí potýkat, druhá polovina knihy pak obsahuje praktické informace - co by měli vědět rodiče, co nemocné děti potřebují, jak získat příspěvek na péči nebo co to je komplexní léčba. Knížka je dobrým rádcem pro všechny rodiče, jejichž děti trpí schizofrenií. Vyplývá z ní hlavně to, že nemocné děti nejvíc potřebují pomoc, lásku a podporu rodičů a blízkého okolí, aby na svou nemoc nebyly samy. A pokud je nemoc odhalena včas a je správně léčena, je šance na návrat k běžnému životu o to větší.
112 Šikana dětí s poruchami autistického spektra.Marc DubinPortál 2009.Šikana dětí s poruchami autistického spektra.Děti s poruchou autistického spektra mívají potíže s porozuměním; nechápou význam, který se skrývá „za slovem“, nerozumějí slovním hříčkám, téměř vše chápou doslovně. Proto se často stávají obětí nejrůznějších vtipálků a nezřídka i násilníků. Autor vysvětluje, proč se děti s poruchou autistického spektra stávají obětí šikany a nabízí různé strategie, jak jim pomoci čelit násilnému chování. Radí učitelům a vychovatelům, jak tyto lidi co nejvíce podpořit, a zabývá se i osobností útočníka a svědků. Knihu uvítají speciální pedagogové, školní i poradenští psychologové, vychovatelé i učitelé, kteří mají v péči dítě s poruchou autistického spektra, rodiče a zájemci o problematiku. N. Dubin vystudoval speciální pedagogiku, psychologii a komunikaci. Před čtyřmi lety mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Přednáší a snaží se aktivně pomáhat lidem s touto poruchou..
113Jak jsem se mámy ptala,jestli mě něco bolí.Eva LinhartováNová Forma 2010.Jak jsem se mámy ptala,jestli mě něco bolí.Ojedinělou formou psaná kniha o autismu, nevyléčitelném duševním onemocnění ovlivňujícím nejen všechny složky osobnosti postiženého, ale zasahující významným způsobem i do života blízkého oíkolí nemocného. S nekonečnou, stále se opakující psychickou zátěží se matky a otcové autistů vyrovnávají někdy s většími, jindy s menšími potížemi. A naopak, jakýma očima na svět kouká děvčátko, postižené touto nemocí? Odpověď naleznete v autobiografickém příběhu.
114 Kluk z kostek-život není vždycky jen hra, ale hry nám pomáhají žít.Keith StuartPlus 2016.Kluk z kostek-život není vždycky jen hra, ale hry nám pomáhají žít.Alex svou ženu Jody miluje, ale zapomněl, jak jí to dát najevo. Zbožňuje i svého autistického syna, ale ani za mák mu nerozumí. Sam je plný překvapení a svět je pro něj hádanka, kterou bez pomoci nedokáže rozluštit. Až díky hraní Minecraftu pro sebe otec se synem najdou společný prostor, v němž se začnou lépe poznávat a navzájem se chápat. Dokáže se rozpadlá rodina kousek po kousku, kostku po kostce dát znovu dohromady?
115 Pořád jen provokuje-respektující a klidné výchovné postupy.Isabelle FilliozartCpress Brno 2016.Pořád jen provokuje-respektující a klidné výchovné postupy.Odmlouvání, kolize s vrstevníky, drzost dětí ve věku 6 až 11 let. Vidíte v tom naschvály, neposlušnost a kladení odporu. Hledáte vinu u sebe, snažíte se přijít na chyby, kterých jste se při výchově dopustili. Ale co když se jedná o zcela jiné příčiny? Autorka vás na konkrétních situacích seznámí s myšlenkovými pochody a reakcemi dětského mozku. Její poznatky vycházejí z nedávných objevů neurofyziologie a experimentální psychologie, a její rady umožňují lepší pochopení reakcí dítěte v různém věku.
116 Rozvíjíme logické myšlení. Hry, hádanky, cvičení pro děti od 7 do 11 letRoger RougierPortál 2015.Rozvíjíme logické myšlení. Hry, hádanky, cvičení pro děti od 7 do 11 let.Soubor her, hádanek a cvičení pro děti od 7 do 11 let využívá dětskou hravost k rozvoji logického myšlení. V první části knihy, která je určena dětem - od 7 do 9 let - si děti procvičují zábavným způsobem prostorové pojmy, třídění, rozlišování, dedukci atd. Druhá část - pro děti od 9 do 11 let - rozvíjí osvojování postupů logického myšlení. Čtenáři tu jsou předkládána cvičení na srovnávání, orientaci, předvídání, kombinaci, řazení, dedukci, transformaci, abstrakci atd. Jednotlivé úkoly jsou zadávány tak, aby se při jejich řešení měnil způsob uvažování. Tím se předchází únavě dětí. Děti si osvojují postupy, se kterými se budou setkávat v oblasti matematiky a informatiky.
117 Učíme se hrou pro předškoláky – poznáš, co kam patří?,Svojtka & Co.,2014.Učíme se hrou pro předškoláky – poznáš, co kam patří?Tato knížka je cílena především na předškoláky od 4 let. Je určena pro zdokonalování schopností dětí vpředškolním věku..
118 Učíme se hrou pro předškoláky – zábavné hry sobrázky a tvary.Svojtka & Co.,2014Učíme se hrou pro předškoláky – zábavné hry sobrázky a tvary.Tato knížka je cílena především na předškoláky od 4 let. Je určena pro zdokonalování schopností dětí vpředškolním věku.
119 Vítejte vAutistánuPasekaPASPARTA,2017Vítejte vAutistánu.Přízračná stanice londýnského metra, orientální bazar, exotická gastronomie Balúčistánu… Josef Schovanec, muž s autismem a s doktorátem z filozofie, nás v souboru krátkých svižných textů zve na originální cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž díky svým bezprostředním zkušenostem a neokázalému úsudku dokáže vyprávět fascinující věci.
120 Vítejte vAutistánuLibro GuiaPORTÁL, 1998Šimon, Toník a jejich kamarádi ve školce.Program všestranného rozvoje dětí od 4 do 5 let Program pro celoroční práci s dětmi od 4 do 5 let. Kurikulum je zaměřeno na rozvoj osobnosti dítěte. Činnosti rozvíjejí samostatnost dítěte i schopnost komunikace.
121Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem: Zvládání problémového chování u lidí nejen v domovech sociálních služebVěra Čadilová, Hynek Jůn, Kateřina ThorováPORTÁL, 2007Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem: Zvládání problémového chování u lidí nejen v domovech sociálních služeb.Publikace se věnuje problematice zvládání problémového chování u lidí s autismem a s mentální retardací. Je zaměřena převážně na dospívající a dospělou klientelu v domovech nebo centrech sociálních služeb (dřívější ústavy sociální péče), kde je personál v nevýhodném poměru vůči počtu klientů (přibližně 1:10). Cenné informace zde však mohou nalézt i učitelé nebo rodiče, přestože se ve školách a v rodinách k agresivnímu chování přistupuje jinak než v těchto zařízeních.
122Autismus - Když samotná medikace nepomáhá (terapeutický přístup personálu k pacientům s autismem)PhDr. Hynek Jůn, Ph.D., Mgr. Julius BittmannPasparta, 2016Autismus - Když samotná medikace nepomáhá (terapeutický přístup personálu k pacientům s autismem)Na terapiích v Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) se často potkáváme s klienty, kteří mají Aspergerův syndrom (AS) a zároveň se chovají vůči okolí problémově nebo mají sami své psychické potíže. U některých klientů se setkáváme s fenoménem tzv. „horkého bramboru“, kdy dítě pendluje mezi školou, rodinou, sociální službou a psychiatrickou nemocnicí. Postupně se dítě stává nechtěným na více frontách. Ve škole ho nechtějí, protože rodiče ostatních žáků si pravidelně stěžují. Doma ho nezvládají, protože nedává zpětné pozitivní vazby vůči rodičům. Ze sociálních služeb ho vylučují, protože na kroužkách ruší. V psychiatrické nemocnici nevědí, jak pokračovat, pokud dobře míněná medikace a podpůrné programy nevedou ke zlepšení stavu.
123 Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivuBittmann Julius, Bittmannová LenkaPasparta, 2017Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivu.Jak pracovat s třídním kolektivem, ve kterém je integrováno dítě s poruchou autistického spektra (PAS)? Jak podpořit pozitivní klima ve třídě a předcházet tak šikaně? Kdy je třeba informovat spolužáky dítěte s PAS a jejich rodiče o tom, že do třídy bude takové dítě docházet? Kdy je takováto intervence naopak na škodu? To jsou některé z otázek, na které odpovídají autoři této publikace. Integrace dítěte s PAS ve třídě je zásadní pro jeho celkový vývoj a socializaci. Titul navazuje na předchozí publikaci této autorské dvojice Prevence a účinné řešení šikany. U žáků a studentů s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem, která vyšla v nakladatelství Pasparta.
124 DyspraxieDoc. PaedDr. Olga ZelinkováPortál, 2017DyspraxieKniha je určena pro rodiče, jejichž dítě trpí dyspraxií, pro dospívající a dospělé osoby s touto poruchou, pro pedagogy a další zájemce, kteří se setkávají s dětmi i dospělými trpícími touto poruchou. Hlavním cílem je pomoci čtenáři orientovat se v problematice, uvědomovat si příčiny a projevy, hledat cesty, jak obtíže spojené s poruchou překonávat, chápat a tolerovat projevy spojené s dyspraxií. Jedním z cílů je též upozornit na vzájemné souvislosti mezi všemi poruchami učení, projevy, které jim mohou být společné (vývojové deficity v oblasti zrakové percepce, pravolevé a prostorové orientace, vnímání sebe sama, sebeorganizace atd.). Doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc., je speciální pedagožka zabývající se především problematikou specifických poruch učení. Je autorkou řady knih, v Portále vyšly Poruchy učení, Dyslexie v předškolním věku?, Pedagogická diagnostika a individuální vzdělávací program, Pomoz mi, abych to dokázal a Mám dyslexii..
125Mluv se mnou – pracovní listy pro rozvoj dětské řečiKateřina SlezákováPortál, 2014Mluv se mnou – pracovní listy pro rozvoj dětské řečiNedaří se vám domluvit se se svým dítětem? Máte dojem, že vám nerozumí, nebo že nedokáže říci, co potřebujete? Užitečnou pomůckou mohou být pracovní listy, které vytvořila klinická logopedka Kateřina Slezáková ve spolupráci silustrátorkou Patricií Koubskou.
126 Praktický kurz přípravy do školySvojtka 2012Praktický kurz přípravy do školyVaše dítě již brzy půjde do školy. Chcete zjistit, jak je na tento důležitý krok připraveno? Pak je tato kniha určena právě vám! Jde o nejúplnější sbírku testovacích cvičení, vypracovanou profesionálními pedagogy a psychology. S pomocí tohoto uceleného souboru testů stanovíte úroveň rozvoje vašeho dítěte a připravíte ho na školu. Přejeme všem hodně úspěchů!
127 Moje první kniha předškolákaSvojtka 2009Moje první kniha předškolákaTato publikace poskytne vašemu dítěti základní informace o okolním světě a pomůže mu připravit se na to, co ho čeká v první třídě. A co víc – odpovědi může nakreslit nebo napsat rovnou do knížky. Rozšíří si tak slovní zásobu i rozhled, zdokonalí jemnou motoriku i úsudek, napíše svá první písmenka a číslice, seznámí se se základy slušného chování a pozná i první anglická slova. Najde v ní věci, které jistě zaujmou: obrázky, básničky i hádanky. Hry, hádanky a úlohy v této knížce rozvíjejí důležité schopnosti – pozornost, paměť, samostatné myšlení a také vyjadřovací schopnosti. A při tom všem se rozhodně nebude nudit!
128 Metodika odškodňování imateriálních újem na zdravíŽďárek, Těšinová, Škárová, Waltr, Púry a spol.C. H. Beck 2015Metodika odškodňování imateriálních újem na zdraví
129 Moc, pomoc a bezmocHynek JůnPortál 2010Moc, pomoc a bezmocAgresivní chování, napadání ostatních klientů i sebezraňování, které může vést i ktěžkým zraněním, má řadu příčin. Někdy vychází zpodstaty handicapu, jindy ho může vyvolat chování lidí zokolí. Knih, která vychází zprincipů kognitivně-behaviorální terapie, se zabývá tím, jak mohou ošetřovatelé, vychovatelé a další lidé, kteří pracují slidmi sproblémovým chování, změnit své chování tak, aby nevyvolávali problémová chování svých klientů.
130 Nenávidím tě, neopouštěj mě!Kreisman, Jerold J.; Straus, HalPortál 2017Nenávidím tě, neopouštěj mě!Pro člověka s hraniční poruchou osobnosti je život jako nekonečná horská dráha bez jasného cíle. Pro jeho blízké, ti kteří s ním žijí, milují ho nebo ho ohrožují, to může být stejně divoká, beznadějná a frustrující jízda. Změny nálad přicházejí náhle, jsou výbušné a srážejí hraniční osobnost z nebeských výšin radosti do hlubin deprese. V jeden okamžik plni hněvu, za okamžik klidní jako beránci, sami tápou, proč a kam je jejich vnitřní zápas žene. Neschopnost pochopit, co se v daný okamžik stalo, následně vyvolává hlubší sebenenávist a depresi. A přesto, jak tvrdí autoři, existuje účinný přístup k léčbě a zvládání této poruchy, jejíž prognóza je při citlivém přístupu velmi nadějná. Na mnoha příkladech z terapeutické praxe líčí příběhy lidí s touto poruchou, její příznaky, předpokládané kořeny, výskyt a představují strukturovanou metodu komunikace s hraničními osobnostmi. Jerold J. Kreisman je americký psychiatr a psychoterapeut, autor knihy Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality (2004), odborných článků a publikací. Hal Straus je publicista, autor a spoluautor několika knih na téma psychologie a zdraví.
131 Edukačně hodnotící profil dítěte s poruchou autistického spektra (do 7 let)Čadilová, Věra / Žampachová, Zuzana a kolPasparta 2012 + CDEdukačně hodnotící profil dítěte s poruchou autistického spektra (do 7 let)Cílem tohoto metodického materiálu je poskytnout speciálním pedagogům, učitelům, dalším odborníkům a i rodičům dětí s PAS podklady pro hodnocení vývojové úrovně dětí a žáků s poruchou autistického spektra a sestavování funkčních edukačních plánů. Profil ukazuje možnosti speciálně pedagogické intervence a je pomocníkem při dalším rozvoji dítěte. Důležitým prvkem materiálu je stanovení vývojových úrovní v jednotlivých oblastech. Zaměřuje se na tyto oblasti: sociální vývoj, komunikace, receptivní řeč, expresivní řeč, imitace, motorika, grafomotorika a kresba, sebeobsluha. Vyhodnocení výsledků je možné v elektronické podobě. Nejedná se o testový materiál, výhodou je, že k jeho zpracování není třeba žádných standardizovaných pomůcek. Byl vytvořen na základě zkušeností z praxe, vychází z českého školského systému a přijímá i pozitivní stránky zahraničních materiálů.
132ZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence sociálníMgr. Marie FrancůMSD 2013 + CDZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence sociální
133 ZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence k učeníMgr. David DrápelaMSD 2013 + CDZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence k učení
134 ZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence pracovníMgr. Klára VečeřováMSD 2013 + CDZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na rozvoj kompetence pracovní
135 ZŠ pro žáky s autismem, Organizační formy práce při vzdělávání žáků s autismemMgr. Klára GeislerováMSD 2013 + CDZŠ pro žáky s autismem, Organizační formy práce při vzdělávání žáků s autismem
136  ZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na kompetence personálniBc. Tereza SlobodováMSD 2013 + CDZŠ pro žáky s autismem, Metodika zaměřená na kompetence personálni
137 Metodika podpory sociálních dovednostíkolektiv autorůSPMP ČR, 2011 + CDMetodika podpory sociálních dovednostíJak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením
138 Čtyři dohodyDon Miguel Ruiz, Janet MillsPragmaČtyři dohody48 nádherně ilustrovaných karet vychází ze stejnojmenné knihy, v níž Don Miguel Ruiz odhaluje zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. S těmito kartami se vám dostává do rukou stará toltécká moudrost jako každodenní praktický průvodce osobní svobodou a štěstím.
139Pátá dohodaDon Miguel Ruiz Don Jose Ruiz, Janet MillsPragma 2010Pátá dohodaUčení dona Miguela Ruize, shrnuté v slavné knize Čtyři dohody, se dočkalo neméně proslulého pokračování, a to díla Pátá dohoda. Tento „praktický průvodce cestou sebeovládání“ vám pomůže přetvořit vlastní život, neboť se zbavíte bezpočtu omezujících dohod, které jste uzavřeli nejen sami se sebou či s ostatními lidmi, ale i se samotným životem. „Kniha vás dovede k tomu, kým opravdu jste. Je nástrojem, který z vašeho života vytvoří umělecké dílo – vybroušený diamant.“.
140 Pověz mi...Delfos, Martine F.Portál 2018Pověz mi...Zkušená dětská psycholožka popisuje možnosti, jak zjistit, co si děti opravdu myslí a co prožívají, aniž bychom jimi manipulovali. Jak se máme dětí ptát? Jak s nimi hovořit o jejich smutku, úzkostech, fantaziích či sexualitě? Techniky a postupy, které můžeme využít, se liší podle věku, a autorka je ve své knize podrobně popisuje. Publikace je určena pro terapeuty, sociální pracovníky, učitele, právníky, policisty, studenty těchto oborů, výzkumníky i rodiče, kteří chtějí dětem lépe porozumět. Publikace, která bývá v originále i překladech opakovaně dotiskována a aktualizována, je lehce srozumitelná a oživená příklady, přehledy základních myšlenek a cvičeními. Dr. Martine Delfos je holandská psycholožka a terapeutka, která již od roku 1975 pracuje s dětmi, mladistvými a mladými dospělými. Přednáší na několika univerzitách po celém světě a podílí se na vzdělávání psychologů, lékařů a sociálních pracovníků. Její knihy na téma vývojové psychologie byly přeloženy do několika jazyků.
141 Rohlík, auto, důmŠkaloudová, RenataPortál 2018Rohlík, auto, důmRozvoj řeči je velmi důležitý pro to, aby se dítě zapojilo do společnosti. Ve dvanácti kapitolách, které jsou uvozeny pohádkou, na níž navazují aktivity proložené básničkami a hrami se slovy, autorka dětem a jejich rodičům i učitelům nabízí dostatek podnětů k rozvoji slovní zásoby i plynulosti a bohatosti řeči. Dítě si během každé kapitoly osvojí přibližně dva až čtyři pojmy. Kniha je určena pro společnou práci rodičů či pedagogů s dětmi, které mají narušenou komunikační schopnost, ale lze ji využít i jako podpůrný materiál pro děti s běžným vývojem řeči. PhDr. Renata Škaloudová má za sebou třicetiletou speciálněpedagogickou praxi. Působí jako školská logopedka, zaměřuje se na rozvoj řeči dětí s různými typy postižení, využívání alternativních a augmentativních forem komunikace. Má bohatou lektorskou i publikační činnost.
142 A na mě nikdo nemá časJulius Bittmann, Lenka BittmannováPasparta 2018A na mě nikdo nemá čas: Jak se cítí a jak to vidí sourozenci lidí (nejen) s autismemCílem publikace je podpořit rodiče dětí s nějakým hendikepem ve výchově jejich sourozenců a pomoci sourozencům těchto dětí pochopit a tolerovat své bratry a sestry. Rodinný život s dítětem např. s poruchou autistického spektra je velmi náročný, na jejich zdravé sourozence jsou často kladeny abnormální požadavky, a to ze strany rodičů i společnosti. Kniha se zabývá problematikou sdělení diagnózy sourozencům, seznámení se specifiky, vysvětlení rozdílů apod., dále se věnuje otázce postavení rodiče ve vztahu ke svým dětem, rozdělení pozornosti a řešení každodenních náročných životních situací. Velká část knihy je věnována zkušenostem a pocitům sourozenců dětí s PAS, ale i s jinou diagnózou.
143Sám sobě psychoterapeutemPešek RomanPasparta 2018Sám sobě psychoterapeutem aneb Co opravdu pomáhá zvládat úzkosti a deprese: Pohledem kongnitivně behaviorální terapiePublikace je určena především lidem s různými úzkostnými a depresivními problémy, a také jejich blízkým osobám. Obsah je založený na výpovědích více jak třiceti klientů, kteří odpovídali na otázky, co jim během psychoterapie pomohlo a co jim stále pomáhá, aby své úzkostné a depresivní obtíže lépe zvládali. Uvedené faktory terapeutické účinnosti jsou doplněny o profesní zkušenosti autora, zkušeného psychoterapeuta. Kniha je psaná stylem, aby zmiňované informace, metody a doporučení byly pro čtenáře srozumitelné a dobře využitelné v praxi.
144http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/144a.jpgJoachim BauerGrada 2016Proč cítím to, co tyTato knížka změní vaše vnímání lidí. Většinou se to stává ještě před tím, než o tom začneme přemýšlet. Třeba bezděčně opětujeme milý úsměv. Ale proč? Proč dovedeme intuitivně chápat a spontánně cítit, co cítí ostatní? Proč jsou smích nebo zívání nakažlivé? Proč je nám někdo ihned sympatický a někdo ne? Proč si dovedeme představit, co si ostatní myslí? Proč dospělí spontánně otvírají pusu, když lžičkou krmí malé dítě? Proč lidé při rozhovoru bezděčně sedí v podobné poloze jako člověk, s nímž mluví? Odpovědi na tyto a další zajímavé otázky naleznete v jedné z prvních knih o zrcadlových neuronech, základu naší emoční inteligence. Joachim Bauer, uznávaný psychiatr a psychoterapeut, v ní čtivě a srozumitelně popisuje senzační neurovědecký objev a co z něj plyne pro výchovu, učení, lásku i běžnou komunikaci. Vysvětluje, jak zrcadlové neurony fungují a umožňují nám emocionálně rezonovat s ostatními lidmi, jak nám poskytují intuitivní znalosti o úmyslech osob v naší blízkosti a cítíme díky nim jejich radost nebo bolest. Jsou základem empatie, „instinktu“ a schopnosti milovat. Trénujeme je od narození a ovlivňují nás ve všech oblastech života.
145 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/145a.jpgRoman Pešek, Ján Praško, Petr ŠtípekPortál 2013Kognitivně behaviorální terapie v praxiAutoři, kteří pracují jako kognitivně-behaviorální terapeuti, se do své knihy snažili vybrat informace, jež z hlediska psychoterapeutické praxe pokládají za důležité pro své začínající i pokročilejší kolegy. V knize čtivým způsobem pojednávají o základech KBT, zabývají se terapeutickým vztahem, přenosy a protipřenosy, vyvrací častou domněnku, že se KBT nezajímá o osobní minulost klienta, a pojednávají o hlavních terapeutických dovednostech při práci s kognitivními přesvědčeními, automatickými negativními myšlenkami, emocemi a tělem. Pro větší názornost jsou uváděné zkušenosti a doporučení demonstrovány na krátkých příbězích z praxe.
146 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/146a.jpgMiloš Šlepecký, Ján Praško, Antónia Korianová, Jana VyskočilováPortál 2018Třetí vlna v kognitivně-behaviorální terapiiKniha přibližuje nové přístupy, které vznikly v kognitivně-behaviorální terapii (KBT) v posledních desetiletích a bývají označovány jako třetí vlna v KBT. Ty se více zaměřují na analýzu hluboce zakořeněných vzorců uvažování a chování, jež vznikly u jedinců, kteří byli v raném dětství vystaveni škodlivému působení a u nichž v důsledku toho vznikly obtížně měnitelné způsoby uvažování a chování. Třetí vlna s sebou přinesla širokou integraci s jinými psychoterapeutickými směry, jako je gestaltterapie, existenciální psychoterapie, interpersonální psychoterapie, ego-psychologie, systemická terapie, buddhistické a jógové strategie a přístupy rodinné či narativní terapie. Její předností je navíc vysoká terapeutická efektivita ověřená klinickými studiemi.
147Miloš Šlepecký, Ján Praško, Antónia Korianová, Jana VyskočilováPortál 2018Využití keramiky v hodinách výtvarné výchovy – metodický list 04/2011Tento grantový projekt byl zpracován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České Republiky
148kolektivBrno 2012 - 2015Kroužek keramikyOdpolední aktivita neformálního vzdělávání, metodický materiál Písemný výstup projektu Křenka – zážitkem k inkluzi
149Petr, GotthardBrno 1995 – 2001Velká kniha HER www.informacnik.cz
150 Návrat domůBradshaw, JohnPortál 2018Návrat domůJohn Bradshaw je celosvětově proslulý autorem několika bestsellerů zabývajících se zejména poruchami rodinného systému a jejich přenosem na další generace a technikami napomáhajícími uzdravení tzv. „vnitřního dítěte“. Kniha Návrat domů se zabývá tímto vnitřním dítětem, které se zejména u jedinců z dysfunkčních rodin přestane rozvíjet a ustrne v některé z raných fází, v nichž utrpělo trauma. Naše traumatizované vnitřní dítě pak způsobuje, že se nerozhodujeme na základě našich dospělých skutečností, ale jako malé, zraněné a bázlivé dítě. Bradshaw se podrobně věnuje rozboru důvodů, z nich k traumatizaci došlo, nabízí nepřeberné množství technik, jak vnitřní dítě vyléčit a ochránit a poskytuje i cenné rady, jak si nově objevené postoje udržet. Kniha obsahuje velké množství podpůrných cvičení, technik a testů a je založena na osobní zkušenosti autora.
151Jak přežít, když nerozumím emocímGlasser, Judith M.; Menkes Kushner, JillPortál 2018Jak přežít, když nerozumím emocímKaždý den se děti učí něco nového. Čtení, jízdě na kole, hře na hudební nástroj… A jsou tu i jiné věci, které je možné se učit, třeba pochopení toho, co druzí cítí a co si myslí. Této schopnosti se říká empatie. Když se ti podaří zlepšit svou empatii, budeš lépe vycházet s ostatními lidmi a budeš se také mnohem lépe cítit.Tato kniha, ve které najdeš spoustu úkolů, tipů a zábavných aktivit, ti pomůže dívat se na věci z různých úhlů pohledu, pochopit, že různí lidé projevují své pocity různým způsobem, a také díky ní budeš věnovat větší pozornost svým vlastním pocitům. Zjistíš, jak se druzí lidé cítí, uvědomíš si souvislosti mezi tím, co si myslíš a co cítíš, a také více porozumíš tomu, proč různí lidé dávají své pocity najevo různým způsobem. Judith M. Glasser je klinická psycholožka s více než třicetiletou praxí s dětmi a rodinami. Specializuje se na terapii ADHD a ADD. Jill Menkes Kushner je pedagožka a editorka.
152Jak přežít, když nerozumím emocímPerchta Kazi Pátá, Petr Matyáš HájekBeletris 2016Svět očima dítěte s autismemInspirativní, humorná, pravdivá kniha pro každého. Nechte se pozvat do světa, kde život funguje jako genetická operace, Putin má svou meditační místnost, kde vesmír končí v místnosti kde je úplně bílo, kde Evropská unie je nadační fond a slunce je jako lampička. Matyáš je dvanáctiletý kluk, který má autismus a jako jeden z mála je schopen mluvit o tom co vidí, slyší a prožívá v rámci jeho postižení. Formou interview se svojí mámou nás tak zve do světa, kam je běžně vstup nám, neautistickým, zakázán.
153 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/153.jpgRosemarie PortmannPortál 2018100 her pro rozvoj sebedůvěry a sociálních kompetencí u dětí od 8 do 12 letDůvěru v sebe sama a ve své schopnosti si dítě buduje tím, že mu opakovaně dáváme pocítit, že je šikovné, zvládá věci kolem sebe… I rozvoj sociálních kompetencí stojí a padá s tím, jak k dítěti přistupují „jeho“ dospělí. Je dobré, pokud má dítě možnost v bezpečném prostředí „trénovat“ důležité dovednosti, z nichž sebedůvěra a sociální kompetence rostou. Ve školce se dítě učí vnímat své právo na respekt a povinnost chovat se s respektem k druhým a vyjadřovat své pocity a stát si za nimi. Dále buduje schopnost otevřeně a jasně zastávat vlastní názor, i když ostatní mají názor opačný, a zároveň respektovat názor druhých. Sebedůvěra a sociální kompetence mu pomáhají setkávat se s druhými lidmi otevřeně a uvolněně, férově vyjadřovat kritiku a snášet kritiku vlastní osoby, vyjadřovat svá přání a potřeby a dokázat říci ne.
154 Citlivý pomocníkSand, IlsePortál 2018Citlivý pomocníkLidé s vysokou citlivostí jsou vnímavější k pocitům a potřebám druhých lidí, ale zároveň se těmito prožitky rychleji unaví. Cílem knihy je pomoci citlivým jedincům, aby sebe samé lépe ochránili a při pomoci druhým co nejvíce uplatnili své přednosti. Knihu využijí zejména lidé v pomáhajících profesích. Vysoce citliví lidé však mají tendenci pomáhat druhým i v soukromí, a to bez ohledu na svou profesi. Proto autorka připravila pomůcky a cvičení pro všechny, kdo se považují za vysoce citlivé. Dává například tipy, jak zahájit rozhovor a umožnit druhému, aby se otevřel, jak projevit empatii a emoční blízkost, jak se zaměřit na zdroje a přání, jak si dělat p řestávky, jak zpomalovat a prohlubovat komunikaci, jak zacházet se studem, úzkostí nebo příliš přísnými zásadami, jak umožnit setkání mezi já a ty a plně prožívat to, co se děje právě teď. Kniha rovněž obsahuje základní informace o vysoké citlivosti a radí, jak se lidé s tímto rysem můžou postarat sami o sebe. Ilse Sand je dánská terapeutka, supervizorka, trenérka a řečnice, která vydává knihy o vysoké citlivosti. Vystudovala teologii a původně pracovala jako farářka. Sama se vnímá jako člověk s vysokou dávkou citlivosti. Její knihy byly přeloženy do téměř dvaceti jazyků. Česky vyšla její kniha Přecitlivělost není slabost.
155 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/155.jpgPatricia Babtie, Jane EmersonPortál 2018Dítě s dyskalkulií ve školeJe chytré, šikovné stejně jako jeho spolužáci, ale s čísly a příklady si opravdu neví rady. Tak by se dal popsat problém dítěte s dyskalkulií. Dyskalkulie je jedna ze specifických poruch učení a projevuje se širokým spektrem značně různorodých výrazných obtíží v matematice, které se mohou objevit kdykoli během školní docházky dítěte. Dyskalkulické obtíže zasahující základní početní dovednosti, tedy zpravidla jednoduché až primitivně vypadající počtářské dovednosti, nejsou zaviněny nedostatečným, ale ani sníženým nadáním dítěte. Dítě s dyskalkulií má problém s tím správně přečíst čísla, rozložit větší čísla na jednotky, desítky, stovky a další řády, neví si rady se základními matematickými operacemi. Autorky vysvětlují podstatu problému a nabízejí tipy, jak dětem se specifickou poruchou počítání pomoci. V knize najdeme vzorové úlohy a také doporučení různých strategií, které mohou být v práci s dětmi s touto poruchou užitečné.
156http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/156.jpgDeborah M. PlummerPortál 2018Hry pro rozvoj všímavosti u dětíSchopnosti zaměření (focusing), uvolnění (relaxation) a soustředění (concentration) jsou klíčem k tomu, aby děti a mladí lidé byli schopni dosáhnout emoční pohody, stejně jako pro rozvoj dovedností a schopností u dětí.Tato kniha staví na modelu všímavé hry k dosažení pocitu pohody u dětí. Autorka vytvořila tento přístup, který pomáhá dětem uvědomovat si svůj vnitřní a vnější svět. První část se věnuje teoretickým a praktickým základům. Jsou zde popsány zásady při užití modelu všímavé hry při zohlednění emočního prostředí. Vychází z toho, že potřeba se na něco soustředit je přirozenou součástí našeho života. Samotná všímavá hra pak rozvíjí živé interakce, učen při ní probíhá hrou. Při strukturování prostředí je třeba jasně definovat role, pravidla a hranice, aby se děti cítily v bezpečí. Podpůrné prostředí, v němž se uznávají a cení všechny emoce, podporuje motivaci k soustředění a sebezklidnění. Potřeba je k tomu pět základních dovedností: sebekontrola, přizpůsobivost, účinné naslouchání, účinné pozorování a představivost.
157 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/157.jpgZdeněk ŠimanovskýPortál 2018Hry pro zvládání agresivity a nekliduČasto se hovoří o rostoucí agresivitě dětí a její důsledcích: o napětí ve skupinách dětí a mládeže, o stresu jednotlivců, o nekontrolovaných výbuších emocí. Kniha nabízí hlubší pochopení podstaty problému a jeho zpracování pomocí her. Potlačované emoce často vyvolávají napětí, nepřátelství a násilí. Naopak ovládaná agresivita pomáhá vítězit ve sportovním nebo jiném klání v rámci pravidel. A právě k ovládnutí agresivity přispívají hry a činnosti, které posilují vhodné způsoby reakce na psychofyzické napětí, pomáhají mírnit, redukovat či odstranit nadměrné napětí.. Náměty jsou rozděleny podle jejich zaměření do několika kapitol, v každé se začíná hrami, které lze využít při práci s menšími dětmi, následují činnosti vhodné pro starší děti.
158 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/158.jpgDeborah M. PlummerPortál 2018Skupinové hry pro rozvíjení sebeúcty dětí ve věku 5 – 11 letTato praktická příručka plná her je zaměřena na rozvoj sebeúcty dětí předškolního a mladšího školního věku. Hry pomáhají rozvíjet jejich sebepoznání, sebedůvěru, sebevyjádření, sebepřijetí, sebejistotu aj. Čtenář zde nalezne hry vyžadující fyzickou činnost i nečinnost, verbální i nonverbální vyjádření. Kniha je proto vhodná i jako zásobník her pro děti s tělesným postižením a s poruchou v komunikaci. U každé hry jsou pomocí ikon zobrazeny základní údaje o její délce, velikosti skupiny, věku dětí, zaměření (poslech, spolupráce, rozhodování, empatie, kreativita). Následuje popis hry, její varianty, a otázky vhodné pro reflexi.
159 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/159.jpgJiří ČervinkaPortál 2018Hurá na táborPrakticky zaměřená publikace nabízí činnosti, hry a přírodní náměty určené pro nejrůznější typy táborů (skautské, turistické, zálesácké apod.) včetně stále oblíbenějších táborů příměstských. Jsou zde stručně popsány nejjednodušší základy táboření, ale také málo známé tábornické a zálesácké „lahůdky“. Součástí každé kapitoly jsou hry a náměty k poznávání přírody. Vše je přiblíženo praktickým obrazovým doprovodem.
160 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/160.jpgVanessa TogersPortál 2018Hry a aktivity pro zkoumání emocíZábavné hry a aktivity jsou určené pro děti ve věku 7–13 let a jejich cílem je pomoci dětem zkoumat, chápat a pozitivně vyjadřovat vlastní pocity. Jednotlivé aktivity se zabývají např. vztahy mezi vrstevníky, navazováním přátelství, ale i šikanou nebo žárlivostí. Jejich cílem je podpořit u dětí zdravé sebevědomí, rozvíjet jejich ambice a motivaci a pomoci jim, aby se v kolektivu cítily dobře a bezpečně. Každá aktivita je jasně vysvětlená, její popis zahrnuje cíl, jehož má být dosaženo, pomůcky, jež jsou k tomu zapotřebí, a celkový průběh.
161 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/161.jpgNaděžda KalábováPortál 2018Příroda plná herPublikace představuje soubor her, činností a úkolů odehrávajících se v přírodě nebo týkajících se přírody.Aktivity nenásilně a zábavnou formou informují, poučí o zákonitostech a dějích v přírodě, podporují kladný vztah a postoje k životnímu prostředí, uvolňují v dětech napětí, přinášejí jedinečné zážitky, zkušenosti, inspiraci. Aktivity lze využít pro práci v hodinách přírodopisu, ale také českého jazyka, matematiky, pracovního vyučování, výtvarné či tělesné výchovy, úkoly totiž často pracují s poznatky a tématy různých oborů. Publikaci ocení také pedagogové při zájmovém vzdělávání, ve školní družině, na táboře, ve škole v přírodě apod. Hry jsou určeny především dětem mladšího školního věku, ale pobaví a zaujmou i starší.
162 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/162.jpgFrantišek Bartoš,upravila Hana ZobačováPasparta 2015Pohádka o veliké řepěText je v této knize doprovázen velkými ilustracemi a také piktogramy, které odrážejí podobu věty a pomáhají tak pochopit a vnímat větnou stavbu, napomáhají v mluvení i čtení a podporují čtenářské i předčtenářské dovednosti. Každý slovní druh je označen jinou barvou, což usnadňuje orientaci ve větě a přirozeně dětem zpřehledňuje strukturu české věty. Příběh pohádky je založen na opakování. To dětem umožňuje rychlou orientaci v textu a dopřává jim možnost stavět, číst a rozumět celému příběhu s malým množstvím slov. Děti si tak mohou pohádku snadno přečíst samy, nebo díky obrázkům pomáhat ve čtení dospělému. Díky obrázkům lze knihu nabídnout již dvouletým dětem. Předložit ji lze také dětem s poruchou autistického spektra, dětem s dysfázií či jiným hendikepem.
163http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/163.jpgupravila Hana ZobačováPasparta 2015Cestou do BetlémaKdy jindy než o Vánocích si najdeme čas společně číst a zpívat? Právě při putování za radostí, „Cestou do Betléma“, na sebe bereme největší ohledy a bez dodatků tolerujeme nedostatky druhých. Třeba ty pěvecké nebo čtenářské. Ochotně a rádi vyjasňujeme dětem význam příběhů skrytých v koledách, jejichž texty – plné starých výrazů a neobvyklých spojení – mohou být nejmladším hůř srozumitelné.Naše vydání díky doprovodným obrázkům (piktogramům) pomáhá dětem se zapamatováním slov a orientací v textu i opticky. Kniha je opatřena také notovým zápisem, což jistě ocení hudebníci. Díky obrázkům lze knihu nabídnout již dvouletým dětem, ale také dětem s dysfázií, či jiným hendikepem, který jim neumožňuje vnímat text a příběh koledy klasickým způsobem.
164 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/164.jpgTobi KatzePortál 2015Zítra je bohužel taky denMůžeme se nemoci, jakou je deprese, smát a žertovat o ní? Většina lidí by pravděpodobně odpověděla, že ne, jiní by zase tvrdili, že deprese přece není žádná opravdová nemoc. A pak je tu Tobi Katze, který přesně v duchu motto „smích je nejlepší medicína“ píše už delší dobu o své nemoci blog, pro který je typická dávka humoru a cynismu, aniž by však vážnou tematiku nějak zesměšňoval. Ve své knize ovšem nechává svoje čtenáře na vlastní kůži prožívat i chvíle plné neporozumění, emocionálního chladu, ztráty, letargie a podobně. Lidé, kteří sami bojují nebo někdy bojovali s depresí, se v řadě situací poznají, jejich rodinným příslušníkům a přátelům zase kniha pomůže pochopit, jak se ve skutečnosti cítí. Knihu ocení čtenáři psychologické literatury, rodinní příslušníci lidí s depresí, ti, kteří bojují nebo někdy bojovali s depresí, a užitečná bude i pro pomáhající profesionály.
165 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/165.jpgHoward GardnerPortál 2018Dimenze myšlení – Teorie rozmanitých myšleníJedna z nejvlivnějších knih o vývojové psychologii, psychologii myšlení a o reformě vzdělávání představuje teorii „mnoha inteligencí“ s převratnými důsledky pro výchovu dětí a jejich školní vzdělávání. Autor v ní ukazuje, jak se vyvíjelo pojetí inteligence, a na základě výzkumů z oblasti psychologie, etnologie a dalších oborů dokazuje existenci nejméně sedmi relativně nezávislých druhů inteligence, které jsou různým lidem dány v různé míře. Jednotlivé vysoce rozvinuté inteligence autor ilustruje na příkladech ze života výrazných a známých osobností, rozborů jejich výroků a ukázek z jejich díla.
166http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/166.jpgMarie Lhotová, Evžen PeroutPortál 2018Arteterapie vsouvislostechTato komplexní a na aktuálních poznatcích založená kniha se zaměřuje na podrobný popis způsobů práce s výtvarnou tvorbou opřený o teoretický základ projektivně-intervenční arteterapie. Její snahou je poukázat na užší vazby arteterapie na obecnější psychologické a psychoterapeutické poznatky, takže zahrnuje i souvislosti zejména z oblasti vývojové a klinické psychologie. Pomáhá zodpovědět otázky jako: jak se odrážejí obtíže, symptomy a životní příběh klienta v tom, jakým způsobem tvoří; jak může arteterapie ovlivnit klientovu tvořivost a výtvarný projev; jaké jsou vazby mezi vnímáním a myšlením v procesu výtvarné tvorby a způsobem jejího emočního prožívání. Publikace podrobně popisuje arteterapeutické metody založené na analýze výtvarného projevu jako součást terapeutické péče, včleňuje je do širšího teoretického rámce a poukazuje na možnosti jejich tvořivého využití. Seznamuje čtenáře se způsoby arteterapeutické intervence prostřednictvím podrobného popisu dění v arteterapeutickém procesu a rozpracovává základní výtvarná témata, která tvoří osu arteterapeutické praxe (např. identita, krajina, portrét).
167 Jak to vidím jáGrandin TempleCsémy Jana 2016Jak to vidím jáJak to vidím já patří k nejzásadnějším knihám Temple Grandin, PhD., nejznámější autistické osobnosti, na téma autismu a k nejlepším knihám na téma autismu vůbec. Na základě celoživotní osobní zkušenosti, vědecké práce a spolupráce s předními světovými odborníky a rodiči nabízí Temple Grandin svůj pohled na to, jak pracovat s dětmi s autismem a jejich motivací a využít ji pro jejich vzdělávání, k integraci a k samostatnosti.
168 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/168.jpgYalda T. UhlsPortál 2018Mediální mámy, digitální tátové – rady, které na internetu nenajdeteNičí sociální sítě naše děti? Kolik času stráveného na internetu je už příliš? Co pro teenagery znamenají selfie a sexting? Jak jejich život ovlivňuje syndrom zvaný FOMO (Fear of Missing Out), tedy potřeba být neustále online, protože jinak by bylo možné něco podstatného propásnout? Tento rádce jednoduchým, srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s tím, jaký vliv mohou mít současná média na naše děti, ale i na nás samotné. Každá kapitola je zakončena shrnutím nejdůležitějších bodů a užitečnými typy pro běžný život. Poskytuje tak přehledný a čtivý návod, jak snadněji proplouvat nástrahami digitální éry. Kniha je ceněna zejména pro svou informativnost a pozitivní tón.
169 Dětský autismus v rodině – význam rodinné resilienceMgr. Soňa SládečkováOlomouc 2013Dětský autismus v rodině – význam rodinné resilienceRigorózní práce
170 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/170.jpgArnodl Miller, Theresa C. SmithPortál, 2016101 tipů pro rodiče dětísautismemZáchvaty vzteku, nezvyklé reakce na běžné situace nebo komunikační problémy, to jsou úkoly, které rodiče dětí s autismem řeší každý den. Děti s autismem chápou běžné situace jinak než jejich vrstevníci, jejich smyslové vnímání je odlišné, a od toho se také odvíjejí jejich nezvyklé a někdy velmi intenzivní reakce. Rodiče dětí s autismem a samozřejmě děti samotné pak zažívají stres, který lze vhodným přístupem eliminovat. Autorky se věnují především problémům souvisejícím s takzvanou autistickou triádou, tedy problémům s komunikací, sociálními dovednostmi a chováním. Arnold Miller je klinický psycholog a vysokoškolský učitel. V knize představuje svou metodu práce s dětmi s poruchou autistického spektra. Theresa C. Smith s Arnoldem Millerem dlouhodobě spolupracuje. Má dospívajícího syna s autismem.
171http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/171.jpgAlison M. ThompsonPortál, 2018Mé dítě má ADHDMé dítě má ADHD je upřímné a velmi dojemné osobní vylíčení zkušenosti matky, jejíž dítě má ADHD. Pro Alison Thompson byl život s jejím synem Danielem nekončící příval neposlušnosti, odmlouvání, drzosti, nadávek a agresivity. V tomto statečném vyprávění o prvních osmnácti letech jeho života autorka odhaluje své obavy, pochybnosti i mimořádnou kuráž, kterou prokázala prakticky ve všem, čím si musela projít. Alison Thompson napsala knihu, kterou uvítá každý rodič, jenž se snaží porozumět svému dítěti s ADHD a tomu, jak mu nejlépe pomoci. Je to informacemi dobře podložený a srozumitelně napsaný průvodce plný praktických tipů pro rodiče i profesionály – zvláště pak učitele. Tuto knihu zkrátka musí mít každý, jehož života se nějak dotklo ADHD. Alison M. Thompson založila portál ADHD Kids, absolvovala výcvik NLP a životního koučinku a působí jako terapeutka a koučka – což vše zvládla během doby, kdy vychovávala syna s ADHD. Nyní se pracovně věnuje osvětě rodičů a učitelů, aby rozuměli ADHD a věděli, jak tuto poruchu u dětí zvládat
172 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/172.jpgSimone Griffin, Dianne SandlerPortál, 2012300 her pro děti s autismemDěti s poruchou autistického spektra mají obtíže se sociální interakcí, představivostí a komunikací. Často nedokážou navázat oční kontakt, jejich řeč se někdy omezuje na echolalické opakování slov a vět. Kniha nabízí nápady, jak využít každodenní činnosti k rozvíjení komunikačních schopností dítěte s autismem. Jídlo, jednoduché hračky, zajímavé materiály či dětské hudební nástroje mohou posloužit nejen k tomu, aby se dítě zabavilo, ale také nám pomohou navázat s dítětem kontakt a komunikaci. Kniha osloví rodiče a vychovatele dětí s poruchou autistického spektra. Inspiraci v ní najdou i speciální pedagogové, kteří pracují s dětmi s mentálním postižením.Simone Griffin je logopedka a řadu let pracuje s dětmi s autismem. Dianne Sandler je speciální pedagožka a řadu let pracuje s dětmi s autismem. Také působí jako návrhářka hraček pro děti se speciálními potřebami.
173http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/173.jpgVěra PokornáPortál, 2011Cvičení pro děti se specifickými poruchami učeníSoubor cvičení pro rozvoj vnímání a poznávání, který učitelům i rodičům umožňuje vybrat takovou činnost, která je pro dítě účelná, protože odpovídá jeho úrovni rozvoje jednotlivých funkcí a přispívá k nápravě příslušné specifické poruchy učení. V vodu autorka popisuje, jak s cvičeními pracovat, a stručně vysvětluje problematiku jednotlivých specifických poruch učení, kterými se cvičení zabývají. Kniha navazuje na publikaci Teorie, diagnostika a náprava specifických poruch učení.
174 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/174.jpgŠárka PortešováPortál, 2011Rozumově nadané děti s dyslexiíCílem knihy je seznámit čtenáře s problematikou psychologie a pedagogiky rozumově nadaných dětí se specifickými poruchami učení, zejména s dyslexií. Autorka vysvětluje, jak je vhodné tyto děti, jež bývají označovány jako tzv. „paradoxní žáci“, rozpoznat, jakým způsobem obvykle kompenzují svůj handicap, jaký je častý profil jejich schopností a handicapů při psychologickém vyšetření, jaký je obvykle jejich styl učení, paměť, motivace, tvořivost, jaké mají sociální a emocionální problémy a zejména jaké jsou možnosti jejich dalšího vzdělávání tak, aby byly skutečně rozvíjeny jejich schopnosti, nejen kompenzovány nápadné handicapy. Publikace se opírá o zahraniční poznatky, ale vychází z českého výzkumu a úzkého kontaktu s konkrétními nadanými žáky a studenty s dyslexií. Pro lepší názornost je text doplněn citáty rozhovorů a ukázkami výtvorů a školních prací dětí, komentáři jejich učitelů a rodičů a kazuistikami vybraných dětí.Mgr. Šárka Portešová, Ph.D., je vývojová psycholožka, dlouhodobě se zabývá psychologií rozumově nadaných dětí. V této oblasti provádí výzkum a poskytuje poradenství nadaným dětem i jejich rodičům a učitelům. Přednáší na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
175 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/175.jpgMichal Hrdlička, Vladimír Komárek (eds.)Portál, 2014Dětský autismusDětský autismus představuje závažnou vývojovou poruchu, pro niž je charakteristická narušená schopnost vytvářet vztahy s lidmi, přiměřeně reagovat na podněty z okolí, nutkavá touha po neměnnosti a další příznaky vážně postihující život jedince i jeho okolí. V poslední době se podařilo dosáhnout řady důležitých pokroků v porozumění jak příčinám této choroby, tak možnostem jejího terapeutického ovlivnění. Publikace shrnuje nové zahraniční i domácí poznatky o dětském autismu a spektru příbuzných poruch s důrazem na výzkumné a klinické zkušenosti autorů, kteří se problematikou zabývají. Zahrne i otázky organizace návazné psychosociální péče o děti s těmito poruchami a o jejich rodiny, včetně svépomocných aktivit a zkušeností rodičů.
176 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/176.jpgGary Fisher, Rhoda CummingsPortál, 2012Jak přežít s poruchami učeníDělá ti potíže, když se učíš? Možná máš poruchu učení. Může to být dyslexie neboli porucha čtení, dysortografie čili potíže s pravopisem, ale také to mohou být problémy s udržením pořádku v učebních pomůckách, s domácími úkoly a školní prací. Tahle kniha ti ukáže, že existují různé podoby problémů s učením a také že je spousta cest, které ti mohou pomoci, aby se ti lépe učilo a hlavně aby ti ve škole bylo dobře. Také zjistíš, že z dětí s poruchou učení mohou vyrůst úspěšní dospělí a že člověk, který má třeba dyslexii, rozhodně není hloupý. Poradíme ti, jak se správně učit, jak si uspořádat věci v tašce a na stole a také jak si najít kamarády a dobře vycházet s ostatními lidmi. Uvidíš, že nad poruchami učení se dá vyhrát! Kniha osloví děti s poruchami učení, jejich rodiče, učitele a vychovatele. Gary Fisher, Ph.D., a Rhoda Cummings, Ed.D., působí na univerzitě v Nevadě na katedře poradenské a školní psychologie.
177http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/177.jpgR. Feuerstein, L. H. Falik, R. S. Feuerstein, K. BohácsPortál, 2017Myslet nahlas – mluvit nahlasFeuersteinova metoda zlepšuje poznávací dovednosti člověka a jeho schopnost organizace informací. Podle autora není inteligence neměnnou strukturou, ale je možné s ní pracovat a rozvíjet ji. V této knize autoři rozvíjejí Feuersteinovy principy, založené mj. na neurobiologických výzkumech, v přístupu k stimulaci a obohacení jazykového vývoje malých dětí a těch starších dětí a dospělých, kteří trpí mentální či jinou poruchou. Přístup je založen na principu samomluvy, resp. zprostředkované samomluvy, kdy je dítě účastno samomluvy dospělého (rodič, učitel, terapeut, vychovatel), což mimovolně rozvíjí jeho vlastní jazykové schopnosti. Klíčovým rysem metody je rezignace na interakci s dítětem – cílem není vtáhnout je do komunikace, ale držet ho v prostředí přirozeného jazyka (s dalšími prvky, jako je intonace, gesta, mimika…), které podněcují jeho vlastní schopnost jazykového rozvoje. Dalším krokem může být motivace dítěte k vlastní samomluvě, která je pro ně přijatelnější než komunikace s druhým, přičemž nejde o patologický jev, ale formu rozvoje. Reuven Feuerstein (1921–2014) byl izraelský klinický, vývojový a kognitivní psycholog, známý především svou teorií o modifikovatelnosti inteligence.
178 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/178.jpgBarbora BazalováPortál, 2017Autismus v edukační praxiKniha je určena především rodičům dětí s autismem. Své si v ní najdou také jejich rodiny, učitelé, asistenti pedagoga, studenti nejrůznějších oborů, do kterých problematika autismu spadá, sympatizanti i široká veřejnost, které může pomoci k lepšímu porozumění autismu. Kniha přináší autentické výpovědi rodičů, jednotlivé kazuistické studie, výsledky výzkumů a postřehy odborníků o tom, jak se žije s autismem v současné době. Nabízí čtenáři pohled na to, co funguje a co naopak, i když by teoreticky fungovat mělo, v praxi selhává. V oblasti vzdělávání dětí s postižením přinesla značné změny novela školského zákona a prováděcí vyhláška. Kniha má poodhalit, zda se pro děti s autismem a jejich rodiny něco změnilo, jak je vše implementováno do praxe a jejich každodenního života.

Doc. PhDr. Barbora Bazalová, Ph.D., působí na Katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Její pedagogická a vědeckovýzkumná činnost je zaměřena na problematiku poruch autistického spektra a mentálního postižení. V Portále vyšla její kniha Dítě s mentálním postižením a podpora jeho vývoje.
179 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/179.jpgBrigitte SindelarováPortál, 2016Předcházíme poruchám učeníSoubor cvičení a pracovních listů pro děti v předškolním roce a 1. ročníku ZŠ.
180 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/180.jpgAmanda KirbyováPortál, 2000Nešikovné dítěDítě nešikovné bývá často považováno za líné nebo celkově opožděné. Přitom snad každé desáté dítě trpí specifickou poruchou jemné motoriky, dyspraxií, nebo obecněji vývojovou poruchou koordinace. Tyto děti (a později i dospělí) mají problémy se zvládnutím základních úkonů sebeobsluhy, nedaří se jim zapojovat se do dětských her a bývají proto sociálně izolované a stávají se snadným terčem stálé kritiky dospělých a šikany vrstevníků. Autorka ve své ojedinělé knize podává řadu praktických rad pro výchovu a pomoc těmto dětem i odbornější informace o příčinách a diagnostických postupech.
181 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/181.jpgEric EmersonPortál, 2008Problémové chování u lidí s mentální retardací a autismemTěžká mentální retardace často vede k problémovému chování, které může zahrnovat agresivitu, sebepoškozování, sklony k destruktivnosti, hyperaktivitu, nevhodné sexuální nebo společenské chování a neobvyklé návyky. Takové chování nepříznivě ovlivňuje zdraví a bezpečnost jak člověka postiženého, tak toho, kdo o něj pečuje. V knize autor shromáždil vyčerpávající přehled nejnovějších poznatků o charakteru, epidemiologii a příčinách problémového chování způsobeného mentální retardací a zároveň poskytuje cenné vodítko, jak v konkrétních situacích zasáhnout. Kniha je nezbytnou pomůckou pro psychology, psychiatry, speciální pedagogy a další pracovníky pečující o lidi s mentální retardací. Prof. E. Emerson je zkušeným odborníkem v oblasti mentální retardace. Aktivně provádí řadu výzkumů a o mentální retardaci přednáší na univerzitách.
182Vrozené poruchy v právním kontextu (se zaměřením na autismus)Anežka RejzkováDiplomová práce, 2017Vrozené poruchy v právním kontextu (se zaměřením na autismus)Diplomová práce
183 LogopedieJiřina KlenkováGrada, 2006LogopedieKomunikace představuje jednu z nejdůležitějších lidských schopností. K tomu, aby člověk s ostatními mohl komunikovat, potřebuje dobře rozvinutou komunikační schopnost. Její narušení je mnohdy překážkou ve vzdělávání a společenském uplatnění jedince. Narušené komunikační schopnosti se věnuje logopedie, jejíž základní principy jsou vysvětleny v této knize. Učebnice je určena studujícím speciální pedagogiky všech forem studia, ale může sloužit též rodičům dětí s narušenou komunikační schopností i dospělým, kteří se s tímto problémem potýkají. Kniha krátce analyzuje příčiny vzniku a hlavní příznaky různých druhů narušení. U jednotlivých kategorií stručně popisuje možnosti jejich diagnostiky a terapie. Najdete zde také pohled do historie oboru a dějiny péče o osoby s narušením komunikačních schopností. Systému poskytování logopedické intervence v České republice je věnována samostatná kapitola. Součástí publikace jsou i ukázky z logopedické praxe.
184http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/184.jpgHana Žáčková, Drahomíra JucovičováGrada, 2017Nepozornost, hyperaktivita a impulzivita„Nezlobte se, že jsem přijela pozdě, ale na koleje padaly kaštany a nejezdily tramvaje…“ Ač se to zdá neuvěřitelné, toto je jeden z autentických výroků hyperaktivní ženy. Zdá se vám to povědomé? Potýkáte se i vy s diagnózou ADHD? Nebo máte někoho takového ve svém okolí (ať už je to manžel, manželka, nebo váš potomek)? Pokud ano, je tato publikace určena právě vám. Autorky si daly za cíl přispět k poznání a pochopení projevů hyperaktivity a seznámit čtenáře s možnostmi, jak její projevy ovlivňovat tak, aby jedinci s ADHD nekomplikovala život. Chtějí dovést hyperaktivní dospělé k sebepoznání a k možnosti naučit se ovlivňovat negativa plynoucí z hyperaktivity a posilovat její pozitiva tak, aby byli v životě spokojení – a aby dokázali perspektivně i dobře vychovat své vlastní děti. V této publikaci proto naleznete nejen informace o tom, jaké jsou nejčastější obtíže hyperaktivních dospělých, ale také náměty k seberegulaci, k práci na sobě. Zjistíte, co můžete sami pro sebe udělat, abyste byli ve svém životě šťastní a úspěšní.
185 Kniha 185Satir, Virginia; Baldwin, MichelePortál, 2012Terapie rodiny krok za krokem podle Virginie SatirovéPřístup Virginie Satirové, tzv. model růstu, zažívá v posledních letech v ČR období vzestupu a zvýšeného zájmu jak odborné, tak i „poučené laické“ veřejnosti. U nás je používán v psychologických ambulancích, v léčbě drogových závislostí a alkoholismu, při práci s rodinami v manželských poradnách i ve speciální pedagogice. V roce 1990 byl model růstu uznán za funkční odborný směr psychoterapie a podpořen stanoviskem odborníků. První část knihy je věnována analýze terapeutického sezení s konkrétní rodinou, jak napovídá titul knihy – krok za krokem. Sudé strany knihy jsou vyčleněny autentickému záznamu a liché strany komentáři, postřehům, názorům, způsobu vedení. Druhá část je věnována východiskům modelu Virginie Satirové a konceptuálnímu rámci jejího terapeutického přístupu, které nám pomohou lépe porozumět cílům terapie i jednotlivým bodům terapeutické intervence.
186 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/186.jpgEva KulhánkováGrada, 2017Písničky a říkadla stancemMnoho dětí nezpívá a netančí, protože to "neumí" a neví jak na to. Překonat tento ostych pomáhají vyzkoušené návody ke hrám s říkadly a písničkami pro děti v předškolním a mladším školním věku. Napomohou rozvíjet u dětí hravou formou rytmus, hudebnost a přirozený pohyb. Děti se nenásilně seznámí i s hudebními pojmy, jako je takt, pomlka, rytmus, dynamika a podobně. Písničky jsou uvedeny s notovým záznamem, rytmickým doprovodem na Orffovy nástroje a přesným popisem, příp. choreografií her a pohybových cvičení. Kniha je rozdělena do čtyř částí podle ročních období a uvádí další tematické celky (např. náměty spojené s řemesly, zvířaty, ptáky apod.).
187 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/187s.jpgJiřina BednářováEdika, 2018Jak se pastelky učily kreslitPublikace je určena předškolním dětem k rozvoji grafomotorických schopností - nácviku kreslení jako předpokladu pro úspěšné psaní. Učení je nenásilné - děti nácvikem jednotlivých grafomotorických prvků provázejí pohádkové postavičky - Pastelky.
188 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/188s.jpgJiřina Bednářová, Vlasta ŠmardováComputer Press, 2011Rozvoj grafomotorikyPublikace tvoří s pracovními listy Mezi námi pastelkami, Co si tužky povídaly a Na návštěvě u malíře ucelený soubor, doplňuje a shrnuje informace a podává souhrnný komplex poznatků o vývoji grafomotoriky, dětské kresby, možnostech rozvoje a podpory této oblasti. Publikaci pro práci s dětmi využijí učitelé mateřských škol, 1. stupně základních škol, speciální pedagogové a také rodiče.
189 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/189.jpgDoris Dahlin, Maggan HägglundPortál, 2018Stůjte si za svýmPotřebujete se lépe vymezit? Ve kterých situacích nemáte jasné hranice? Máte příliš nepropustné hranice, nebo naopak příliš propustné? Knihu s půvabným severským koloritem, psanou velmi vtipně a empaticky, lze pojmout jako „pracovní sešit“ pro citlivé jedince – kombinaci klasického rádce s osobní výpovědí. Nabízí autentickou zkušenost obou autorek v situacích, kdy je potřeba si stát na svém. Šest kapitol se zabývá radami, jak žít autentickým životem, přehodnocením zažitých vzorců, citlivými dětmi a dospívajícími, technikami vymezování, opouštěním „bezpečných zón“, vnějšími a vnitřními hranicemi, sadou autorkami osvědčených technik, řečí těla, kontrolními hranicemi, jak si počínat, když sami překročíme něčí hranice nebo když chceme spasit všechny ostatní, a přípravou osobního plánu změny.
190http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/190.jpgAnke PrechtPortál, 2018Na vnitřní vlněTohle je kniha, která vám ušetří finance za pobyt v lázních nebo drahé koučování! Trápí vás někdy nedostatek energie nebo byste jí prostě chtěli mít vždycky dost? Výrazným problémem naší civilizace je vyhoření, tedy nedostatek mentální energie. Vyhořelým lidem se často radí, aby hodně odpočívali. Mnohým z nich to však dlouhodobě nepomáhá nebo nevydrží a teprve nějaká činnost je dovede znovu nabít. A skutečně, mentální energie podle autorky funguje jinak než fyzická – čím víc toho děláme, tím víc energie máme. Nabíjející činnosti souvisejí s něčím, co dotyčný jedinec dělá rád, a mohou se týkat například smyslových podnětů, držení těla a pohybů, činností a rituálů, biochemických procesů, představivosti a obrazů, jídla, druhých lidí a předmětů. Ten, kdo umí čerpat mentální energii, se tak během několika minut dokáže dostat ze stresového stavu ke své vnitřní síle, protože rozvíjí rovnováhu mezi svou duší a tělem a také mezi druhými a sebou samým. Takový člověk v sobě rovněž rozvíjí dosud netušený potenciál. Kniha je doplněna příklady a podněty pro vlastní zamyšlení.
191 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/191.jpgMartina MazánkováPortál, 2018Inkluze v mateřské školeS postupnou proměnou vzdělávání se i v mateřských školách čím dál častěji setkáváme s dětmi s postižením. Jejich rodiče stojí o to, aby se děti vzdělávaly spolu se svými zdravými vrstevníky, a v řadě případů inkluze a integrace dětí s handicapem probíhá úspěšně. Tato kniha je průvodcem pro pedagogy, kteří by rádi do mateřské školy přijali dítě s postižením, ale nevědí si s tím úplně rady, a užitečná je i pro ty, kdo už se integraci věnují. Autorka v ní nabízí řadu příkladů z praxe a na jejich základě formuluje doporučení pro učitele.
192http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/192.jpgHana VoščekováPortál, 2018Od podzimu do léta pohádka k nám přilétáByla jednou jedna pohádka… přidaly se k ní další a děti si s nimi ve školce hrály od podzimu do léta. Pohádka není jen prostředek k uklidnění před spaním, ale může posloužit jako východisko pro výchovně-vzdělávací práci. Autorka shromáždila řadu pohádek a použila je pro tvorbu ročního plánu práce v mateřské škole. Pohádky ve školce pomáhají při adaptaci nováčků, při nastavování pravidel ve skupině, dají se využít u témat, jako je rodina, příroda, zvířata a dalších. Autorka vychází z Rámcového vzdělávacího plánu pro předškolní vzdělávání a u projektu formuluje dílčí výchovně-vzdělávací cíle a rozvíjené klíčové kompetence.
193http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/193.jpgMarie RůžičkováSeptima, 1997Učíme se českou znakovou řečKniha je první společnou učebnicí znakové řeči pro děti předškolního věku a jejich rodiče. Obsahuje přes 700 nejzákladnějších pojmů. Každý pojem je vyjádřen barevnou ilustrací, slovem a kresbou postavení rukou při znakování. Autorka vede rodiče krok za krokem a dává jim návod, jak komunikovat se svým neslyšícím dítětem, jak budovat jeho řeč, rozvíjet jeho myšlení i vzájemný vztah.
194 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/194.jpgCarrie CarielloPortál, 2018Jakou barvu má pondělí?„Jednoho dne se mě Jack zeptal: ‚Jakou barvu má pondělí?‘ ‚Cože?‘ odpověděla jsem udiveně. ‚Ty vidíš dny barevně?‘ ptala jsem se.“ Výchova pěti dětí může být pro většinu rodičů velkou výzvou, ale pokud jedno z dětí dostane diagnózu porucha autistického spektra, život začne být chaotičtější, emotivnější, plný fascinujících momentů s dítětem, jehož způsob myšlení je jiný. Carrie Cariello ve své knize nabízí pohled na to, jak probíhal a probíhá rodinný život v situaci, kdy jedno z dětí prožívá věci jinak. Její kniha je optimistická, Cariello nepíše „jen“ o svém synovi s autismem, ale též o ostatních dětech a o svém muži, o tom, jaký je jejich rodinný život, s čím se potýkají a co zažívají. Nepíše o tom, že by jejich život byl těžší nebo náročnější, ale že je jiný, a dokonce tvrdí, že autismus změnil jejich rodinu k lepšímu.
195http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/195.jpgBev CobainPortál, 2018Když už na ničem nezáležíKaždý je někdy smutný, sklíčený, bez nálady, podrážděný. Když ale tyhle nálady přetrvávají po delší čas a začínají ti bránit v činnostech, které tě dřív bavily a dělaly ti radost, bylo by dobré poradit se s někým, kdo se v těchto věcech vyzná, třeba s psychologem nebo psychiatrem. Můžeš také sáhnout po této knize. Najdeš v ní příběhy dospívajících, kteří měli depresi, dozvíš se, jak se jejich porucha projevovala a co jim pomohlo. Také zjistíš, kde můžeš hledat pomoc a co můžeš udělat pro to, aby ti bylo lépe. Depresí onemocní jedno z třiatřiceti dětí a jeden z osmi dospívajících, takže je pravděpodobné, že ji někdy měl někdo z tvých kamarádů nebo spolužáků. Bev Cobain je psychiatrická sestra s dlouhodobou zkušeností s prací s dospívajícími. Je sestřenicí amerického zpěváka a kytaristy Kurta Cobaina, který trpěl depresí a závislostí na drogách a ve svých 27 letech spáchal sebevraždu.
196http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/196.jpgTerezie Hradilková a kol.Portál, 2018Praxe a metody rané péče v ČRRaná péče představuje významnou pomoc rodinám dětí s handicapem. Provází je prvními týdny, měsíci a roky života dítěte a pomáhá jim zprostředkovat nebo dokonce sama zajišťuje komplexní služby v podobě psychosociální pomoci, rehabilitace, právní pomoci, podpůrných aktivit pro rozvoj dítěte. Některá střediska rané péče dokonce disponují ludotékou neboli půjčovnou hraček.
197 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/197.jpgHeinz – Peter RöhrPortál, 2018Sebeúcta u dětíNová kniha známého psychoterapeuta Heinze-Petera Röhra ukazuje, že pouze když mají děti silné sebevědomí, mohou se dobře rozvíjet. Poruchy vývoje sebevědomí často ústí v psychologické problémy v dospělosti a v problémy chování. Je proto třeba, aby rodiče podporovali rozvoj svých dětí. To je však možné pouze tehdy, pokud mají sami dostatečný pocit vlastní hodnoty. Jen tak pochopí, co podkopává sebevědomí jejich dětí, a mohou jim pomoct najít cestu k nalezení jejich sebeúcty.
198 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/198.jpgKay Redfield JamisonPortál, 2018Neklidná myslAutorka, uznávaná autorita v oblasti psychiatrie a léčby bipolární poruchy, s velkou upřímností, vhledem a moudrostí líčí vlastní zápas s touto nemocí. Odkrývá děsivou stránku i krutou přitažlivost odmítnutí medikace, pro něž se během své nemoci několikrát rozhodla. Popisuje závratné výšky i tíživé deprese, které léčila u mnoha svých pacientů, a které prožila na vlastní kůži, včetně záchvatovitého utrácení, epizod násilí a pokusů o sebevraždu. Téma přijetí diagnózy, potřeby léčby a medikace, které tak často lidem postiženým duševní nemocí typu bipolární poruchy činí potíže, je stěžejním tématem knihy. Autorka, navzdory svému vzdělání a profesi, pouze postupně dochází k rozhodnutí rozloučit se se svým onemocněním s pomocí medikace a psychoterapie. Díky své autentičnosti i odbornému vhledu se kniha stala v původním vydání bestsellerem.
199http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/199.jpgLucie AdametzováManuál k práci s dětmi s autismemJako začínající učitelka mateřské školy ve třídě dětí s kombinovaným postižením, včetně dětí s autismem, jsem si s mnohým nevěděla rady a ne vždy jsem v odborných publikacích našla rychle to, co jsem chtěla a potřebovala. Mimo jiné také nebylo mnoho času na zaškolování nových asistentů pedagoga či osobních asistentů, jak mají k dětem s autismem přistupovat, co všechno musí zohlednit, abychom mohli co nejdříve společně a co nejefektivněji pracovat. Proto jsem vytvořila tento manuál, který mi ušetřil mnoho práce, a také poskytl podporu novým kolegyním. Pro rychlejší orientaci v něm je psán v bodech a doplněn obrázky. Brožura je ke stažení
ZDE
200 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/200.jpgKarel Neubauer a kol.Portál, 2018Kompendium klinické logopedieKniha přibližuje současné poznatky a koncepce související s diagnostikou, terapií a preventivním působením v oblasti zdravotnické péče o osoby s poruchami komunikace. Snaží se zachytit významné trendy vývoje odborného myšlení a aplikací nových postupů do praxe oboru klinická logopedie a souběžně přiblížit zásadní poznatky oborů, které s komplexní péčí o osoby s poruchami komunikace přímo souvisí. Zastoupení poznatků z oblasti lékařské, lingvistické, psychologické i pedagogické oblasti dokládá význam víceoborového pojetí a spolupráce ve prospěch kvantitativního a především kvalitativního rozvoje komplexní péče o děti, dospělé i stárnoucí osoby s komunikačními deficity a poruchami.
201 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/201.jpgMaria Montessori,Portál, 2018Absorbující myslPovrchní vykladači někdy tvrdí, že základem montessoriovského přístupu je ponechat dítěti naprostou volnost a nikterak ho neomezovat. Každý, kdy takovýto přístup na dětech vyzkoušel a je schopen objektivně hodnotit výsledky, dojde k závěru, že samotná volnost a neomezování vedou u dítěte k sobectví, k neschopnosti přizpůsobit se a později i k nerespektování pravidel lidského soužití. Svoboda a volnost však opravdu jsou ve výchovné a vzdělávací koncepci Montessori klíčovými pojmy. Jejich uplatňování ovšem musí být cílené a systematické. Rozhodujícím faktorem je rozpoznání činností přirozených, vedoucích k rozvoji osobnosti, od činností deviantních, vedoucích k destrukci nebo tyranizování okolí. Naprostá svoboda platí jen u činností přirozených. K těm je dítě nutno přivést, a to vůbec není jednoduché. Svoboda typu: „Běž si něco dělat, já mám teď práci!“ je asi stejně užitečná jako bezdůvodné šikanování dítěte. Dítě chce totiž většinou pracovat s námi anebo podle nás. Jenom proto, že je pomalé a méně zručné, mu to obvykle nechceme umožnit. Dáme mu svobodu ve sterilním prostředí, kde příležitost k přirozeným činnostem samo nedokáže najít.
202 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/202.jpgRudy SimonePortál, 2018AspergerkaKdyž se řekne Aspergerův syndrom, všichni si představí Sheldona z Teorie velkého třesku. Málokdo si uvědomí, že tahle porucha autistického spektra potká i holky. Jaké to je být jiná, jak zvládat své specifické zájmy a jak se poprat s poruchami nálad? Jak má aspergerka zvládnout randění, když se jí nedaří komunikovat s lidmi z okolí? Může mít děti? Jak zvládne práci? Knížka plná výpovědí dívek a žen je skvělým průvodcem, který se hodí v bludišti zvaném Aspergerův syndrom. Nenajdete v ní nic, co by nebylo prožito, co by ostatní aspergerky nezažily na vlastní kůži.
203http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/203.jpgIlona Eichlerová, Jana HavlíčkováPortál, 2018Logopedické hry pro větší dětiPracovní sešit je určen pro děti především mladšího školního věku, které ještě nevyslovují správně některé hlásky. Obsahuje úkoly vhodné pro upevnění (automatizaci) v řeči již naučených (zafixovaných) hlásek. Běžná logopedická cvičení jsou většinou zajímavá pro mladší děti a nejsou poutavá pro školáky. Starší děti mohou při fixaci dané hlásky využít i čtení a psaní a současně mohou řešit náročnější úkoly. Proto jsou v knížce křížovky, osmisměrky, doplňovačky, kvízy, skrývačky, přesmyčky a další hry zaměřené na procvičení těchto hlásek a skupin: C, S, Z, CSZ, Č, Š, Ž, ČŠŽ, L, R, Ř
204http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/204.jpgIveta Radkovová, Jaroslav HořejšíGalén, 2018Aspergerův syndrom – Život pod společenským tlakemNavenek vypadají stejně jako všichni ostatní, ale jejich nitro skličuje neschopnost porozumět okolnímu, pro ně komplikovanému a nevyzpytatelnému světu plnému nepředvídatelných emocí, reakcí a potřeb ostatních lidí. Diagnóza Aspergerova syndromu je v současnosti diagnostikována patnácti dětem z tisíce, mezi nimi výrazně převládají chlapci. Porucha přetrvává do dospělosti a způsobuje svým nositelům velké obtíže v začlenění do společnosti, v rodinných, pracovních i přátelských vztazích. Text Ivety Radkovové je v mnohém zásadní a originální. Na rozdíl od suchopárných příruček a učebnic totiž přináší českému čtenáři unikátní a velice otevřenou zpověď o tom, jak se člověk s Aspergerovým syndromem skutečně cítí a co prožívá, jakým úskalím je nucen každodenně čelit a co by mohlo jeho život ulehčit.
205http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/205.jpgClare SainsburyováPasparta, 2009Marťan na hřištiVe škole mi učení šlo a motivace pro mě nikdy nebyla problém. Samostatně jsem vždycky pracovala velmi dobře – dokonce i dnes mě lidé označují za pracovitou. Sociálně jsem ale byla idiot. Mix vzdělávání a sociálních kontaktů s vrstevníky byl zárukou toho, že selžu v obojím. Ve své knize Marťan na hřišti poskytuje Clare Sainsburyová vědecky podložený a velmi vnímavý popis zkušeností lidí s Aspergerovým syndromem.
206 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/206.jpgVěra Čadilová, Zuzana Žampachová a kol.Univerzita Palackého v Olomouci, 2012Metodika práce se žákem s poruchami autistického spektraŘešení souhrnného projektu ESF, operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s názvem „Inovace činnosti SPC při posuzování speciálních vzdělávacích potřeb dětí a žáků se zdravotním postižením“ . Publikace je neprodejná, ke stažení se nachází ZDE
207 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/207a.jpgVěra Čadilová, Zuzana ŽampachováUniverzita Palackého v Olomouci, 2015Metodika práce asistenta pedagogaVznikly v projektu Inovace činnosti SPC při posuzování speciálních vzdělávacích potřeb žáků a dětí se zdravotním postižením. Podstatou projektu je řešení dlouhodobě problematické oblasti diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb žáků se zdravotním postižením u nás. V rámci projektu vznikla řada odborných a metodických výstupů. Mezi hlavní lze řadit vytvoření „Katalogu posuzování speciálních vzdělávacích potřeb“ pro žáky se šesti „základními“ zdravotními postiženími. Odkaz ZDE
208 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/208.jpgKarin Friedlová, Jurová Lucia a kol.Národní ústav pro vzdělávání, 2012Práce s třídním kolektivemPublikace se věnuje metodice komunitního kruhu, která se zaměřuje na posilování dobrých vztahů, pocitu soudržnosti, sounáležitosti a přijetí každého žáka ve třídě. Obsahuje ukázku vedení kruhu a ukazuje, v jakých případech je vhodné metodu použít. V textu jsou zahrnuty i ukázky her, které mohou posílit dobré klima ve třídě. Odkaz ZDE
209 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/209.jpgVěra Žampachová, Věra Čadilová a kol.Univerzita Palackého v Olomouci, 2015Katalog podpůrných opatřeníOdkaz ZDE
210http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/210.jpgDominika Dvořáková.Masarykova univerzita v Brně, 2016Využití videa k nácviku klíčových dovedností dítěte s poruchou autistického spektra ZDE
211 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/211.jpgKateřina Kroupová a kol.Grada, 2016Slovník speciálněpedagogické terminologieVíce než 1000 hesel obsažených v této publikaci odráží soudobý stav speciální pedagogiky a poskytne vám terminologické minimum z tohoto oboru. Naleznete zde odborně definované a současně srozumitelně vysvětlené klíčové speciálněpedagogické pojmy a jejich anglické ekvivalenty.
212 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/212.jpgMiloš VelemínskýTriton, 2011Celebritami proti své vůli...V současné době v Čechách dochází k devalvaci termínu celebrita. Některá média zařazují mezi celebrity především osoby populární, včetně těch, které provází negativní popularita. To samozřejmě neznamená, že nejsou prezentovány i skutečné celebrity. Jen jejich sláva je někdy ještě více než jenom pomíjivá. Existují však skutečné celebrity.
213http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/213.jpgMarie Pilařová.Portál, 2010Šimonovy pracovní listy 5Soubor zábavných grafomotorických cvičení pomůže dětem předškolního věku i malým školákům při zdokonalování jemné motoriky, smyslového vnímání, vytváření technických dovedností (způsob sezení, ovládání pastelky rukou) a především grafických dovedností (směr, tvar, velikost). U dětí předškolního věku jde přitom spíše o uvolněnost pohybu než o přesnou kopii tvaru. Jednotlivé listy lze vytrhnout, případně okopírovat, a dát dětem volné listy. To umožňuje učiteli pohotově reagovat na individuální zvláštnosti dětí.
214 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/214.jpgEva Veberová, Jarmila Hřebejková, Marie Dušková, Gabriel Filcík.Státní pedagogické nakladatelství Praha, 1979Těšíme se do školy
215 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/215.jpgThomas Prünte.Portál, 2019Jak mi dneska je?V edici Spektrum vychází další titul, tentokrát určený terapeutům. V knize Jak mi dneska je se autor, německý psychoterapeut Thomas Prünte, soustředí na úvodní větu a počáteční část terapeutického sezení, kterou považuje pro zdar sezení za směrodatnou. Celkem logicky vychází z předpokladu, že ne každé zahájení je vhodné pro všechny pacienty a také akcentuje, že není vhodné začínat u stejného klienta stále stejnou větou. Zahájení terapeutického sezení vědomě využívá k cílenému podněcování pacienta a podpoře jeho vývoje
216 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/216.jpgMilena Kmentová.Portál, 2019Třída zpívá ÍÁÍÁPublikace volně navazuje na sešit Slovo, slovo slůvko, slovíčko, honem poběž, písničko! Přináší metodický materiál pro rozvoj fonematického uvědomování a elementárních pěveckých dovedností předškolních a mladších školních dětí. Obsahuje 14 jednoduše, ale velmi účelně, zhudebněných jazykových her. Kniha stojí na velké slovní zásobě, elementárních a rytmických prostředcích, elementárních hudebních formách a především na hře, která je základem všech aktivit. Kniha je určena pro práci s předškolními dětmi, včetně dětí s narušenou komunikační schopností a odlišným mateřským jazykem.
217 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/217.jpgDenise Linkeová.PasekaDost dobře nenormálníStávají se jí legrační i podivné věci a většina z nich souvisí s její diagnózou. Mladá novinářka Denise Linkeová, které ve dvaadvaceti byl zjištěn Aspergerův syndrom, by mohla sepsat celý seznam lidských reakcí na svou diagnózu. Co lidi nejvíc zklamalo? Že neumí ani jeden trik jako Rainman. A co bylo nejhezčí? Vlastně všechno ostatní. Tedy až na předsudky, ty snáší autorka těžce. A tak místo seznamu napsala knihu, jaké to je, mít zesílené smyslové vnímání, i co obnáší udržování vztahů, když nedovedete pořádně udržet ani oční kontakt. Nečekejte však stesky nad „nenormálním“ životem, Denise Linkeová o sobě totiž vypráví dost dobře.
218 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/218.jpgJana Divoká a kol.Pasparta, 2017Jak podpořit dítě s problémovým chováním ve školeDevět příběhů dětí, rodičů a učitelů, které ukazují co nejširší spektrum „problémového chování“ (nejen) ve škole. Prostřednictvím těchto příběhů se autoři snaží naznačit, v jakých směrech mohou různé druhy „problémového chování“ ovlivňovat život dítěte, jeho rodiny a lidí, kteří se podílejí na jeho vzdělávání. Zároveň deklarují přesvědčení, že si každé dítě zaslouží naši podporu a žádná situace není tak špatná, abychom v ní nemohli najít alespoň špetku naděje na možné řešení. Každý příběh je vyprávěn ze tří různých perspektiv (dítěte samotného, rodiče a učitele). Za příběh jsou vždy řazeny otázky pro rodiče a vychovatele a tipy, které mohou pomoci nalézt řešení dané situace. Na závěr najdeme pohled odborníka a ukázky konkrétních aktivit ve škole i doma.
219 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/219.jpgLenka Bittmannová a kol.Pasparta, 2019Speciálně – pedagogické minimum pro učiteleTato publikace popisuje deset nejčastějších diagnóz (od ADHD a specifických poruch učení, přes tělesné postižení až po autismus), se kterými je možné se ve škole setkat. Ukazuje, jakým způsobem mohou učitelé s dětmi s určitými obtížemi pracovat. Na základě příkladů dobré i špatné praxe předkládá metody a postupy, které se při práci s těmito dětmi osvědčily i kterých je naopak třeba se vyvarovat. Ukazuje, jak změnit nebo přizpůsobit výuku, aby ji zvládalo i dítě se SVP. Nevyhýbá se ani otázce hodnocení či motivace.
220 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/220.jpgLucie Bělohlávková,Portál, 2017Jak přežít když se často bojímNaše nálada se neustále mění. Je to, jako když se houpeme na houpačce. Jednou jsme dole, jednou nahoře, někdy se stane, že z houpačky dokonce i spadneme. Nikdo z nás není neustále naprosto šťastný. Každý si někdy prochází různými starostmi a obavami, např. když je někdo z naší rodiny nemocný, máme o něj strach. Někdy se stane, že nás ale strach a úzkosti úplně pohltí. Bojíme se trapasu, máme strach, že se s námi druzí nebudou bavit, a nevíme si s tím rady. Také se ti to stává? A chceš s tím něco udělat? Kniha Jak přežít, když se často bojím, ti pomůže pochopit, že podobně jako ty se občas cítí každý a že jeden trapas, a dokonce ani dva nebo pět, nic tak hrozného neznamená. Naučíš se, jak pracovat s otravnými myšlenkami, které se ti honí hlavou, a také najít cestu ven z bludného kruhu podceňování a nedůvěry v sebe sama. Zkus to, stojí to za to.
221http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/221.jpgAngela Scarpa, Anthony Wells, Tony AttwoodPortál, 2019Dítě s autismem a emoceTento praktický manuál určený učitelům a rodičům dětí s autismem nabízí jednoduché strategie, které dětem s vysokofunkčním autismem nebo Aspergerovým syndromem, které mají obtíže se zvládáním svých nálad, pomohou zmírnit negativní pocity a vedou k tomu, že se děti cítí v běžném životě lépe. Autoři v knize vycházejí z kognitivně behaviorální terapie. Program, který vytvořili, je určen zejména dětem předškolního a mladšího školního věku. Jeho součástí je emoční vzdělávání, kognitivní restrukturalizace, nácvik sociálních strategií a nástroje pro zvládání reálných situací. Kniha je určena pro práci se skupinou, v níž jsou děti s vysokofunkčním autismem a Aspergerovým syndromem. Z programu budou profitovat i děti s ADHD a ADD a také děti s poruchou chování. Ačkoli se jedná o program pro skupinovou práci, mohou jednotlivé aktivity s dětmi provádět i jejich rodiče, protože jednotlivé kroky lze uskutečňovat i individuálně.
222http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/222.jpgDavid Havelka, Kateřina BartošováPortál, 2019Speciální sourozenciSourozenecký vztah je odpradávna námětem románů, filmů a pohádek. Jedná se o jeden z nejdelších a nejintenzivnějších vztahů, které v průběhu života zažíváme. Přestože zahraniční výzkumy ukazují, že zdraví sourozenci dětí s postižením jsou velmi početnou skupinou (80 % dětí s postižením má sourozence), bývá tato skupina dětí často odborníky a dospělými často přehlížena a opomíjena. Kvalitní péče o sourozence dětí s postižením přitom může pomoci předejít psychickým obtížím zdravého dítěte, posílit účinky intervence u dítěte s postižením, zvýšit rodinnou kvalitu života a celkově i posílit kvalitu péče o člověka s postižením v jeho přirozeném prostředí a tak pomoci při transformaci z institucionálního na komunitní systém péče. Kniha si klade za cíl pomoci čtenářům najít způsoby jak případná negativa, která vztah přináší minimalizovat, a naopak vytěžit ze vztahu pro děti, rodinu, i odborníky co největší množství pozitiv.
223
224
229
http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/223.jpgMary Lynch Barbera, Tracy Rasmussen;Masarykova univerzita, 2018Rozvoj verbálního chováníKniha Rozvoj verbálního chování: Jak učit děti s autismem a jinými vývojovými postiženími seznamuje rodiče a odborníky s principy ABA a verbálního chování, představuje Metodu rozvoje verbálního chování při výuce dětí s autismem a jinými vývojovými postiženími. Metoda vychází z Aplikované behaviorální analýzy (ABA) založené na Skinnerově analýze verbálního chování. Tento přístup je velmi efektivní u dětí, které mají velmi omezené nebo žádné řečové dovednosti. Mary Lynch Barbera v knize popisuje své vlastní zkušenosti s využitím Metody rozvoje verbálního chování z pohledu certifikované behaviorální analytičky a matky dítěte s autismem. Kniha je podrobným průvodcem, který přináší informace o tom, jak u dětí rozvíjet řeč a komunikační dovednosti. Vysvětluje také, jak učit znakový jazyk nevokální děti. Dále se věnuje možnostem snižování výskytu problémového chování, nácviku používání toalety a dalších sebeobslužných činností, které jsou důležité pro všechny děti.
225

226
227
http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/225.jpgBenedetta BocciCentralogos s.r.o, 2017Autismus – Jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra, průvodce Autismus – Jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra, prac. kniha 1 Autismus – Jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra, prac. kniha 2Manuál a rádce při realizaci inkluzivního vzdělávání pro pedagogy v mateřských a základních školách, pro terapeuty a rodiče dětí s autismem. Toto komplexní zpracování problematiky autismu a propojení spolupráce učitele, rodiny a terapeuta je na našem knižním trhu ojedinělým počinem. Publikace je rozdělena do tří knih. V teoretické části Průvodce jsou shrnuty dosavadní znalosti o poruchách autistického spektra a osvětleny metodologické principy, které tvoří základ edukační intervence, a také různé aspekty dětí s autismem. Navazující Pracovní knihy 1 a 2 nabízejí bohatou škálu praktických materiálů rozdělených do oblastí potřebné intervence. Samotný autismus vysvětluje publikace dopodrobna a zdařile s využitím mnoha konkrétních příkladů, navíc poskytuje úplný návod k tomu, jak v zapojení dítěte s autismem do běžného vzdělávacího procesu postupovat. Kniha je určena především pedagogům, nicméně bude neocenitelným zdrojem materiálů i pro psychiatry, psychology či speciální pedagogy, stejně jako pro samotné rodiče autistických dětí, kteří se často stávají v přístupu ke svému dítěti odborníky nejkompetentnějšími.
228-Romana StraussováCentrum terapie autismuIntervenční metoda O.T.A. u dětí s PAS raného věku-
230 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/230.jpgIlse SandPortál, 2018Citlivý pomocníkLidé s vysokou citlivostí jsou vnímavější k pocitům a potřebám druhých lidí, ale zároveň se těmito prožitky rychleji unaví. Cílem knihy je pomoci citlivým jedincům, aby sebe samé lépe ochránili a při pomoci druhým co nejvíce uplatnili své přednosti. Knihu využijí zejména lidé v pomáhajících profesích. Vysoce citliví lidé však mají tendenci pomáhat druhým i v soukromí, a to bez ohledu na svou profesi. Proto autorka připravila pomůcky a cvičení pro všechny, kdo se považují za vysoce citlivé. Dává například tipy, jak zahájit rozhovor a umožnit druhému, aby se otevřel, jak projevit empatii a emoční blízkost, jak se zaměřit na zdroje a přání, jak si dělat přestávky, jak zpomalovat a prohlubovat komunikaci, jak zacházet se studem, úzkostí nebo příliš přísnými zásadami, jak umožnit setkání mezi já a ty a plně prožívat to, co se děje právě teď. Kniha rovněž obsahuje základní informace o vysoké citlivosti a radí, jak se lidé s tímto rysem můžou postarat sami o sebe.
231 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/231.jpgKrolupperová DanielaPortál, 2019Na rozcestí ke štěstí/od štěstíDvojkniha pro mladší školní věk, která spojuje příběh s poučením. První kniha prostřednictvím jednoduchých zážitků, které jsou dětem důvěrné známé z jejich prostředí (sourozenecká nevraživost, neochota půjčovat své věci, žárlivost na úspěšnější kamarády, vlastní lenost atd.) seznamuje čtenáře se sedmi největšími lidskými špatnostmi. Každý z příběhů je zasazen do dětského světa, odehrává se v nebližší rodině nebo v dětském kolektivu. Druhá kniha obsahuje též sedm příběhů se stejnými hrdiny, ovšem hlavní postava se tentokrát zachová jinak, dobře. Rodiče a děti mohou díky jednoduchým příběhům citlivě pracovat s otázkami toho, co je správné a špatné, co jsou lidské slabosti a jak je zároveň skvělé jim nepodlehnout. Knihu uvítají děti mladšího školního věku, rodiče, prarodiče, pedagogové.
232 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/232.jpgElli H. RadingerováMladá fronta, 2019Moudrost vlků - Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebeMiluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně...
233 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/233.jpgRaun Kahlil KaufmanCitadella, 2016Průlom v autismuJako chlapec byl Raun K. Kaufman silný autista. Takovou diagnózu mu určili mnozí odborníci, kteří mluvili i to, že má IQ menší než 30 a celý život bude muset strávit v nějakém ústavu. Po letech byl Raun promován na Brown University, kde úspěšně absolvoval obor biomedicínské etiky. Stal se...
234 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/234.jpgPrekopová JiřinaPortál, 2013Malý tyran e-knihaNejen o příčinách a léčbě dětské panovačnosti, ale o skutečných výchovných potřebách malých dětí. Stále více rodičů a vychovatelů je bezradných. Ačkoliv při výchově chtěli dělat všechno dobře, zdá se jim, že se jejich děti vyvíjejí v malé tyrany. Udržují své rodiče v poklusu a nechávají je kolem sebe tancovat. Známá německá dětská psycholožka Jiřina Prekopová tento fenomén ve své knize vysvětluje a ukazuje, jakou oporu děti potřebují aby se mohly nerušeně vyvíjet.
235 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/235.jpgAnna StruneckáALMI, 2012Varovné signály očkováníProfesorka Strunecká, autorka bestselleru Doba jedová, nabízí v nové knize o očkování srozumitelným a jasným způsobem vysvětlení mechanismů imunity a důsledků vakcinace. Podrobné a pravdivé informace o vakcínách by měly být přístupné v demokratickém státu všem občanům. Stejně tak by měla být právem každého rodiče svoboda informovaného souhlasu u očkování jejich dětí. Vakcinace je invazivní lékařský zákrok, který může, byť v ojedinělých případech, způsobit poškození i smrt docela zdravé osoby. Stále více lidí touží po objektivních a vědecky podložených informacích a nehodlá se spoléhat pouze na to, co nám doporučují reklamy, sdělovací prostředky nebo nařizují státní orgány. Podobná kniha na českém knižním trhu dosud chybí. Čtenáři zde najdou i rady rodičům k očkování od praktické lékařky a legislativní část zpracovanou právníkem podle posledních úprav zákona o veřejném zdraví.
236http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/236.jpgDr. Hana Treuová L.LinhartováTobiáš, 1994Speciální pedagogika / cvičné texty pro logopedii
237 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/237.jpgJosef Štěpán, Petr PetrášSeptima, 1995Logopedie v praxi - metodická příručka
238 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/238a.jpgDana KutálkováSeptima, 1995Dyslalie: metodika reedukaceSoubor příruček, označených jako metodiky reedukace, je určen začínajícím pracovníkům v oboru, u nichž předpokládá určité odborné teoretické znalosti. Zahrnuje tyto tituly: Dyslalie, Opožděný vývoj řeči a dysfázie, Koktavost, Mutismus, Palatolalie a afázie. Dyslalie – metodika reedukace přináší přehledně zpracovanou problematiku dyslalie s novou…
239 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/239.jpgYau AlanCsémy Jana, 2016Autismus - Praktická příručka pro rodičeTeorie je skvělá, ale jako velmi zaměstnanému rodiči malého dítěte s autismem vám možná přijde více vhod praktická příručka s konkrétními nápady, tipy a strategiemi, které budete moci okamžitě uplatnit. Možná hledáte knihu, která je stručná a jasná a pochopitelná, je to tak? Pak je tato kniha právě pro Vás
240 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/240.jpgJudith NewmanXYZ, 2018Pro Siri, s láskouNovinářka a spisovatelka Judith Newmanová s decentním humorem popisuje život jedné, v mnoha směrech netradiční, rodiny. S empatií a osvěžujícím důvtipem vykresluje vlastní obavy, selhání, ale i radost z malých vítězství a obyčejné prožitky matky syna s poruchou autistického spektra.
241http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/241.jpgAnna StruneckáALMI, 2016Přemůžeme autismus?V posledních dvou desetiletích se po celém světě prudce zvyšuje počet dětí s autismem. Na příchod autistů není v České republice připraveno ani zdravotnictví, ani školství. Co zjistili vědci? Co ukazují praktické zkušenosti? Co mohou pro své děti dělat rodiče?
242 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/242.jpgMartin SelnerPaseka, 2017Autismus & ChardonnayCo mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti.
243 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/243.jpgNaoki HigašidaPaseka, Pasparta 2018Sedmkrát upadnout, osmkrát vstátA proto skáču, zpověď autistického kluka, napsal Naoki Higašida, když mu bylo třináct let, a sklidil celosvětový úspěch. V Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát čtenářům své myšlenky předkládá už čtyřiadvacetiletý autor, který se s autismem musí dennodenně potýkat.
244 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/244.jpgŠtarková PetraPortál, 2016Jak to chodí v lidské hlavěCílem knihy je zprostředkovat dětem co nejpřitažlivější formou základní povědomí o psychologii, a to tak, aby byly informace co nejsnáze pochopitelné i pro nejmladší čtenáře. Jednotlivé kapitoly se věnují například našemu vnímání, citům a pocitům, pozornosti, paměti, učení apod. Celým textem se prolíná příběh kluka Filipa, který tematicky a zábavnou formou doplňuje příslušné odborné informace. Čtenáře při četbě provází mozek Filipa – hlavního hrdiny.Kniha je určená především dětem školního věku, ale ocení ji i jejich rodiče a pedagogové.
245http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/245.jpgSylvia HarkeFontána, 2019Senzitivní lidéTaké si někdy připadáte jako z nějaké jiné hvězdy? Prostě nestvoření pro tento svět? Možná tedy také patříte do skupiny hypersenzitivních jedinců a tato kniha by vám mohla otevřít oči.
246 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/246.jpgOrloff JudithGrada, 2018Průvodce pro vysoce citlivé lidiVnímáte citlivěji než ostatní emoce a nálady jiných lidí? Unavuje vás mnoho vjemů a vzruchů? Potřebujete být občas úplně sami? Jste náchylní k vyčerpání a smyslovému přetížení? Reagujete často negativně na světlo, zvuky či vůně? Snášíte špatně velké skupiny lidí nebo nečekané změny?
247 http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/247.jpgStehlíková MonikaGrada, 2016Život s vysokou inteligencíVysoká inteligence je v povědomí lidí automaticky spojovaná s úspěchem a skvělým životem. Málokoho napadne, že by to mohlo být přesně naopak, a že spousta nadaných lidí, pokud správně neporozumí své odlišnosti, může prožít nenaplněný život plný utrpení, problémů, nepochopení, odmítání a předstírání.
248http://www.autiste-jihu.cz/wp-content/uploads/2020/02/248.jpgKatrin SohstGrada, 2016Citlivost jako výhodaSvými smysly, tedy zrakem, čichem, chutí, sluchem a hmatem, neustále přijímáme spoustu informací. Téměř čtvrtina lidí vnímá vnější i vnitřní podněty intenzivněji, jsou nadprůměrně citliví a často si už od dětství připadají „tak nějak jiní“. Co to znamená, když jste vysoce citliví, co s tím dělat a jak lze citlivost vnímat jako silnou stránku?
249 Co si počít se vztekem - obálkaDagmar GeislerováPasparta 2019Co si počít se vztekemVztek je emoce, kterou děti prožívají zcela běžně. Umí si s ní ale poradit? Jak se vztek projevuje a jak ho můžeme vyjádřit, aniž bychom někomu ublížili nebo způsobili škodu? Odpovědi na otázky spojené s tématem vzteku najdete v této knize. Poutavé obrázky, se kterými se děti mohou velice snadno identifikovat, seznamují čtenáře s různými druhy vzteku. Rodiče, vychovatelé, vychovatelky, učitelé a učitelky tak mají příležitost promluvit si s dětmi o této důležité emoci. V knize najdou i návrhy, jak si se vztekem poradit.
250 N. Campbell-McBrideGAPS terapeutický protokolNatasha Campbell McBride je lékařka a absolventka postgraduálních studií v oborech neurologie a výživy. Na své klinice v Cambridge se specializuje na problematiku výživy dětí i dospělých s poruchami chování a učení a na dospělé se zažívacími a imunologickými problémy.
251 Linda CecavováJak rozvíjet porozumění u dětí s autismem„Moje autistické dítě mi nerozumí.“ Častá věta, kterou od rodičů slýchám. Mojí automatickou reakcí bývá: „A proč si to myslíte?“ Zřejmě není na místě tvrdit, že děti s PAS rozumí naprosto všemu, co se jim snažíme sdělit. Avšak faktem je, že nemáme prostředky k tomu, abychom skutečně zjistili, co dítě s autismem opravdu vnímá a čemu rozumí.
252PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA, RNDr. Hana KuželováVývojová psychologie pro sociální práciPublikace Vývojová psychologie pro sociální práci vznikla jako podpůrný a doplňkový materiál pro účely dalšího profesního vzdělávání sociálních pracovníků. (Pozn. V celém textu je používán výraz „pracovník“, nicméně rozumíme jím jak pracovníky, tak pracovnice.) Cílem textu je podat přehled základních faktů a  souvislostí psychického a  sociálního vývoje dítěte v  kontextu sociální práce.
253 Martin Selner, Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrMartin SelnerAutismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrDíky autismu nejste zákonitě ani sexy, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů," vysvětloval Martin Selner ve své prvotině Autismus & Chardonnay. Nyní pokračuje a s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc.
254 Veronika Šporclová
Autismus od A do Z
Publikace se snaží čtivým a srozumitelným způsobem shrnout nejnovější informace o autismu, snaží se např. vysvětlit co to autismus je, jaké jsou jeho možné příčiny, proč se v současné době hovoří o „epidemii“ autismu, jaké vedou cesty k diagnóze, jaké jsou možnosti terapie, vzdělávání atp. V neposlední řadě se snaží vyvrátit některé mýty spojené s autismem, jako je např. vliv očkování na vznik autismu. Text je doprovázen konkrétními příběhy lidí s PAS, které vedou k lepšímu pochopení celkové situace lidí s autismem i autismu jako takového.
255 Daniela SchreiterStínka - Jaké to je být jiná?Mnozí lidé, kterým jsem řekla o svém autismu, byli zpočátku velmi překvapení. Spojovali s tímto pojmem v první řade určité filmové postavy, vysoce nadané, ale sociálně méně obdařené lidi, anebo klišé o kývajícím se dítěti, které nechce, aby se na ně sahalo. Zároveň jsem měla velký strach dotýkat se tohoto tématu, založený především na chybných…
256 John WilliamsMůj syn není Rain ManChtěl bych, aby dostal šanci na pořádný život John Williams cítil, že je něco jinak, že nejsou jako jiná dvojice otec a syn. Jejich svět byl prostě jiný, a ani oni, ani jejich rodina nevěděli proč. Dlouhou dobu jim dokonce i lékaři tvrdili, že je všechno v pořádku, jenže se mýlili. U Johnova syna byl později diagnostikován autismus a spastická diplegie a teprve tehdy začaly přicházet odpovědi. Toto je příběh jednoho otce a jednoho syna, kteří se vzájemně učí žít své životy, příběh kde nechybí radost, láska a touha být součástí společnosti.
257 Tamara MorarováMoje vítězství nad autismemKdyž byly Paulovi čtyři roky, dozvěděli se jeho rodiče od lékařů, že je postižen autismem. Po prvotním šoku se Tamara Morarová odmítla smířit s tím, že jejímu synovi údajně není pomoci, s pesimismem lékařů a se vzdělávacím systémem, v němž pro Paula není místo. Začala si shánět informace a na základě metody vypracované zkušenou terapeutkou věnovala veškerý svůj čas a energii pokusu "dostat svého syna zpátky". Ve své knize, kterou, jak sama říká, napsala "jako rodič pro rodiče", popisuje trnitou a dlouhou cestu, kterou absolvovala se svým synem, jenž dnes chodí do normální školy a v mnoha aspektech se autistických rysů zcela zbavil.
258 Grandin TempleJiní… Ne horšíStrhující příběhy života s jinakostí - manažerka z Intelu, marketingový ředitel, lékař, realitní makléř, univerzitní profesor, choreografka. Ti všichni vypovídají o životě, kariéře a partnerských vztazích ve spojení s autismem, Aspergerovým syndromem a ADHD a ukazují, že být jiný neznamená být horší. Jaká jiná kniha nám může lépe pomoci pochopit…
259 Shapiro, Lawrence E.Portál, 2014Emoční inteligence dítěte a její rozvojPodněty k tomu, jak ovlivnit jednání dětí změnou jejich myšlení, jak je podpořit v navazování nových vztahů, motivovat je k dobrým výkonům, podporovat jejich vytrvalost apod.
V poslední době se ukazuje, že pro úspěšné zařazení do života je emoční inteligence (EQ) důležitější než inteligence kognitivní (IQ). Emoční inteligence se týká schopnosti ovládat vlastní emoce, ale také empatie a sociálních dovedností. Rozvoj emoční inteligence dítěte by proto měl být nedílnou součástí výchovy na každém vývojovém stupni.
260 Matějček, ZdeněkPortál, 2015Co děti nejvíc potřebujíCo malé děti nejvíce potřebují?
To je otázka, která předznamenává celou řadu úvah nad různými tématy ze světa vědy o dětské duši. Odpověď je složitá i jednoduchá zárověň - mnoho věcí, ale snad nejvíce jistotu ve vztazích k lidem z nejbližšího okolí. Poutavá, často velmi osobní a hluboká zamyšlení známého dětského psychologa probírají potřeby dětí a úkoly rodičů,vychovatelů a psychologů
261 Fisher, Gary; Cummings, RhodaPortál, 2012Jak přežít s poruchami učeníDělá ti potíže, když se učíš? Možná máš poruchu učení. Může to být dyslexie neboli porucha čtení, dysortografie čili potíže s pravopisem, ale také to mohou být problémy s udržením pořádku v učebních pomůckách, s domácími úkoly a školní prací. Tahle kniha ti ukáže, že existují různé podoby problémů s učením a také že je spousta cest, které ti mohou pomoci, aby se ti lépe učilo a hlavně aby ti ve škole bylo dobře. Také zjistíš, že z dětí s poruchou učení mohou vyrůst úspěšní dospělí a že člověk, který má třeba dyslexii, rozhodně není hloupý. Poradíme ti, jak se správně učit, jak si uspořádat věci v tašce a na stole a také jak si najít kamarády a dobře vycházet s ostatními lidmi. Uvidíš, že nad poruchami učení se dá vyhrát! Kniha osloví děti s poruchami učení, jejich rodiče, učitele a vychovatele.
Gary Fisher, Ph.D., a Rhoda Cummings, Ed.D., působí na univerzitě v Nevadě na katedře poradenské a školní psychologie.
262 Sand, IlsePortál, 2016Přecitlivělost není slabostJste unavení z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je vlastně v pořádku, že ho berete vážně. Kniha Přecitlivělost není slabost, kterou napsala dánská psychoterapeutka Ilse Sand, jež do této skupiny osob řadí i samu sebe, poskytuje řadu konkrétních tipů, co dělat, aby se o sebe přecitlivělí lidé dokázali lépe postarat. Autorka ujišťuje, že je v pořádku žít svůj život pomalu a hluboce – že člověk nemusí excelovat a dělat na druhé dojem siláka. Popisuje, jak přecitlivělost vnímat jako výhodu, jak čelit hněvu či vlastnímu studu, jak se vyrovnat s depresí a úzkostí. Připojuje také údaje o výzkumech přecitlivělosti, seznam aktivit, které by mohly vysoce citlivým lidem přinášet radost a zvyšovat jejich životní pohodu, nebo dotazník, s jehož pomocí může každý vlastní přecitlivělost otestovat. Jedná se o jednu z prvních českých knih na téma, jemuž se v posledních letech ve světě dostává hodně pozornosti.
Ilse Sand je dánská terapeutka, supervizorka, trenérka a řečnice, která vydává knihy o přecitlivělosti a seberozvoji. Vystudovala teologii a je členkou Dánské asociace psychoterapeutů.
263 Švestková, Renata
Soldán, Ladislav
Řehka, Martin
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 2019KyberšikanaPublikace se zabývá problematikou kyberšikany, netolismu, strategií řešení a prevencí kyberšikany na základní škole.
264Mgr. Bc. Sandra KimmelováZápadočeská univerzita, Plzeň, 2016Svéprávnost – řízení o jejím omezení a posouzení méně omezujících opatření
265 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice2. rev. vydání, 2017Podpora, ochrana a svéprávnost
lidí s mentálním postižením
podle nového občanského zákoníku
Milí čtenáři,
do rukou dostáváme druhé, přepracované a doplněné, vydání této velmi potřebné a užitečné
příručky, která nás krok za krokem provádí všemi záludnostmi souvisejícími se svéprávností.
Seznámí nás s možnostmi, které nám nový občanský zákoník nabízí místo jejího neúčinného
a mnohdy nesmyslného omezování. Také se zde dozvíte, jak se účinně bránit pokusům
o omezování svéprávnosti vaší dcery nebo syna s postižením. Nám se to u našeho syna,
i s pomocí této příručky, úspěšně podařilo.
266Kevin LemanNávrat domů 2010Do pátku bude vaše dítě jiné: pětidenní plán pro zvládnutí vašeho dítěteChcete mít slušně vychované dítě? Takové, kvůli kterému v obchodě nebudete chtít nepozorovaně zmizet a předstírat, že nejste rodič? Chcete mít charakterní dítě, které se stane silnou osobností? Do pátku bude vaše dítě jiné - nikdy není pozdě je pětidenní akční plán – od pondělí do pátku – který opravdu funguje!
267Petr Třešňák, Petra TřešňákováDruhé město 2020Zvuky probouzeníKniha manželů Třešňákových vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není primárně svědectvím o autismu, ale spíše o hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřním vyrovnávání se s narozením postiženého dítěte.
268Henry David ThoreauKosmas s.r.o.,2018Obsedantně kompulzivní porucha u dětí a dospívajících (anglicky)Publikace se snaží rozšířit povědomí o závažnosti obsedantně kompulzivní poruchy (OCD) a přestavuje možnosti terapie a její specifika, jedná-li se o dětského či dospívajícího klienta. Psychické potíže dítěte nebo dospívajícího mohou být důsledkem nestability a problémů v rodině.
269Petra ŠtarkováALBATROS, 2017Lukáš a profesor NeptunKnížka Lukáš a profesor Neptun je o hvězdách, cizích planetách, autismu, a hlavně o Lukášovi. Je mu devět let, dva měsíce a čtyři dny, má rád astronomii a chodí do třetí třídy. Aby se mohl učit s ostatními dětmi, pomáhá mu ve škole asistentka Anetka. Jenže jednoho dne Anetka do školy nedorazí!
270Albert J. Kearney2020Jak porozumět aplikované behaviorální analýzeAplikovaná behaviorální analýza (ABA) je založena na předpokladu, že chování jedince lze ovlivnit změnami v prostředí a důsledky daného chování. Postupy dané touto analýzou lze využít například pro rozvoj komunikace, učení se novým dovednostem, podpoře sociální interakce či sebeobsluhy nebo eliminaci nežádoucího chování. Tato publikace je průvodcem základy ABA. Srozumitelně vysvětluje základní terminologii, hlavní principy a běžně používané postupy. Autor vysvětluje principy učení a procesy, které tvoří základ programů ABA. Popisuje, jak lze techniky aplikovat v praxi a představuje hodnoticí a intervenční techniky, které se běžně používají u dětí, jež mají autismus či jiné speciální potřeby.
271Venglářová, Martina; Eisner, Petr; kol.Portál, 2013Sexualita osob s postižením a znevýhodněnímPříručka pro pracovníky v sociálních službách a zdravotnických zařízeních
Kniha nabízí informace k problematice sexuality vybraných skupin klientů sociálních a zdravotních služeb. Popisuje základní principy lidské sexuality, specifika vývoje a především omezenou možnost sexuálních kontaktů u lidí s mentálním postižením či duševním onemocněním. Samotné postižení či onemocnění dává vzniknout řadě problémových situací, jako je nepřiměřené sexuální chování, ohrožení sexuálním násilím či snížená schopnost ovládat své potřeby. Dlouhodobý pobyt v zařízeních komplikuje možnost přirozeného sexuálního chování. Pojednána je i problematika jinak znevýhodněných osob – zejména seniorů v ústavní péči. Autoři nabízejí pohled na specifika problému a v rámci kazuistik ukazují vhodné postupy při řešení často se opakujících situací. Zahrnuty jsou i ukázky postupu sexuální výchovy. Kniha je určena pro pracovníky v sociálních službách a zdravotnických zařízeních, rodiče a příbuzné lidí s postižením a znevýhodněním, studenty.
272Svoboda, JanPortál, 2014Agrese a agresivita v předškolním a mladším školním věkuCílem knihy je předat čtenáři podstatné a výzkumy získané informace o současných dětech, a to v souvislosti s řešením situací, které běžně nastávají. Obecně jsou stížnosti na zvyšující se dětskou agresivitu. Ta opravdu existuje, vždy ale jako důsledek, není příčinou sama o sobě. Text pomáhá čtenáři pochopit, co je příčinou agresivity u dětí, a navrhuje možné postupy řešení. Také upozorňuje na zásadní výchovné chyby, kterých se dopouštějí současní rodiče – hlavně pod tlakem výchovných mýtů, které konzumní společnost propaguje. Veškerá teoretická pojednání jsou doplněna kazuistikami a jejich řešením, díky čemuž je problém nahlížen v širších souvislostech.
Kniha je určena především vyučujícím v MŠ a v prvních dvou třídách školy ZŠ. Kniha osloví také rodiče a vychovatele dětí věkové skupiny předškolních dětí a dětí těsně po zahájení školní docházky.
PhDr. Jan Svoboda vyučuje na PdF Ostravské univerzity v Ostravě. Působí jako poradenský psycholog, supervizor a akreditovaný lektor pro všechny typy škol. V Portálu vyšla jeho kniha Modelkou v padesáti, která představuje příběhy z pedagogicko-psychologické poradny.
273Hergenhan, AntonPortál, 2017Agresivní dítě?„Proč to to dítě dělá?“ „Proč se chová agresivně?“ „Co ho k tomu vede?“ Otázky, které se rodičům, učitelům i vychovatelům honí hlavou, když se snaží zvládnout agresivní projevy dítěte. Podle psychologa a terapeuta Antona Hergenhana je agresivita symptom, příznak, a je potřeba najít a vyřešit příčiny, které vedou k problémovému chování. Na agresivitu se dívá z širší perspektivy, inspiruje k otázkám nad chováním konkrétního dítěte i ke hledání odpovědí. Kniha obsahuje řadu příkladů z praxe a osloví rodiče i pedagogy dětí, které se projevují agresí a jsou obtížně zvladatelné.
Anton Hergenhan je psycholog, věnuje se systemické individuální, párové a rodinné terapii. Přes dvacet let pracuje v denním stacionáři pro děti.
274Hutyrová, Miluše a kol.Portál, 2019Děti a problémy v chováníV publikaci se prolínají pohledy odborníků různých profesí (od etopedů, psychologů, sociálních pracovníků až po psychiatry a právníky) na problematiku rozličných příčin, projevů a důsledků rizikového a problémového chování, ADHD i tzv. poruch chování. Kniha je obohacena řadou kazuistik a příkladů z praxe, které napomohou porozumění problémovému chování.
275Reimann-Höhn, UtaPortál, 2018ADHD a ADD v dospíváníPředstava o tom, že děti s ADHD nebo ADD ze své poruchy vyrostou, je bohužel lichá, poruchy pozornosti s hyperaktivitou nebo bez ní svého nositele provází po celý život. A život s ADHD nebo ADD může být velmi komplikovaný. Hyperaktivita nebo hypoaktivita, impulsivnost, neschopnost se delší dobu koncentrovat a další obtíže spojené s těmito poruchami mohou vést i k dalším obtížím. Mladí lidé s ADHD častěji páchají trestné činy, lidé s těmito poruchami mají obtíže v partnerských vztazích a vyskytuje se u nich problematické sexuální chování. Častěji také trpí depresemi či úzkostmi. Mívají také obtíže dokončit školu.
Kniha nabízí velmi fundovaný, zkušený pohled pedagožky, která s mladými lidmi s těmito poruchami pracuje. Autorka zařazuje příběhy mladých lidí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou nebo bez ní a ilustruje na nich nejrůznější obtíže, s nimiž se dospívající s ADHD a ADD potýkají. Doporučuje postupy, které jsou ozkoušeny v praxi. Nijak ADHD a ADD nedémonizuje, jak se někdy stává.
276McHenry, Irene; Moog, CarolPortál, 2019Aktivity pro starší děti s PASDospívání je složité období plné neklidu a pochybování o sobě samém. Pro mladé lidi s poruchou autistického spektra je vzhledem k jejich handicapu ještě složitější. Jak najít vnitřní klid? Co pomůže v budování vztahů s vrstevníky? Jak mohou kontrolovat své pocity? Autoři nabízejí soubor aktivit, které jsou založeny na technikách mindfulness a které přispívají k tomu, aby si dospívající dokázali postupně vybudovat důležité dovednosti.
První část knihy se zaměřuje na zklidnění těla a mysli. Další se věnuje tomu, jak využít své myšlenky a pocity k budování nezávislosti. Poslední kapitola se pak věnuje vztahům s druhými lidmi a kontrole nad vlastním životem.
277Jucovičová, Drahomíra; Žáčková, HanaD&H, 2015Jak se učit s dítětem se specifickou poruchou učení a s poruchou pozornosti?Publikace přináší i řadu konkrétních ukázek a návodů (např, gramatické nebo matematické portfolio, přehledy, porovnávací tabulky, myšlenkové mapy, vizualizace učiva, mnemotechnické pomůcky a další).
278Šarounová, JanaPortál, 2014Metody alternativní a augmentativní komunikaceAugmentativní a alternativní komunikace se pokouší přechodně nebo trvale kompenzovat projevy poruchy a postižení u osob se závažným postižením řeči, jazyka a psaní. Alternativní komunikační systémy se používají jako náhrada mluvené řeči. Augmentativní systémy komunikace mají podporovat již existující, ale pro běžné dorozumívání nedostatečné komunikační schopnosti. Cílem obou metod je to, aby člověk s poruchou komunikace mohl vyjadřovat své potřeby a sdílet své pocity nebo zážitky.
279Dita Janderková, Blanka Hous, Jitka Kendíková, Věra ČadilováRaabeŘečové a komunikační obtížePublikace Řečové a komunikační obtíže čtenáře informuje jednak o tom, jak komunikovat s žákem se speciálními vzdělávacími potřebami, tak o specifikách jeho vlastní komunikace. Dále se dílo zaměřuje na poruchy řeči jako takové, ať už se jedná o balbutismus, mutismus či lálie. V neposlední řadě komentuje obtíže při začlenění dětí s poruchami autistického spektra a Aspergerovým syndromem.
280Jucovičová, Drahomíra; Žáčková, Hana a kol.D&H, 2009Individuální vzdělávací plán pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebamiPublikace předkládá čtenářům podstatné informace týkající se tvorby individuálních vzdělávacích plánů pro žáky se specifickými poruchami učení a chování, s mentálním postižením (integrované v MŠ i ZŠ), se sociálním znevýhodněním, z cizojazyčného prostředí. Zabývá se podklady pro tvorbu efektivního IVP, související legislativou a vlastním obsahem (např. i možnostmi úpravy učebního plánu, změnami obsahu v průběhu realizace IVP), formami spolupráce se zákonnými zástupci aj.
281Pokorná, VěraPortál, 2010Vývojové poruchy učení v dětství a dospělostiVývojové poruchy učení jsou souhrnným označením různorodé skupiny poruch, které se projevují zřetelnými obtížemi při nabývání a užívání takových dovedností, jako je mluvení, porozumění mluvené řeči, čtení, psaní, matematické usuzování nebo počítání, a v důsledku toho mají vliv i na rozvoj myšlení. Dnes se již ví, že vývojové poruchy učení nejsou problémem jen dětského věku, ale v mnoha případech přetrvávají do dospělosti. Autorka na základě studia zahraniční literatury seznamuje čtenáře s nejnovějšími poznatky o poruchách učení v dětství, období dospívání a v dospělosti, reflektuje stav českého prostředí. Na základě toho hledá nové strategie efektivní práce s lidmi trpícími vývojovými poruchami učení, nabízí možnosti diagnostiky a nápravy v dětství i dospělosti.
282Hana ZobačováPasparta, 2019Jak na to? OblékáníSebeobsluha, do které schopnost se samostatně obléknout patří, je činnost, jíž se děti učí od nejútlejšího věku. Málokterý rodič si ale uvědomí, co všechno sebeobsluha obnáší, jaké schopnosti jsou k ní třeba a že její zvládnutí nemusí být v žádném případě takovou samozřejmostí, za jakou ji považujeme.
283Hana ZobačováPasparta, 2018Obrázkovník pro nácvik správného chování – hra a dopravaKdo si hraje, nezlobí. Jsou ale děti, které si hrát neumějí, neví, jak si říct o hračku, jak hračku s druhým vyměnit, jak se chovat na písku, kdy při hře počkat a kdy a jak se naopak připojit k ostatním dětem hned.
284Hana ZobačováPasparta, 2017Obrázkovník pro nácvik správného chování - Bezpečnost: BezpečnostI když je svět prima místo k žití, čeká a číhá zde na děti mnoho nebezpečí. Někdy jde jen o drobné nepříjemnosti, když se třeba lehce říznou o nůž nebo sbírají odpadky, ale může jít i o opravdu život ohrožující situace, když se naklánějí z oken nebo spadnou do bazénu.
285Hana ZobačováPasparta, 2017Obrázkovník pro nácvik správného chování - EtiketaSvět je místo, kde žije spousta lidí, a je dobré vědět, jak se k sobě můžeme navzájem chovat, aby to bylo také místo, kde se dá zažít spousta legrace a kde je nám spolu dobře. Někdy je dobré říci „Ahoj.“, jindy „Dobrý den.“, někdy je třeba si umýt ruce, jindy uklidit hračky.
286Čadilová Věra, Žampachová Zuzana2012Pacient s PAS v ordinaci lékařePublikace je určena všem lékařům a zdravotnickému personálu, kteří ve své praxi přicházejí do kontaktu s dětmi s poruchou autistického spektra. Brožura poskytne lékařům základní informaci o poruchách autistického spektra a návod, jak přistupovat a komunikovat s pacientem s tímto handicapem.
287Hugo HoriotPASEKA, 2018Císař jsem jáPůvodně se jmenoval Julien, ale v šesti letech se nechal přejmenovat na Huga. Julien byl diktátor a negativní osoba, Hugo je jiný, lepší. Julien téměř nemluvil, ale ani Hugo nekomunikuje s okolím úplně bez problémů, snaží se proplout, příliš se neangažovat. Přesto se stává terčem šikany a dochází k rozhodnutí porvat se se svou jinakostí. Tehdy se nechá zvolit předsedou školní samosprávy a po střední škole odchází na divadelní školu. Hugo Horiot, herec a aktivista za práva lidí s autismem, má Aspergerův syndrom a jeho kniha je sugestivním autoportrétem autistického dítěte a příležitostí pro čtenáře nahlédnout každodenní realitu autismu s jeho úzkostmi a posedlostmi zevnitř.
288Věra Čadilová, Zuzana Žampachová; ilustrace Veronika PelánováPassparta, 2016Petr a jeho příběhyDěti s autismem (ale nejen ony) mívají deficity v sociální oblasti. Nejsou si jisty, jak se mají v určitých situacích chovat, jak řešit některé problémové situace, které např. při pobytu ve školním či mimoškolním kolektivu vznikají. Např. jak se připojit do hry, jak o něco zdvořile požádat, jak se vyrovnat s prohrou, co dělat, když jsem zklamaný, naštvaný nebo nešťastný. Nebo co dělat, když se ke mně někdo chová nehezky, když mám na někoho vztek. Jeden ze způsobů, jak dětem situace ukázat a vysvětlit, jak je naučit se správně chovat, jsou krátké příběhy. Tato publikace přináší řadu příběhů, tvořených vždy 3–5 barevnými a pro děti zajímavými obrázky a na nich jim ukazuje, jak v jednotlivých situacích reagovat. Ve všech vystupuje hlavní hrdina Petr, kterého poznáte podle jeho červeného trička.
289Thorová, KateřinaApla, 2011Školní pas pro děti s PASZákladní informace o dětech s poruchou autistického spektra pro pedagogy, pracovníky ve zdravotnictví a rodiče.
290Jana Poche Kargerová a kol.Passparta, 2019Spolupráce s rodinou a komunitou v programu Začít spoluSpolupráce školy s rodinou a komunitou představuje velmi často diskutované téma mezi učiteli, rodiči, ale i mezi širokou veřejností. Kniha představuje všem zájemcům čtivou formou a na konkrétních příkladech nové přístupy ke spolupráci vyučujících s rodinami dětí. Publikace vychází ze zkušeností jak mateřských a základních škol, které se ke vzdělávacímu programu Začít spolu přímo hlásí, tak i z těch, které tento program inspiruje pro inovaci vlastní pedagogické praxe. Jedná se o první monotematickou publikaci, která bude součástí ucelené řady věnované vzdělávacímu programu Začít spolu. Kniha je určena především vyučujícím a vedení základních a mateřských škol, které hledají efektivní a individualizované formy spolupráce s rodinou a komunitou. Mohou ji využít studenti a studentky učitelských oborů, ale také rodiče a široká veřejnost zajímající se o tuto oblast vzdělávání.
291Holde Kreulová, ilustr. Dagmar GeislerováPassparta, 2019Jak se cítímJsou dny, kdy má člověk chuť hlasitě se smát a je šťastný. Jindy se mu chce křičet a zlobí se. Pak zase potřebuje útěchu někoho blízkého. Vypořádat se se všemi protichůdnými pocity není vůbec snadné. A ne vždy smíme projevit, co cítíme, protože tím třeba můžeme někomu ublížit. Jak si s tím vším mají poradit děti?
292Pöthe PeterGrada, 2020Emoční poruchy v dětství a dospíváníTřetí vydání úspěšné publikace je poutavou ilustrací psychoanalytického přístupu k problémům, se kterými se ve svých ordinacích běžně setkávají dětští psychiatři, lékaři i psychologové. Zejména vztahové trauma patří k nejsilnějším a vývojově nejdůležitějším událostem v životě každého z nás.
293Eva VingrálkováFontána, 2018CVIČENÍ pro lepší učeníPohyb je klíčovým prvkem pro všechny funkce mozku, včetně paměti, emocí, ale i učení. Díky pohybu se vyvíjí řízení na vyšších úrovních centrální nervové soustavy,dochází k tvorbě neurálních spojení mezi senzorickou a motorickou kůrou mozku. A motorická kůra má zásadní vliv na našemyšlení. V knize je stručným způsobem popsán rozvoj dítěte, jeho reakcí a popis základních tří smyslových systémů. Blíže seznamuje čtenáře, jak se mohou
přetrvávající primární reflexy (reakce) podílet na neurovývojovém zpoždění dítěte a jak mohou ovlivnitnejen základní školní dovednosti. Potíže dětí se čtením, psaním a počítáním nemusí být fixní a neměnné.
294Eva VingrálkováFontána, 2016Cvičení a terapie pro děti s autismemTuto knihu, která je zároveň cvičebním manuálem, napsala autorka pro rodiče s dětmi s autismem, Aspergerovým syndromem, ADD, ADHD, poruchou smyslového zpracování a jinými poruchami učení. Její snahou je rodičům popsat a jednoduše vysvětlit problémy v chování z pohledu fyzioterapeuta.
295Červenková BarboraGrada,2019Rozvoj komunikačních a jazykových schopnostíMonografie přináší přehled jednotlivých fází osvojování si řeči a jazyka dítětem od narození do tří let věku, včetně praktických návodů k rozvoji komunikace v rámci logopedické terapie. Sumarizuje informace z aktuálních výzkumů a odborných statí z pohledu lingvistického, psycholingvistického...
296Kurtz, Lisa A.Portál, 2015Hry pro rozvoj psychomotorikyPsychomotorika zahrnuje pohybové aktivity za účelem zlepšení obratnosti, posílení fyzické zdatnosti a jejím cílem je bezděčné prožívání radosti z pohybu, ze hry a z tělesných cvičení. Psychomotorická hra spočívá v různých prostorově orientovaných pohybech a v manipulování s předměty. Součástí těchto her je rozvoj vnímání, děti pomocí nich získávají představu o světě kolem nich, o jeho vlastnostech a také o vlastnostech různých předmětů. Psychomotorická hra je součástí vývoje dítěte. U dětí, které mají nějaké vývojové opoždění nebo obtíže, je třeba jejich vývoj podpořit a povzbudit. Nenásilnou a přijatelnou formou podpory mohou být právě činnosti v knize obsažené. Na teoretické části jednotlivých kapitol navazují přehledy her, které jsou zábavné, nenáročné na materiál a pomůcky, a přitom splňují potřeby dětí s postižením.
297Rosenberg, Marshall B.Portál, 2022Nenásilná komunikace - Řeč životaŘada lidí v naší společnosti byla vychovávána k posuzování, soutěživosti, kladení požadavků a komunikaci s lidmi v termínech, co je „správné“ a co „špatné“. Komunikace v tomto smyslu často vede k nedorozuměním a přerušení spojení. Nenásilná komunikace představuje nejen určitou metodu, ale ucelený pohled na svět. Je založena na naslouchání sobě i partnerovi a ochotě vnímat potřeby a pocity sebe samého i toho druhého. Tak napomáhá k řešení konfliktů a názorových rozdílů a rozvíjí vztahy založené na vzájemné úctě, vcítění a spolupráci.
Knihu, která byla pro nové vydání důkladně revidována, ocení čtenáři se zájmem o témata efektivní komunikace, školitelé v oblasti komunikace, učitelé, vychovatelé a kdokoli, kdo kdy ve svých vztazích narazil na potíže a přeje si je transformovat.
298Bondy Andy, Frost LoriGrad 2007Vizuální komunikační strategie v autismuurt byl malý chlapec, u něhož byl diagnostikován autismus. Byly mu tři roky, ale nepoužíval řeč. Spojovaly se jeho problémy s komunikací snad s jeho obtížemi v oblasti chování? Vztahovaly se jeho komunikační obtíže pouze k absenci řeči, nebo se jednalo o hlubší problém?Záměrem této publikace je pomoci rodičům a odborníkům pochopit komunikační obtíže dětí a dospělých s autismem, kteří stejně jako Kurt nemluví, včetně všech s poruchou autistického spektra. Kniha přináší mimo jiné charakteristiky lidí, kteří jsou nonverbální, a uvádí příklady přístupu k porozumění jejich komunikaci. Popisuje vztah mezi komunikací a různými obtížemi v oblasti chování. Rozebírá intervenční strategie, včetně použití znakové řeči a jiných systémů založených na obrázcích a symbolech. Naučte se s námi jak neelektronické komunikační přístupy, tak elektronické. Poznejte možnosti funkčních komunikačních dovedností.
299Eric Schopler & Gary B. MesibovPortál, 1997Autistické chováníPráce je zaměřena na dětský autismus, jeho diagnostiku i terapii a to zejména v důsledcích na chování postiženého v mezilidské komunikaci.
300 Kniha 300Rossbach GabrieleGrada, 2014Síla přítomného okamžikuPostrádáte vnitřní klid a spokojenost? Cítíte se být unavení a ve stresu? Vyzkoušejte patnáct jednoduchých meditačních cvičení z této knihy. Díky nim se naučíte vědomě prožívat přítomnost a získáte pocit pohody, sebevědomí a štěstí. Není přitom nutné meditovat v klidu, naopak – sílu přítomného okamžiku...
301 Kniha 301Vladimíra CigánkováMONTANEX, 2016Metodika integrace dětí s poruchami autistického spektra do mateřských školDoplněna o odbornou analýzu Mgr. Přemysla Mikoláše - Autismus jako integrační problém a možnosti jeho řešení. V knize autorka na základě osobních zkušeností uvádí jednotlivé kroky a postupy nezbytné k tomu, aby se dítě s PAS při integraci do běžné MŠ „neztrácelo“ v dění ve třídě, ale také k tomu, aby ostatní děti a pedagogové pochopili, jaký přístup k dítěti s PAS zaujmout. Jsou zde uvedeny jednotlivé druhy alternativní komunikace, terapie pro dítě s PAS a pomůcky, které pomáhají dítěti komunikovat s okolím
302František KšajtPavel Mervart, 2018Malování se slečnou K.Malování se slečnou K. přináší minipříběhy – řečeno filmařskou mluvou – nasnímané z žabí i ptačí perspektivy. Pestrými záběry nám František Kšajt umožňuje nahlédnout do nesnadného života autistické dospívající dívky.
Poskytuje vhled do své šest let trvající arteterapeutické práce. Neváhá podívat se na citlivé období puberty, ve kterém dívka...
303GRANDINOVÁ Temple, JOHNSONOVÁ CatherineCsy s.r.o., 2015 Zvířata v překladu„Kniha Zvířata v překladu vysvětluje chování zvířat z pohledu autisty, ale zároveň i naopak: ukazuje, jaké to je, být autistou, pomocí příkladů ze zvířecího chování. V neposlední řadě nám kniha umožňuje fascinující vhled do čtyřiceti let života se zvířaty, kterým Temple Grandinová rozumí, a do nelehkého života s lidmi, kterým se snaží porozumět.“ Marek Špinka, etolog. Kniha obsahuje kapitoly: 1. Můj život; 2. Jak zvířata vnímají svět; 3. Pocity zvířat; 4. Zvířecí agrese; 5. Bolest a utrpení; 6. Jak zvířata uvažují;
7. Úžasné schopnosti zvířat: mimořádné talenty; 8. Návod na řešení problémů s chováním a při výcviku.
304David HavelkaPasparta, 2020STEPS – Skupinový terapeuticko-edukační program pro sourozence dětí s poruchami autistického spektraPokud je v rodině dítě s hendikepem, v tomto případě s autismem, může dojít k tomu, že se často zapomíná na jeho zdravého sourozence. Minimálně to může dítě takto pociťovat. Zdraví sourozenci jsou v takových případech konfrontováni s celou řadou stresorů, které u nich zvyšují riziko rozvoje duševních obtíží a adaptačních problémů.

Protože se jedná o doposud značně opomíjenou skupinu dětí, je hlavním cílem této publikace představit jednu z možností jejich podpory – program STEPS (Skupinový terapeuticko-edukační program pro sourozence dětí s autismem).
305Jitka KendíkováPasparta, 2020Vademecum asistenta pedagoga, 2. vydáníPřestože se s asistenty pedagoga setkáváme v mateřských, základních i středních školách a tato pracovní pozice je již nějakou dobu legislativně ukotvena, stále se vynořují různorodé pochyby a kladou zajímavé otázky. Jaká je přesně role asistenta pedagoga ve vzdělávacím procesu? Jaký je rozdíl mezi asistentem pedagoga a osobním asistentem a kdo je to školní asistent? Jak může škola získat potřebné finance pro vytvoření takové pracovní pozice? Jaká je náplň práce asistenta pedagoga a jakým způsobem nastavit spolupráci s učitelem či ředitelem školy? To jsou jen některé z otázek, na něž se publikace snaží poskytnout odpověď. Autorka knihy, ředitelka ZŠ a gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze, vychází při svém psaní ze své mnohaleté zkušenosti s inkluzivním vzděláváním na obou typech škol.
306Klára Pragerová, Jana SirotkováPasparta, 2020Asistenční pes pro dítě se zdravotním postiženímV České republice zcela první ucelená publikace popisující sociální a kynologické aspekty výcviku asistenčního psa pro dítě se zdravotním postižením. Autorky v textu již zohledňují i připravovanou legislativu týkající se této oblasti.

Publikace poskytuje komplexní pohled na získání asistenčního psa pro dítě s různým zdravotním postižením a příchod tohoto psa do rodiny. Provede čtenáře celým procesem vzájemného poznávání dítěte a asistenčního psa a předáním psa do rodiny. Tento proces zahrnuje hledisko dítěte, jeho rodinných příslušníků i samotného psa a pracovníků výcvikové organizace. Zároveň nahlíží do budoucnosti, jak se dítě s různým postižením může po boku asistenčního psa rozvíjet v různých oblastech svého života.
307Kendíková Jitka, Mazel Jan,Sládek AdamPasparta, 2014A proč ne?A proč ne! je výjimečnou knihou, jejíž obsah tvoří rozhovor ředitelky Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského Jitky Kendíkové se studenty Adamem a Honzou na téma integrace spolužáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o téma aktuální, často diskutované, ale také spojené s řadou otázek, se kterými si mnozí pedagogové, další odborníci a rodinní příslušníci nevědí rady. Ve formě rozhovoru studentů s jejich pedagogem nechává čtenáře neformálním způsobem nahlédnout do zákulisí školy, která má s integrací bohaté zkušenosti.
308Markéta ZávěrkováPasparta, 2018O ADHD v dospívání a dospělostiVýskyt ADHD u lidí v obdobích adolescence a dospělosti se v minulých letech podceňoval. Současné výzkumy se shodují na tom, že naopak počet jedinců s touto poruchou v těchto věkových skupinách není zanedbatelný. Autorka knihy vybrala autentické příběhy dospívajících a dospělých klientů, se kterými se setkala během své psychoterapeutické praxe. Jejich prostřednictvím podává svědectví o záludnosti této diagnózy, o závažných psychických stavech a názorně ukazuje, jak efektivně ADHD a časté sekundární komplikace (deprese, úzkost, agrese, závislost, obsese, paranoia) kompenzovat prostřednictvím systemického přístupu a narativní psychoterapie. Kromě devíti hlavních hrdinů poznáte také jejich rodiče, sourozence a další osoby.
309Markéta ZávěrkováPasparta, 2016Jak se žije s ADHDCo se stane, když nám vstoupí do života, jaké je to žít s nimi a s námi - unikátní pohled na diagnózu očima terapeutky, dítěte s ADHD a jeho matky.

Markéta Závěrková Jak se žije s ADHD? Na to není lehká odpověď. Autorka, sama terapeutka zabývající se touto problematikou v individuální, rodinné i skupinové podobě, a zároveň matka synů s ADHD a ADD, vypráví osobitý příběh, v němž z různých úhlů a s potřebnou dávkou nadhledu a humoru popisuje každodenní situace, které život s ADHD přináší.
310Eva KolesováPasparta, 2016Jak pomoci svému dítěti s vadou řečiKniha je určena pro rodiče, kteří mají doma dítě s vadou řeči a neví si s ní rady, nebo si nejsou jisti, zda při jejím zvládání postupují správně.

V dnešní době nejsou vady řeči u dětí nic výjimečného. Pokud však rodiče chtějí svému dítěti opravdu pomoci a při zvládání vady správně postupovat, je důležité vědět, jak se která vada řeči projevuje. Tato publikace čtenáře seznamuje s těmi vadami, které se v dětském věku vyskytují nejčastěji. Jsou zde popsány jejich projevy, obsahuje i praktické rady týkající se logopedické terapie. Čtenáři se dozví, kdy a kde vyhledat správného odborníka, který při diagnostice a terapii řečových vad jejich dítěti pomůže. Kniha obsahuje i konkrétní tipy na pomůcky vhodné při logopedické terapii.
311Jitka KendíkováPasparta, 2018Rok I.Publikace se věnuje problematice společného vzdělávání. Připomíná a představuje důležité legislativní změny, které vešly v účinnost od 1. 9. 2016. Nezabývá se však jen novelizací § 16 školského zákona, ale také mnoha dalšími doplněnými nebo pozměněnými prováděcími předpisy. Autorka se věnuje nejen vzdělávání žáků s nějakou „diagnózou“, ale nezapomíná ani na žáky cizince a osoby, které studují v zahraničí. Upozorňuje i na mýty, drobné nepravdy a mylné interpretace spojené se sledovanými legislativními změnami. Pokouší se je nejen pojmenovat, ale i vysvětlit. Zároveň se snaží upozornit na některá slabá místa, jež se v této souvislosti objevila v každodenní praxi ve školách. V knize přináší příběhy devíti konkrétních žáků základní školy. Všichni patří v širším slova smyslu mezi žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich osud do značné míry ovlivnily popisované legislativní změny.
312George SachsPasparta, 2019Pomoc traumatizovanému dítětiPublikace Pomoc traumatizovanému dítěti je sestavena jako nástroj, který terapeuti využívají při práci s dětmi a dospívajícími, kteří prožili nějaké trauma. Aktivity v této příručce se zakládají na průlomovém výzkumu v oblasti léčby traumatu u dětí. Některé studie zjistily, že poučení dítěte o traumatu, poskytnutí technik pozitivního zvládání stresu, opětovná expozice dítěte traumatickým událostem a náprava zkreslených myšlenek, jež dítě o traumatu má, to vše jsou efektivní strategie pro zlepšení symptomů posttraumatické stresové poruchy (PTSP).
313Jonáš Habr,
Helena Hájková,
Hana Vaníčková
Univerzita Palackého v Olomouci, 2015Metodika práce asistenta pedagogaOsobnostní rozvoj asistenta pedagoga a komunikace s rodinou nebo komunitou žáka
314Petr Hanák a kolektivUniverzita Palackého v Olomouci, 2015Metodika práce asistenta pedagogaPři aplikaci podpůrných opatření u žáků s mentálním postižením nebo oslabením kognitivního výkonu
315Mgr. Renata Vrbová Ph a kolektivUniverzita Palackého v Olomouci, 2015Metodika práce asistenta pedagogaPři aplikaci podpůrných opatření u žáků s narušenou komunikační schopností
316Mudrák JiříPedagogika, 2015Nadané děti a jejich rozvojNadání je obvykle považováno za stabilní rys osobnosti, který je možno objektivně zjišťovat a jehož úroveň předurčuje budoucí profesní a studijní výsledky. Tento koncept nadání se v posledních letech stal důležitou součástí českého vzdělávacího prostředí: jsou jím ovlivňovány politiky škol a dalších vzdělávacích institucí.
317Stehlíková MonikaPedagogika, 2018Nadané dítě. Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchuKaždý rodič i učitel si přeje, aby děti byly šťastné a úspěšné. Ale nadané děti jsou natolik specifické, že jejich motivace, chování, myšlení i prožívání můžou být okolím nesprávně interpretovány a přinášet jim tak trápení, nepochopení a problémy – jak doma, tak ve škole.
318AGNÈS DE LESTRADE SÉBASTIEN CHEBRETPasparta, 2020Dítě, které žilo ve zdiDojemný příběh o chlapci, který se před světem ukryje do zdi. Marně ho rodiče volají zpět, hluk i doteky dítě děsí. Ve zdi nachází klid a útočiště. Zdá se, že zde má vše, co potřebuje k životu.

Rodiče se snaží mnoha způsoby ke svému synovi přiblížit. Podaří se jim to nakonec?

Bohatě ilustrovaná, několikrát oceněná kniha nabízí citlivý pohled do světa dítěte s autismem a jeho rodiny. Je vhodná pro práci s dětmi s diagnózou poruchy autistického spektra, nebo pro vysvětlení odlišnosti těchto dětí jejich okolí.
319Jacobs, Debra S.; Betts, Dion E.Portál, 2013Nácvik sebeobsluhy a sociálních dovedností u dětí s autismemMá vaše dítě s autismem problém s čištěním zubů? Nerado se převléká a nezvládá další činnosti, které přináší běžný život? Kniha nabízí jednoduché nápady, aktivity a cvičení zaměřené na každodenní výzvy, jimž děti s autismem a jejich rodiče a vychovatelé čelí. Pomáhá osvojit si užitečné rutiny, které pomohou ve zvládání běžných situací. V knize čtenář najde i náměty na rozvíjení sociálních dovedností dětí s poruchami autistického spektra. Autoři se zaměřují na děti s PAS od batolecího po školní věk.
320Michael ParkerTriton, 2017Etika pro děti: Povídejte si s dětmi o etice: poctivost, přátelství, tolerance a dalších 106 věcí, na kterých opravdu záležíV posledních dvou generacích se významně změnil způsob, jímž jsou předávány etické a morální zásady. V některých rodičích sílí v poslední době pocit, že už nemají dostatečnou autoritu potřebnou k tomu, aby je u svých dětí „prosadili“.
321Shapiro, Lawrence E.Portál, 202044 aktivit pro děti s ADHDak mohou děti s ADHD dostat své impulzivní chování pod kontrolu? Odpověď nabízí kniha plná aktivit, které rozvíjejí sebedůvěru, sociální dovednosti a sebekontrolu. Autor shromáždil 44 jednoduchých aktivit, které mají podobu desetiminutovek a dají se provádět bez větší přípravy. Co se děti při hrách naučí? Budou z nich dobří kamarádi, kteří naslouchají ostatním, školu budou zvládat s větší lehkostí, rozpoznají své speciální dovednosti a podpoří tak svou sebeúctu, a naučí se své chování lépe plánovat a chovat se zodpovědně.
322Mgr. Jan UhlířRaabe, 2020ÁDÉHÁDĚ - Jak na emoce dětí s ADHDPublikace netradičním způsobem představuje problematiku ADHD a soustředí se zejména na porozumění světu dětí s touto poruchou, které je základem úspěšné práce s hyperaktivními a impulzivními jedinci. Zdůrazňuje důležitost práce s emocemi dětí i jejich rodičů a snaží se vést pedagogy k pochopení specifik dítěte s ADHD a údělu jeho rodičů. I pro pedagoga je poznávání světa hyperaktivních jedinců velkým dobrodružstvím a výzvou, ale také náročnou prací. Kniha přináší čtenáři inspiraci a nástroje, díky nimž lze život a kontakt s hyperaktivitou a impulzivitou přijmout pozitivně.
323Plummer, Deborah MPortál, 2019Hry pro zvládání hněvuPraktická příručka pro učitele, vychovatele a rodiče, kteří chtějí porozumět dětskému hněvu, zvládat ho a konstruktivně s ním pracovat. Obsahuje 72 her zaměřených na úspěšné strategie zvládání hněvu ve skupině dětí ve školce a škole, v zájmových kroužcích a na dětských táborech, ale i v rodině. Děti se učí vnímat hněv a emoce jako pomocníky v osobnostním růstu a při rozvíjení zdravých vztahů.
324Hayden, ToreyPortál, 2020Holka, kterou nechtěliJessie je holka, kterou nechtěli. Holka s dramatickým osudem, který se nakonec povede proměnit, i když to je za cenu náročné práce lidí kolem ní a také samotné Jessie. Torey Hayden v knize popisuje složité úsilí o získání důvěry malé holčičky, která už se bojí k někomu přilnout. Jessie neuvěřitelně lže, její lhaní je až patologické a slouží jí jako adaptační mechanismus. Alespoň někdy je za hrdinku, i když si to vybájí, a lži jí mají sloužit k tomu, aby ji někdo bral vážně. Díky vytrvalé terapeutické práci se jí ale podaří tuhle „ochranu“ postupně opustit a stát se tím, čím doopravdy je – malou, citlivou holkou.
325Jennifer Cook O´ToolEdika, 2019Tajná kniha pro aspergery: Jak zmáknout pravidla společenského chováníJsem asperger a svět kolem mne se řídí pravidly. Některá znám, jiná tuším. Jenže oproti většině lidí se často tak nějak prostě nechytám. Jako teenagerovi mi dalo dost práce tohle zamaskovat. A pak jsem jednoho dne uslyšela výraz Aspergerův syndrom. A najednou mi to všechno začalo dávat smysl! Prostě to do sebe zaklaplo.
326Gerlichová MarkétaGerlichová Markéta, 2020Muzikoterapie v praxiKniha je určena všem zájemcům o obor muzikoterapie, tedy odborníkům i laikům. Kromě samotných muzikoterapeutů využijí poznatky z knihy jak lékaři a zdravotní sestry, tak především fyzioterapeuti, ergoterapeuti, logopedi i další terapeutické obory. Z oboru školství se mohou knihou inspirovat učitelé hudební...
327 Kniha 327Bicková JaroslavaPortál, 2020Zooterapie v kostceV dnešní náročné době se zvyšuje počet lidí, kteří trpí různými tělesnými, psychickými nebo sociálními problémy. Zároveň platí, že jedním z nejsilněji zakotvených pout v lidské společnosti je pouto ke zvířeti. Někdy jako osvědčený lék na duši postačí právě přítomnost někoho, kdo je tu jen pro nás, nesoudí a je nám vždy ochotně nablízku – náš zvířecí kamarád.
Publikace si klade za cíl představit přehled nejznámějších a v praxi nejpoužívanějších zooterapeutických metod a postupů a seznámit čtenáře se způsoby jejich využití. Zaměřuje se nejen na nezbytné teoretické informace, ale zahrnuje i konkrétní kazuistiky a popisy reálných intervencí.
V současné době převládá vnímání zooterapie jako jedné z metod ucelené rehabilitace, jež využívá pozitivního působení zvířete na zdraví člověka. Bohužel v Česku naprosto chybí jakýkoli jednotný systém či povinné minimum pro vzdělávání zooterapeutických pracovníků a testování zvířat, jež jsou pro zooterapii využívána. Právě tuto mezeru se snaží předkládaná publikace zaplnit.
328Thorová, KateřinaPortál, 2016Poruchy autistického spektraPublikace zkušené psycholožky přináší komplexní pohled na jednu ze závažných dětských vývojových poruch, jejíž dopad se promítá zejména do oblasti sociálních interakcí, vztahů a komunikace. K popisovaným poruchám autistického spektra řadíme především dětský autismus, atypický autismus a Aspergerův syndrom. Mezi pojednávaná témata patří například raná diagnostika v praxi, diferenciální diagnostika z pohledu psychologa, vzdělávání a terapie, rodinná problematika, prognóza, specifika vývojové trajektorie poruchy, školní a sociální problematika. Výklad je doplněn množstvím kazuistik, ukázkami dětských kreseb a fotografiemi z autorčina bohatého archivu.
329Dr. Barry M. PrizantArgo, 2020Jedineční lidéAutismus se obvykle popisuje jako seznam nedostatků, mezi něž patří potíže se sociální interakci, komunikační problémy a chování opakované pořád dokola. Terapie založená na tomto pohledu se v prvé řadě snaží zbavit člověka autistických symptomů. Dr. Barry M. Prizant nám teď nabízí nový pohled: nejúspěšnější přístupy k autismu se nezaměřují...
330Daniel A. HughesInstitut fyziologické socializace, 2017Budování citového poutaPřelomová kniha pro jakéhokoli rodiče nebo kohokoli jiného, kdo chce lépe porozumět sobě sama, svým vztahům a životu. O co jde? Každý člověk se rodí s dvěma základními potřebami: potřebou autenticity a potřebou pouta, bez jejichž naplnění není zdravý a šťastný život možný. Čím více může být člověk tím, kým je (autenticita), tím lépe je v kontaktu…
331Michal HrdličkaPortál, 2020Mýty a fakta o autismuKniha přináší populárně-naučnou formou málo známá fakta o autismu, jejich nečekané souvislosti a nevyhýbá se ani hodně diskutovaným tématům. Není učebnicovým textem ani poradenskou příručkou. Nemá za cíl komplexně popsat určitou problematiku spojenou s poruchami autistického spektra. Zaměřuje se naopak na poznatky, o nichž se v učebnicích většinou nepíše, protože se nehodí do učebnicových schémat. Není ale alternativním výkladem reality a zůstává na půdě akademické medicíny, kde autor více než dvě desetiletí působí. Je určena rodičům autistických dětí i všem odborníkům, kteří se chtějí zábavnou formou seznámit s neznámými dílky skládačky zvané autismus.
332Anna Blažková a spol.Aladin, 2020Publikace Co teď a co potom?Připravili jsme pro vás stručný průvodce osamostatňováním lidí s mentálním postižením – publikaci Co teď a co potom?. Reagujeme na potřebu rodičů a pečujících osob mít po ruce jednoduchý a srozumitelný text, který pomůže plánovat samostatný život dítěte s mentálním postižením. V osmi kapitolách zde naleznete odpovědi na praktické otázky kolem bydlení, svéprávnosti, ochrany majetku, financí a dalších témat, která jsou spojena s plánováním samostatného života vašeho dítěte. Kniha obsahuje mnoho názorných ilustrací, které pomohou k pochopení problému či přinesou inspiraci, jak vy nebo vaše dítě můžete jednotlivé životní situace zodpovědně řešit.
333Julie Beadle-Brown, Richard MillsNová publikace Rámec SPELL: Porozumění autismuTato příručka vznikla původně pro zaměstnance britské Národní společnosti pro autismus, doporučuje ji britské Tizard Centre a je vhodná i pro samostudium. Jejími autory jsou respektovaní odborníci Julie Beadle-Brown a Richard Mills a kniha díky SPMP ČR vychází nyní i v češtině. Na základě rámce SPELL umožňuje lépe porozumět autismu a poskytovat empatickou podporu dětem i dospělým na autistickém spektru.
334Olga ZelinkováPortál, 1994Poruchy učení Diagnostika a plány reedukace specifických poruch učení.
335Zdeněk MatějčekH&H, 1993Dyslexie
336Hana KulasováPaseka,2021Kapka kámen vyhloubí„Stálá kapka i kámen vyhloubí. Toto přísloví se stalo mým životním heslem, neboť je to nejpřiléhavější charakteristika mé práce,“ zapsala si na konci srpna roku 1962 do svého deníku Hana Kulasová, maminka šestiletého Jirky a o rok mladšího Vaška. Pokusila se tak popsat především výchovu svých synů. Staršímu byl diagnostikován autismus, mladší byl nadprůměrně inteligentní a pěkně neposedný. Jak se „obyčejná žena v domácnosti“ v šedesátých letech 20. století dovedla poprat s úkoly, které trápí spoustu rodičů i dnes? Hana se nezalekla žádné překážky, vymýšlela metody, jak staršího syna vzdělávat doma, neúnavně s ním obcházela lékaře a oběma svým dětem věnovala svou duši, srdce a čas.
337Löhken SylviaGrada,2013Síla introvertůKonečně kniha, která se zabývá vnímavou polovinou lidí – introverty - se všemi jejich silnými stránkami a bariérami v komunikaci s druhými i sebou samými. Tato jedinečná publikace je vhodná pro všechny introvertní osobnosti, které díky ní pochopí samy sebe. Dozví se, jak skvělé jsou jejich silné stránky...
338Saline, SharonPortál, 2019Co by vaše dítě s ADHD chtělo, abyste věděliVšichni známe rady expertů, ale někdy potřebujeme pomocnou ruku i od těch, kteří s ADHD žijí, od dětí a dospívajících s hyperaktivitou a poruchou osobnosti. Jak zvládnout nároky školy? Jak se nepoštěkat u snídaně? Jak zařídit, aby každá rodinná oslava neskončila pláčem a práskáním dveří? Autorka shromáždila zkušenosti desítek dětí a mladých lidí, kteří jsou hyperaktivní a nepozorní, a zjistila, že nejlépe funguje, pokud je rodiče zapojí do rozhodování o věcech, které se doma odehrávají. Čtenář v knize najde řadu praktických doporučení a příkladů, které mu pomohou najít si vlastní cestu k tomu, jak co nejlépe vyjít se svým někdy vznětlivým a náročným, ale také milovaným a jedinečným dítětem.
339Mik Jeannine, Teml-Jetter SandraGrada, 2020Maminko, nekřič!Sotva vás někdo dokáže rozčílit tak jako vaše vlastní dítě. Rodinný život dnes až příliš často určuje nadměrná úzkost, únava a jiné stresové reakce. Tyto emoce snadno vedou k tomu, že jako matka reagujete zcela jinak, než byste chtěla. Chcete-li to změnit, potřebujete se naučit své emoce vnímat, dívat se na ně zvenčí a správně s nimi zacházet – nepotlačovat je, ale ani se jimi nenechávat převálcovat.
340Amir Levine + Rachel S.F. HellerSYNERGIE PUBLISHING SE. 2019Citové poutoPoznejte svůj typ citového pouta a najděte trvalou lásku

Dnes už víme, že touha být připoután k partnerovi je přirozená lidská potřeba, kterou máme zakódovanou v genech. Teorie attachmentu podložená více než dvěma desetiletími výzkumu odhaluje vliv citového pouta vytvořeného v raném dětství na naše partnerské vztahy v dospělosti. V této knize najdete praktický návod (a test) jak rozpoznat vlastní typ citového pouta i vzorce attachmentového chování u svého partnera. Dozvíte se, jak se vyhnout úzkostně‑vyhýbavé pasti, proč lidé s jistým citovým poutem mohou být dobrým partnerem pro každého a jak využít efektivní komunikaci ve vztahu.
341Lidmila PekařováPoznání, 2006Jak žít a nezbláznit seSoubor praktických rad. Psychologie dítěte od předškolního věku do dospělosti. Ukazuje v příkladech naši hloupost, nabubřelost, ješitnost a rodičovskou sobeckost. Je slabikářem výchovy.
342Biddulph, StevePortál, 2016Výchova klukůVýchova kluků má oproti výchově dívek svá specifika. Dívky bývají klidnější, citovější, více zaměřené na péči o mladší sourozence, zatímco kluci jsou živější, často agresivnější, rychle se specializují na koníčky, sport nebo práci s počítačem a je třeba k nim mít odlišný přístup než k dívkám. Australský výchovný poradce Steve Biddulph uplatňuje dlouholeté zkušenosti z vedení rodičů a praktické znalosti výchovných postupů. Provází rodiče vývojovým obdobím od narození po dospívání jejich dětí se smyslem pro přesnou výchovnou radu a také pro humor. Respektuje vývojové odlišnosti mezi chlapci a dívkami a snaží se vést rodiče k moudrému rozlišování vývojových specifik obou pohlaví.
343Notbohm, EllenPortál, 202110 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděliOceňované knihy, která získala několik prestižních cen a je doporučovaná na mnoha zahraničních odborných i rodičovských webech o autismu, se zatím prodalo přes 250 000 výtisků ve 20 jazycích a stala se v oblasti poruch autistického spektra klasikou. Kniha překypuje pochopením, soucitem i svěžím humorem. Popisuje deset charakteristik, které pomáhají objasnit, ale ne definovat to, jaké jsou děti s autismem. Témata se týkají komunikace, sociální zdatnosti a klíčové úlohy, kterou při výchově dítěte s autismem ke smysluplnému, soběstačnému a produktivnímu životu zastávají dospělí. Autorka také zpracovává téma přechodu dítěte s autismem do dospělosti.
344ELI GOTTLIEBArgo, 2016Nejhodnější chlapecPadesátník Todd Aaron je těžký autista, žijící od dětství ve specializovaném sanatoriu. V klidu si znovu a znovu pročítá encyklopedii a je nejraději, když se nic neděje. Když však do sanatoria přibudou noví lidé – nevlídný člen personálu a pacient s poškozeným mozkem –, poklidné vegetování vezme za své, a...
345Natálie FicencováCPRESS, 2021Neříkej autista, to se nehodíKniha Zrzavé holky, jejíž blog Zrzi.cz byl v roce 2020 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku
Jmenuji se Natálie a jsem autistka. „To neříkej!“ říkají mi někdy lidé zděšeně. „To se nehodí.“ Jiní reagují překvapeně: „Vždyť mluvíš.“ „Vždyť chápeš vtipy!“ Občas přijde i rozhodné: „Podle mě žádný autismus nemáš.“ Člověk musí mít trochu nadhled. Proto se většinou zasměju a odkážu lidi na svůj blog, na kterém o těchto věcech píši. Začala jsem je zaznamenávat už celkem dávno; vše začalo, když mi bylo kolem dvaceti. Tenkrát jsem zjistila, že se mě autismus týká. Pojďte se podívat, jak přemýšlí autista...
346Dundon, RaelenePortál, 2021Mé dítě má autismusVysvětlovat svému dítěti, že má autismus, může být hodně složité. Má to vůbec vědět? Jak mu to nejlépe vysvětlit? Mám to říci i dalším lidem? Raelene Dundon má osobní i profesní zkušenost s dětmi s autismem a ve své knize nabízí velmi praktické tipy, jak s dítětem i s ostatními mluvit o jeho diagnóze. Vyvrací různé mýty, které se s autismem spojují, dává užitečné rady a dělí se také o svůj příběh matky dvou dětí s PAS.
347Štípek, PetrPortál, 2011Dítě na zabitíDěti, o nichž kniha pojednává, chodí většinou na druhý stupeň základní školy. Jsou hyperaktivní (neposedné), nepozorné a zlobivé. Takové děti většinou nevydrží chvilku v klidu, vrtí se, pozorují vše kolem, vypadá to, že nás ani neposlouchají a nevnímají, neustále si s něčím hrají, houpají nohama, vyrušují, nedokončují, co začaly, jsou hlučné, náladové, vznětlivé, vzdorovité, vždy v opozici, nepořádné, roztržité. Kniha může sloužit jako průvodce na cestě porozumění rodinným vztahům a pomoci dítěti.
348Bělohlávková, LuciePortál, 2019Tak už se nestyďBojíš se přihlásit, když se učitel v hodině na něco ptá? Když už zvedneš ruku, stane se ti, že ti správná odpověď „vypadne“ z hlavy, protože ji „přemažou“ tvoje obavy a strach? Bojíš se trapasů a nevíš si rady ve vztazích s ostatními lidmi? Pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě druzí budou myslet, a blokuje tě to? Dobrá zpráva je, že podobně na tom jsou i někteří tví vrstevníci. I oni se někdy bojí, že selžou, mají strach navázat sociální kontakt s ostatními, stydí se.
Tahle knížka ti pomůže tyhle problémy dostat pod kontrolu. Najdeš v ní tipy, jak poznat škodlivé myšlenky a jak je změnit. Také tady najdeš tipy, jak relaxovat, a knížka tě podpoří v tom, když se odhodláš navzdory strachu k něčemu, co ti nahání strach.
349Oaklander, VioletPortál, 2022Ukrytý pokladTéměř tři desetiletí po knize Třinácté komnaty dětské duše, kterou mnozí považují za základní knihu o terapii hrou, přišla autorka s novou publikací. I ta se zaměřuje na vztah mezi terapeutem a dítětem či dospívajícím a představuje řadu tvořivých, expresivních a projektivních technik pro odhalení klientova vnitřního já. Stává se tak mapou ke skrytému pokladu, který ale nikdy nelze úplně odhalit, protože dítě se stále rozvíjí a mění a jeho hloubka je nezměrná. Pomocí této mapy se autorka snaží, aby děti navázaly kontakt s vlastními emocemi, zlepšily své vztahy s druhými lidmi, oživily své smysly a našly kontakt s vlastním tělem. I když je kniha psaná z pozice gestalt terapie, je vhodná pro všechny psychoterapeuty, psychology, sociální pracovníky, vychovatele a další odborníky, kteří pracují s dětmi a mládeží, pro rodiče, a dokonce i pro dospělé, kteří chtějí navázat kontakt se svým vnitřním dítětem. Spíše než o text, jejž je nutné číst od začátku do konce, se jedná o studnici různých pozorování, příkladů, podnětů a metodických doporučení.
350Šimanovský, Zdeněk; Mertin, VáclavPortál, 2012Hry pomáhají s problémyHry a hrátky pro rodiče a dítě
Každá kapitola této knihy je věnována jednomu problémovému typu chování - dítě uzavřené, vzdorovité, neklidné, neohrabané, úzkostné, nepřizpůsobivé, plaché nebo to, které chodí za školu a lže. Chování je popsáno, jádro kapitol však tvoří soubor her, jež podporují návyky, znalosti a dovednosti, které dítěti pomohou překonávat jeho potíže.
351Heinzen, Thomas E.; Lilienfeld, Scott O.; Nolan, Susan A.Portál, 2019Kůň, který uměl počítatNa začátku 20. století proslul penzionovaný berlínský učitel matematiky tím, že jeho kůň, jemuž se začalo přezdívat „chytrý Hans“, umí počítat a rozumí složitým slovním pokynům. Byly schopnosti koně skutečné? Jistěže ne! Ale čím to, že jim uvěřilo tolik lidí a že vzbudil takový zájem médií? A jak tento mechanismus ve skutečnosti fungoval?
Na počátku 90. let minulého století získala velkou pozornost takzvaná facilitovaná komunikace, užívaná u dětí s autismem. Jenže na jejím základě nejenže začaly děti zázračně „mluvit“, ale také došlo k obvinění jejich rodičů ze zneužívání. I funkčnost této metody se ukázala jako klamná. Co má kůň, který uměl počítat, společného s metodou zázračné komunikace?
352Grubert, AngelikaPortál, 2022Hry pro zvládání emocíVyjádření vlastních pocitů v konfliktních situacích bez toho, abychom ublížili ostatním, je velkou výzvou pro děti v mateřské i základní škole. Angelika Grubert proto sestavila tento soubor her pomáhající dětem konstruktivně se vypořádat se vztekem, strachem nebo neklidem. Díky této sbírce her mohou pedagogové, učitelé a rodiče poskytnout dětem nástroje pro kontrolu impulzů a podnětů, nástroje, které u dětí usnadňují řešení silných emocí. Prostřednictvím hry se děti učí ovládat neklid, tlumit svůj hněv a překonávat strach, učí se měnit strach a hněv v pohyb nebo pomáhají regulovat hladinu hluku ve skupině. Hry slouží ale i k objevování pocitů a pomáhají dětem konstruktivně zvládat silné emoce. Děti si své nové dovednosti vyzkouší a posilují své sociální kompetence. Kniha také obsahuje podněty k zamyšlení a uvedené hry v mnoha obměnách!
Hry nevyžadují žádné nebo jen velmi málo dopředu připravených pomůcek a dají se lehce přizpůsobovat věkové skupině dětí od 4 do 10 let.
353Marcela Lippertová-GrünerováGalén, 2020Multisenzorická stimulaceRehabilitace pacientů v bezvědomí nebo s různými stupni omezení vědomí by měla začít již na oddělení akutní péče a plynule pokračovat až do dosažení co nejvyššího stupně kvality života. Rehabilitace je vždy týmová práce a podílí se na ní celá řada medicínských odborností. V její časné fázi pacientům pomáhá zejména multisenzorická stimulace. Jde o…
354Benjamin LudwigIkar, 2017Ginny NapořádOdzbrojující román o autistické dívce, která si se světem nerozumí, přestože se o to snaží celým svým srdcem. Ginny je třináct a bydlí v adoptivní rodině. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslovně a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zp...
355 Petra ŠtarkováAlbatros, 2018Můj brácha TornádoŘíkají mi Julie a je mi devět let. Chtěla bych vám vyprávět příběh o sobě, o svých rodičích, kamarádkách, ale hlavně o bráchovi. Jmenuje se Jonáš a chodí se mnou do třídy, i když je starší. Má totiž ADHD. Někdy se mi zdá, že se chová jako tornádo. Chvíli neposedí, místo toho, aby šel, tak běží, všechno mu padá z ruky.
356Rocio BonillaCPress, 2019SourozenciKdopak by neměl problém se svým sourozencem! Jednoduchý příběh s nádhernými ilustracemi je tak trefný a výstižný, že vydá za tisíc slov. Oboustranná kniha, ve které z jedné strany vypráví dívka o svém bratrovi a z druhé bratr o sestře, ukáže dětem s lehkostí a humorem, jak moc pro nás sourozenci znamenají. I když nás umí občas p...
357Jodi PicoultIkar , 2011Nejsem jako vyJacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivný...
358Martina DrijverováAlbatros, 1998Domov pro MarťanyVyprávění o jednom školním roce 10leté dívky, která je šťastná v kruhu své rodiny i přesto, že její mladší bratr je nevyléčitelně nemocný. Na počátku příběhu se rodina stěhuje do vlastního domku a hrdinka prožívá všechny problémy života v novém prostředí. Snaží se najít kamarádku a po počátečním zklamání se zdá, ž...
359Astrid LindgrenAlbatros, 2001Bratři Lví srdceKrásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.
360Frank CiceroPasparta, 2022Úspěšný nácvik používání toaletyNácvik používání toalety může být pro dítě jednou z nejnáročnějších dovedností, které musí zvládnout. Proto mu musí nejen rodiče věnovat velkou pozornost. Tato kniha představuje efektivní metody nácviku toaletní hygieny pro jedince s vývojovými poruchami. Publikace je určena rodičům i odborníkům, vedle lidí pečujících o děti s hendikepem zde mohou inspiraci najít i rodiče dětí, které se vyvíjejí typicky.

Kniha se podrobně věnuje např. nácviku močení a stolice, a to přes den i během noci, dále metodám, díky nimž si dítě návyk udrží. Věnuje se i otázkám případného regresu v dovednostech nebo nácviku žádosti o použití toalety.

Čtenáři najdou v knize odpovědi na otázky, jako např. kdy je vhodné s nácvikem začít, jak při nácviku využívat pozitivní posílení (pochvaly a odměny), jak sbírat a vyhodnocovat údaje nutné před zahájením nácviku apod. Navržené postupy jsou vhodné pro děti různého věku se širokou škálou vývojových poruch.
361Věra Petlanová ZychováPasparta, 2022Jak na sexuální výchovuPublikace praktickým způsobem zpracovává téma sexuální výchovy u dětí a dospívajících s poruchou autistického spektra (PAS). Autorka v knize shrnuje svou mnohaletou praxi v práci s lidmi s PAS v této oblasti a ukazuje, jak s tématem sexuality pracovat doma, ve škole nebo v sociální službě.

Věnuje se např. otázce, kdy je vhodné se sexuální výchovou začít, rozebírá jakým tématům je potřeba se s dětmi a dospívajícími s PAS věnovat (doteky, soukromí, sebeuvědomění, osobní hygiena). Zpracovává také téma hranic a pravidel v sexuální výchově a osvětě a téma mezilidských vztahů. Samostatná kapitola je věnována pubertě u dětí s PAS a sexualitě lidí s těžkým mentálním znevýhodněním. Kniha je protkána množstvím příkladů z praxe. Shrnuje vhodné metody práce s tématem sexuality, jako jsou např. vizualizace, myšlenkové mapy či modelové situace. V příloze knihy najdou rodiče, pedagogové a pedagožky i pracovníci a pracovnice v sociálních službách mj. souhrn dostupných materiálů, pomůcek a literatury, ale např. i filmů a videí k tématu sexuální výchovy.
362Caldwell, Phoebe; Horwood, JanePortál, 2022Intenzivní interakce a senzorická integraceOsoby s poruchou autistického spektra mají obtíže s vnímáním smyslových podnětů. Často se cítí odstřiženi od reality a přetíženi, což se promítá v jejich chování. Tato kniha ukazuje, jak můžeme navázat kontakt s dětmi, které komunikují neverbálně nebo částečně neverbálně, a jak jim můžeme pomoci zvládat případné krize. Senzorická integrace jim pomůže v tom, že pochopí, že svět kolem nich má smysl. Při senzorické integraci využíváme řeč těla a různé tělesné aktivity. Kniha obsahuje řadu příkladů doplněných ilustracemi.
Knihu uvítají speciální pedagogové a ergoterapeuti.
363Kabat-Zinn, JonPortál, 2022Mindfulness pro začátečníkyCvičení všímavosti v sobě skrývá možnost nejen pomíjivého pocitu spokojenosti, ale opravdového přijetí hlubší jednoty. Tato kniha vás může naučit přetvořit vlastní vztah k tomu, jak přemýšlíte, cítíte, milujete, pracujete a hrajete si, abyste dokázali procitnout a ztělesnit úplněji to, kým skutečně jste. Mindfulness pro začátečníky lze pojmout buď jako sbírku úvah, kterou je možné náhodně otevřít a začíst se, nebo jako základ pro každodenní praxi. Čtenář se tak například dozví, proč má smysl vracet se k vlastním smyslům, jak se naše myšlenky osvobodí, když si je uvědomujeme, jak lze zakoušet přímo, jak se vyhnout utrpení, jak se stát sám sebou, konkrétní podněty pro praxi všímavosti, popisy různých meditací všímavosti. Kniha byla dosud přeložena do 20 jazyků.
364Opravilová, Eva; Gebhartová, VladimíraPortál, 2011Rok v mateřské školeKurikulum předškolní výchovy
Čtyři úspěšné projekty výchovně vzdělávací práce v předškolním období (Jaro, Léto, Podzim, Zima v mateřské škole), vydávané nyní v ucelené publikaci za výhodnou cenu
365Konvalinová, KateřinaPortál, 2014Jaro, léto, podzim, zima - ve školce je pořád primaPublikace představuje soubor rozmanitých námětů k činnostem s dětmi předškolního a mladšího školního věku. Aktivity jsou členěny do bloků, každý blok je uveden motivačním příběhem. Úkoly se vyváženě věnují rozvíjení pohybových dovedností, zdokonalování řečového projevu, motorických a grafomotorických schopností, zrakového vnímání, sluchového vnímání, smyslu pro rytmus, prostorové orientace, pozornosti, paměti, logického myšlení, rozlišování barev, geometrických tvarů, výtvarného projevu, postřehu, tvořivosti atd. Aktivity zohledňují RVP PV. Deset kapitol je koncipováno jako průvodce školním rokem, činnosti lze tedy uplatňovat ve větších logických a tematických celcích, nicméně není to nutné, úkoly lze zařazovat i nezávisle na sobě.
366Kast, VerenaPortál, 2013Otcové-dcery, matky-synovéPráce s rodičovskými komplexy jako cesta k vlastní identitě
Otcovský a mateřský komplex představují reakci, kterou rozvine každý člověk vůči svým rodičům, tak jak je ve svém dětství prožíval. Tyto rodičovské komplexy pak mohou ve své pozitivní i negativní podobě ovlivňovat, popř. znesnadňovat další psychický vývoj člověka směrem k jeho vlastní identitě, a v "křížové" podobě mateřského komplexu u muže a otcovského komplexu u ženy výrazně ovlivňovat jeho budoucí partnerský život. Verena Kast ve své dnes již klasické knize k tomuto centrálnímu tématu psychického růstu člověka ukazuje, jak lze v terapeutické práci i v úsilí o vlastní psychický růst vliv těchto komplexů rozvolnit, a uvolnit tak přístup k širším životním možnostem.
367Kast, VerenaPortál, 2022Jak být sám sebouKdo vlastně jsem? Souvisí s mojí identitou to, jak mě vidí jiní lidé? Co mě dělá nezaměnitelným a takovým, jaký chci být? Ten, kdo má pocit, že žije v souladu se sebou, zakouší rovněž dobrý pocit vlastní hodnoty, který také vyzařuje navenek. Identita je ale něco živého a stále znovu se ustavuje. Autorka proto vysvětluje, v čem spočívá schopnost být sám sebou a co nás vlastně drží pohromadě jako svébytné osobnosti. K tomu si vypomáhá zejména Eriksonovou teorií psychosociálního vývoje a Jungovým pohledem na individuaci, ale také příklady z života konkrétních jedinců.
368LaBerge, StephenPortál, 2022Lucidní sněníSny nás nemusejí jen bavit, děsit či jako bezvládné bytosti vést do míst, kde nad sebou nemáme kontrolu. Využít jejich hlubší potenciál pro osobní růst, vyšší sebevědomí a snazší řešení tvůrčích problémů nám pomůže lucidní snění. Stephen LaBerge se bdělým (lucidním) sněním zabývá a shrnuje deset let výzkumů v Centru pro výzkum spánku na Stanfordově univerzitě. Dokazuje, že vědomé a svobodné jednání ve snu je skutečně možné. Mnoho psychologů dnes vyzdvihuje vědu lucidního snění jako nejvýznamnější pokrok ve výzkumu snů od dob Sigmunda Freuda, jenž považoval sen za „královskou cestu do nevědomé mysli“. Kniha nabízí nejen inspiraci, ale i rady a techniky, jak se stát lucidním snícím a jak tento stav prakticky využít.
369Zobačová, HanaPortál, 2020Vím, jak se cítíšPracovní sešit se zaměřuje na rozvoj sociálních kompetencí, schopnost číst emoce, rozumět jim, správně je interpretovat. Vede děti k porozumění svým vlastním pocitům, ke schopnosti je adekvátně verbalizovat, vcítit se do pocitů druhých a učí děti hledat tyto pocity kolem sebe v reálných situacích. Rozvíjí u dětí také schopnost pocity interpretovat různě, aby si děti uvědomovaly, že jedna situace může v lidech vzbuzovat různé, někdy dokonce protichůdné emoce. A v neposlední řadě vede děti k rozvoji „teorie mysli“, která je v životě ve skupině jednou z klíčových dovedností.
371Wedell-Wedellsborg, ThomasPortál, 2022Co řešíš?V kancelářské budově si lidé stěžují na pomalý výtah. Pokud budeme brát problém doslova, budeme se snažit výtah opravit nebo rovnou instalovat nový. Někdo však přišel na mnohem jednodušší a elegantnější řešení: umístit vedle výtahu zrcadlo, aby do něj lidé mohli při čekání fascinovaně zírat.
372Seifert, Ang Lee; Seifert, Theodor; Schmidt, PaulPortál, 2022Aktivní imaginacePraktický zdroj, z něhož lze čerpat v okamžicích rozhodování, krizí či konfliktů, představuje metoda aktivní imaginace, kterou rozpracoval slavný psychiatr C. G. Jung. Autoři knihy na základě osobních zkušeností i mnohaleté psychoterapeutické praxe názorně a s pomocí řady příkladů ukazují, jak lze s touto metodou pracovat. Vyvoláním představ a jejich zápisem či výtvarným zpracováním lze podle nich klienta vyléčit z často zbytečných pocitů duševní vyprahlosti, sebepodceňování i depresí. Imaginací jedinec odhalí část své nevědomé duše, která se mu projeví jako dobrý rádce a korektor jeho pocitů. Autoři praktickým způsobem popisují, jak pomocí technik imaginace dospět k většímu zklidnění a porozumění vlastnímu životu.
373Schellong JuliaTriton, 2021PsychotraumatologiePřibližně polovina lidí zažije událost, která má potenciál způsobit trauma. Taková zkušenost může mít rozsáhlé dopady na duševní a tělesné zdraví. Časné rozpoznání symptomů traumatu a zahájení cílených intervencí a terapie zvyšují pravděpodobnost vyléčení, předcházejí chronifikaci obtíží a zlepšují kvalitu života.
374Hynek JůnPasparta, 2021Když běžné postupy selhávají„Co máme dělat, když nás bije?“ „Kdyby tady nebyl, všem by se ulevilo!“ „Sahá na mě, mám si to nechat líbit?“ „Je nás málo, jak se jim máme věnovat individuálně?“ „Kdyby měl někoho jenom pro sebe, tak by to s ním šlo, ale takhle to nejde!“ „Nechce jíst!“ „Jí až moc!“ „Štvou mě kolegové, kdyby mu to nedovolili, tak je v pohodě!“ „Štvou mě kolegyně, kdyby mu to dovolily, tak je v pohodě!“ „Za všechno můžou rodiče, nenastavili mu pořádný hranice!“ Podobné otázky a stížnosti můžeme často slyšet od pracovníků v sociálních službách, kteří mají na starost klienty se souběhem mentálního handicapu a těžšího problémového chování.
375Zdeňka Šíp StaňkováDěti jsou taky lidiAutentické příběhy, které vám budou povědomé: jak výchova a dětství formují naši dospělost.
376Florent BénardPasparta, 2022Můj bratr je mimozemšťanPříběh dvou nerozlučných bratrů. Ten starší není jako ostatní kluci. S trhavou chůzí, prudkými pohyby, pohlcený hrozným vztekem. Rodiče narážejí na lékařské diagnózy a na problémy se školní docházkou. Nikdo nedokáže pojmenovat, čím trpí. Mluví se o psychotickém dítěti, o autistických rysech.
377Martin N. Seif, Sally M. WinstonPortál, 2022Proč jsem si nekoupil jinou knížku?„Jak zjistím, že jsem se rozhodla správně?“ „Co když se pletu?“ „Chci to vědět na 100 procent.“ „Vypnul jsem ten plyn?“ Honí se vám někdy hlavou podobné myšlenky? Potřebujete se pořád o všem ujišťovat a zpochybňujete svá předchozí rozhodnutí? Trávíte dny a noci kontrolováním e-mailů a zpráv? Pořád všechno analyzujete a rozvíjíte spousty hypotetických scénářů? Pokud ano, možná jste uvízli v ujišťovací pasti.
378Martin SelnerPasparta, 2022Uprostřed Martin pracuje ve stacionáři pro lidi s autismem. Když má volno, pije víno, sarkasticky komentuje sebe i okolí a sleduje svět skrz sociální sítě. Nic ho zdánlivě nerozhází, dokud mu v jeden moment do života nevstoupí dva lidé: Veronika, se kterou začíná chodit, a nový a ne zrovna bezproblémový klient Michal. K oběma si Martin nachází cestu, zároveň ale zjišťuje, že tyto vztahy naťukly jeho pracně budovanou skořápku cynika. Martin se tak ocitá uprostřed vlastní zranitelnosti a křehkosti a není pro něj jednoduché si je připustit. Prozaický debut oblíbeného autora knih Autismus & Chardonnay vypráví o tom, jak těžké je požádat o pomoc, když ji nejvíce potřebujeme, a že odhalit svá slabá místa vyžaduje odvahu.
379Stefanie Rietzlerová, Fabian GrolimundNoxi, 2018Jak se úspěšně učit s ADHDPro děti s ADHD a jejich rodiče je škola často velmi zatěžující. Děti se většinou vyhýbají neoblíbeným domácím úkolům, vedou s rodiči nekonečné diskuze o tom, jaký smysl mají určitá cvičení, lelkují, jsou zasněné a rychle reagují podrážděně, když se jim něco nepodaří nebo nedokáží vyřešit nějakou úlohu. I rodiče, kteří jsou ve výchově dětí velmi kompetentní, přivádí tyto situace kolem učení a domácích úkolů s jejich „snílky“ a „bouřliváky“ často na pokraj jejich vlastních sil. Tento knižní rádce nabízí rodičům konkrétní a praktické pomůcky.
380Hana ZobačováPortál, 2022Zázrak o VánocíchDo městečka přijel dřevěný betlém. Ale takový zvláštní. Nikdo neví, kdo ho vyrobil, každé postavě něco schází a hlavně - dřevěné postavy ožívají! Ale jsou takové trochu smutné: celé dny a celé noci prostojí uprostřed vánočního těšení a poslouchají vánoční přání, co by kdo chtěl dostat nebo někomu dát, ale na ně si nikdo nevzpomene. Až Šimon, obyčejný kluk ze druhé třídy, kterému jednou v noci jedna z postav obživne přímo před očima, dostane nápad, strhne celou třídu a postavám vyrobí dárky...
381Landmann, BimbaPortál, 2021Mapy mých pocitůDítě se vypravuje na cestu, která vede ke zkoumání míst v jeho nitru. Jedinými slovy této jinak tiché knihy jsou označení míst na mapách tajemných krajin, které překvapivě a nápaditě popisují různé lidské pocity. Kouzelná kniha představuje množství odstínů jednotlivých emocí od radosti, studu, údivu a strachu až k lásce. Výtvarně výrazná kniha je určena pro děti od 4 let.
382Ester Stará, Jana DraberováPasparta, 2022Kniha pocitůKája má trému před vystoupením. Kamarádi jí dávají rady, jak se uklidnit. Navrhují zacvičit si jógu, pozorovat brouky, podívat se na fotbalová videa. Co ale nakonec pomůže Káje se uklidnit?

Marek při fotbale omylem kopne míč do okna sousedky a rozbije květináč. Nejprve se schová za strom, nakonec si ale dodá odvahy a ke svému činu se přizná. Co asi získal, když překonal svůj strach?

Důvěrně známé pocity, které provázejí lidi odnepaměti. Přicházejí velmi rychle a rychle směřují naše chování a reakce. Na to, jak velkou roli v našich životech pocity sehrávají, se jim většinou věnujeme poměrně málo a ne vždy rozumíme tomu, co nám sdělují. První krok na cestě k poznání našich pocitů je dovolit si je mít a brát je jako přirozenou součást našeho života.
383Iva NovákováPortál, 2022Jak se správně zachovatPracovní sešit Jak se správně zachovat seznámí děti s krizovými situacemi, ve kterých se mohou ocitnout a následně jim pomůže ujasnit si, jak by měly reagovat.
384Jung, C. G.Portál, 2022Vývoj osobnostiDomněnku, že se Jung jako vědec věnoval pouze druhé polovině lidského života, vyvrací soubor jeho prací na téma osobnostního vývoje. Zde se autor zabývá dětskou psychologií, výchovou a individuací. Jako podstatnou pro proces dětského zrání vnímá psychologii rodičů a vychovatelů. Neuspokojivý vztah rodičů proto může u dítěte zapříčinit psychickou poruchu. Schopnost dospělého stát se sebou samým je jakousi obdobou dozrávání dítěte a jedno na druhé intenzivně působí – proto je třeba, aby rodiče i učitelé rozvíjeli vlastní osobnost. Jak Jung trefně podotýká: „Nic nemá na děti silnější psychický vliv než nežitý život rodičů.“
385Freud, SigmundPortál, 2022Krysí muž a Vlčí mužVýznamnou součástí Freudovy práce, s jejíž pomocí si ujasňoval své základní teorie, byly popisy jeho klinických případů – kazuistiky jeho pacientů. Ty představují fascinující možnost podívat se na to, jak probíhala Freudova každodenní sezení. V předkládaném výboru představujeme kazuistiky Krysího muže a Vlčího muže. Krysí muž shrnuje jeden z prvních popisů celé psychoanalytické léčby, klinické detaily i vnitřní svět pacienta. Ilustruje konflikt mezi touhou po lásce otce a zápasem s ním, mezi láskou a nenávistí a přemístění nenávistných pocitů do nutkavých příznaků.
386Harris, Amy Bjork; Harris, Thomas A.Portál, 2022Zůstaň OKSlavná kniha Já jsem OK, ty jsi OK vyšla jako dílo amerického psychiatra Thomase A. Harrise, ale důležitou roli při jejím vzniku měla i Harrisova žena a spolupracovnice Amy. Šestnáct let poté se již Amy stala hlavní autorkou navazující publikace Zůstaň OK, která mnohá témata první knihy rozpracovává a aplikuje v praxi. Čtenáři se tak za pomoci výkladů, příkladů a diagramů dozvědí další informace o Rodiči, Dospělém a Dítěti, kteří představují různé složky našeho já a které se projevují jak v našem vnitřním životě, tak v kontaktu s druhými lidmi, například v našem vztahu k vlastním dětem.
387Alena WehleAlena Wehle, 2023CitlivkaJako citlivka, tedy jako člověk s tzv. vysoce citlivou nervovou soustavou, se narodí skoro každý pátý z nás. Citlivky vnímají spoustu podnětů a souvislostí najednou a dokáží tento příval informací velmi komplexně zpracovávat. Snadno se tím však zahltí a unaví, takže občas mohou mít problém fungovat v běžném provozu.
388Paglia, IsabellaPortál, 2023KrabičkaV lese se najednou objevila krabička. Na jedné straně má dvě dírky a nikdo neví, jak se tam ocitla. Všechna zvířátka přemýšlejí o tom, proč se objevila právě v lese, nikdo ale nezná odpověď. Jedno je ale jisté: ať je tam kdokoli nebo cokoli, rozhodně nechce z krabičky ven.
389Navarro, AngelsPortál, 2023Nauč se učit!Pracovní sešit cílený na předškolní děti, který vychází z nejnovějších poznatků neurovědy a má za cíl pomoci dětem se naučit, jak se správně učit. Hravou formou v dětech probouzí zájem o učení, upevňuje základní jazykové a matematické dovednosti, orientaci v prostoru, pravolevou orientaci, časovou posloupnost, vizuální diferenciaci a mnoho dalšího, a to na úrovni jejich věku přiměřené.
390Milan StudničkaBIZBOOKS, 2022Pohodové rodičovstvíVychovávat děti tak, aby z toho všichni členové rodiny vyšli beze šrámů na duši, je hotové umění. Milan Studnička, psycholog a spoluzakladatel úspěšného vzdělávacího portálu, se proto zaměřil na nejpalčivější otázky z praxe. Je rozdíl mezi výchovou kluků a holek? Jak porozumět sám sobě, a tím pádem i dětem? A jak vycházet s prarodiči? Ať už máte doma miminko, batole, školáka či puberťáka – vždy můžete pracovat na tom, aby se celá rodina cítila lépe.
391Marchiano, LisaPortál, 2023Cesta matkyJak se moderní, samostatná, kreativní žena vyrovná s přijetím mateřské role?
Kniha se zabývá často obtížně zvladatelnými stavy souvisejícími s naprostým odevzdáním se potřebám dítěte a je napsána jako průvodce touto iniciační cestou. První část je věnovaná ztrátě – svobody, kontroly i sebe samé. Druhá část se zabývá setkáním s temnotou (stínem) – jeho vyhodnocením a integrací. Třetí část se věnuje požadování transcendence, kreativity a autority. Autorka využívá méně známé varianty lidových pohádek a s jejich pomocí vysvětluje, jak integrovat stinné stránky mateřství a využít je k posílení.
392Rika Taeymans, Laura Van BouchoutLali jóga, 2016Matějova akrobacieMatějova akrobacie je sbírka 24 akrobatických cvičení pro celou rodinu. Všechna cvičení od jednoduchých průpravných her až po skutečné akrobatické prvky přinášejí čistou radost dětem od 3 let i jejich rodičům a pomáhají přitom rozvíjet jejich motorické dovednosti.
393Lenka BittmannováPassparta, 2023Z chlapce mužem, z dívky ženouDospívání je důležitou kapitolou ve vývoji každého jedince. Je to ale také období, ze kterého má mnoho rodičů obavy. Jak se na toto období připravit a jak ho zvládnout, když má navíc moje dítě diagnózu poruchu autistického spektra (PAS)? Na to se snaží odpovědět tato publikace. Jedná se o společné dílo profesionálů, kteří dlouhodobě pracují s lidmi s PAS.
394Jana BílkováPortál, 2023Rozvoj mentální kondiceDalší kniha z úspěšné autorčiny řady cvičení na každý den v roce. Soubor krátkých úkolů pro ty, kteří si chtějí procvičovat mentální kondici a denně zaměstnávat mozek, ale nevyhovují jim dlouhé aktivity na celou stránku. Střídají se různé typy cvičení, která částečně pracují se zeměpisnými a přírodovědnými reáliemi. Tento díl je navíc zacílen na rozvoj a produkci v oblasti verbální kreativity.
395Anna FreudPortál, 2023Já a obranné mechanismyKniha Já a obranné mechanismy patří ke klasickým, základním psychoanalytickým textům. Anna Freud, dcera Sigmunda Freuda, zde zřetelně ukazuje, že psychoanalýza se nezabývá výhradně lidským nevědomím. Dokládá, že ve skutečnosti bylo vždy předmětem zájmu psychoanalýzy Já a jeho poruchy – přičemž zabývání se nevědomím sloužilo obnově Já a jeho funkcí. Autorka se v této knize věnuje specifickému problému – prostředkům, kterými se Já brání nelibým stavům a úzkosti a pokouší se zvládat impulzivní jednání, afekty a pudové nároky.
396Perry, Bruce D.; Winfrey, OprahPortál, 2023Co se ti stalo?Řekli jste si někdy: „Co jsem to udělal?“ nebo „Proč jsem své chování neudržela na uzdě?“ Ostatní mohli nad vaším chováním uvažovat a říkat si, co je asi tak na vás špatného. Když přemýšlíme o svých pocitech, nemáme daleko k sebeobviňování nebo z toho, co děláme, udělat jakýsi podivný standard.
397Rossa, Julia; Rossa, RobertPortál, 2023100 her pro práci s (kyber)šikanouKniha her, která má děti připravit na rozpoznání šikany, ať už se jedná o ně samotné, či o šikanu u spolužáků a kamarádů. Poskytuje jim prostředky, jak se šikaně postavit. Děti si mohou v bezpečí řízené hry samy na sobě vyzkoušet, jaké to je být šikanovaný, snášet sprostá a hanlivá slova a druhému je říkat, jak se jim účinně bránit a kdy a komu si říct o pomoc. Jaká je moc jednotlivce i skupiny v tom negativním, ale především v tom pozitivním slova smyslu. Pomáhají dětem detekovat šikanu v okolí a učí je nebýt k ní neteční.
398Bern Andersson, Frida; Ek, Daniel; Flodin, PärPortál, 2023Ať žije přátelství!Je možné, že velká většina štěstí, které v životě prožijeme, nepramení ze zamilovanosti ani profesních úspěchů, ale z kvalitních přátelských vztahů?
399Van Dijk, SheriPortál, 2023Jak zklidnit bouři emocíPokud máte obtíže se zvládáním emocí, může se zdát, že ztrácíte kontrolu nad celým svým životem. Hněv, bolest, zármutek, strach a další intenzivní pocity vás mohou přemoci, zahltit, může se stát, že nebudete vědět, co dělat dál, jak byste měli reagovat a racionálně uvažovat. Pokud je pro vás někdy náročné emocím porozumět, projevovat a zpracovávat je, tato kniha vám může pomoci. Je to váš průvodce, který vám pomůže emoce zvládat v klidu. Poslouží vám k tomu dovednosti, které jsou součástí dialektické behaviorální terapie. V kombinaci s technikami z kognitivně behaviorální terapie a mindfulness tvoří vaši sadu pro přežití emoční bouře.
400Gaigg, Daniela; Syllaba, LindaPortál, 2023Výchova bez ponižováníVětšina lidí vychovávajících malé děti podobnou situaci zná – občas se neudrží a dítěti začne nadávat. Příručka popisuje, co se děje s dítětem, které je takovýmto způsobem průběžně znevažováno a negativně hodnoceno, a nabízí užitečné postupy, jak něčemu takovému předcházet. Zejména v rodině může totiž vzhledem k nedostatečnému nastavení hranic a roztočené spirále negativního přístupu dojít ke zhoršení atmosféry, pocitu vychovatelského selhání u rodičů a vzniku negativního sebeobrazu u dětí.
401Rosenberg, Marshall BPortál, 2023Nenásilná komunikace ve školeStaré pojetí vzdělávání se soustředilo na vytváření poslušných studentů, kteří sledují jednotné cíle bez ohledu na vlastní přístup k učení. Slavný autor konceptu nenásilné komunikace ale nabízí jiný přístup, jenž je založen na vzájemně respektujícím vztahu mezi studenty, učiteli, školskými úředníky a rodiči.
402kolektivINFRACZ, 2023Babička a dědeček vypráví o VelikonocíchOpět se setkáme s rodinou Svobodových, hlavně s dětmi Haničkou a Honzíkem, které mají moc rády pohádkové příběhy od babičky a dědečka, a nejraději poslouchají, jak slavili lidé svátky v dřívějších dobách. V publikaci nechybí básničky, písničky, velikonoční recepty a tvoření. Publikace je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se chtějí o Velikonocích dozvědět úplně všechno.
403Renata FrančíkováAXIOMA,2012S pastelkami za písničkouPracovní, samolep. sešity, kreat. 012.
404Georgina DurrantPortál, 2023Hry pro děti se speciálními vzdělávacími potřebamiStovka aktivit, které nabízejí prostor pro dětskou kreativitu a hravé učení. Činnosti jsou rozděleny do šesti kategorií: děti si mohou hrát na zahradě nebo na procházce. Najdeme zde také hry, které děti mohou hrát ve třídě, hry pro deštivé dny, vyrábění a psychomotorické aktivity.
405John Bowlby
Portál, 2010VazbaAutor se ve svém klasickém díle zabývá procesem, týkajícím se vazby a separace a ukazuje, jak z experimentálních studií týkajících se vývoje dětí lze odvodit vzorce chování, jež docházejí potvrzení biologickými vědami. Postuluje, že tendence dítěte ke vztahové vazbě je instinktivní odpovědí na potřebu ochrany.
406Ladislav ZiburaAlbatros Media, 2015
40 dní pěšky do Jeruzaléma22letý muž jde pěšky 1400 kilometrů do Jeruzaléma. Pořád se ztrácí a je trochu nešikovný, potká ale dobrý lidi. Jak to skončí: do Jeruzaléma dojde, ale pak ho na letišti málem zabije raketa.
407Ladislav Zibura
BizBooks, 2016Pěšky mezi buddhisty a komunistySvět z televize je někde tam venku. Jen si pro něj někdy musíš dojít pěšky.” To je motto excentrického poutníka Ladislava Zibury, který se tentokrát vydal zdolat Himálaj a probádat údolí čínských a nepálských řek. Ať už zrovna trpí výškovou nemocí, zachraňuje lidský život nebo je zatýkán čínskou policií, vše komentuje s humorem.
408Ladislav ZiburaVoxi, 2020Prázdniny v EvropěVložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z horkých Athén přes divoký Balkán, rodný střed a malebné Pobaltí až za polární kruh. Objevíte místa, která jste vždy chtěli navštívit, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky se přesvědčíte, že žijete na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.
409Hanson, Rick; McKay, MatthewPortál, 2022Okamžitá pomoc proti úzkostiŽijeme v nejisté době. Možná vám v poslední době hlavou jako o závod běží rozličné myšlenky, točíte se v kruhu katastrofických scénářů, jste vystresovaní nebo se bojíte se o sebe či své blízké. Potřebujete se „hodit do klidu“, a to co nejdřív. Předkládaný soubor cvičení, který dohromady sestavili přední američtí profesionálové v oblasti pomáhajících profesí, vám má pomoci cítit se lépe, ale také uznat, že na své vnitřní prožívání máte plné právo.
410Olga Bogdashina e-book, 2023Autismus: jak se stát profesionálním rodičem (e-book)Známá autorka Olga Bogdashina, přichází s novou knihou určenou zejména rodičům dětí s PAS. Autorka v knize shrnuje poznatky a osobní zkušenosti matky dětí s PAS. Právě téma specifik smyslového vnímání, jemuž autorka zasvětila velkou část svého profesního života, prolíná celou knihou a ovlivňuje a utváří autorčin pohled na autismus obecně. Autorka sdílí také velké množství osob­ních zkušeností získaných při výchově svých dětí i pedagogické práci s dětmi s PAS.
411Wallin, David J.Portál, 2020Vazba v psychoterapiiVzájemně spoluutvářený vztah mezi terapeutem a pacientem představuje možnost vytvořit bezpečnou základnu pro léčbu a rozvoj osobnosti nejen pacienta. Model psychoterapeutické léčby jako transformace prostřednictvím vztahu je výsledkem integrace teorie attachmentu s neurovědami, studia traumatu, vztahové psychoterapie a psychologie všímavosti. Živě podaný klinický materiál ilustruje, jak terapeuti mohou napomáhat utvoření léčivého vazebného vztahu, šít své intervence na míru vazebným potřebám svých pacientů a napomáhat jim k vytvoření zvnitřněné bezpečné základny, kterou jim neposkytly rané vztahy.
412Šišková, Tatjana (ed.)Portál, 2016Průvodce rodinnou mediacíKniha, která je praktickým úvodem do problematiky rodinné mediace, předkládá zkušenost osmi českých a slovenských mediátorů.
V rodinné mediaci nejde jen o rozvody a úpravu péče k dětem, ale i o vztahy mezi sourozenci nebo partnery, o problematiku dědictví, o témata spojená s domácím násilím a o další spory. Téma je ukázáno na velké řadě kazuistik. Pozornost je věnována jednotlivým fázím, postupům a technikám mediace: např. technice přeformulování stížnosti na potřebu nebo hledání způsobu, jak definovat předmět jednání a zajistit vzájemné porozumění.
413Pokorný IvanGrada, 2019
Pohybové hry pro školákyJednotlivá cvičení pro rozvoj sportovních dovedností dětí obsahují schematický i slovní popis činnosti, který pomůže jednoduchým a zábavným způsobem vést žáky.
414Rogers, Carl R.Portál, 2020Teorie terapie a osobnostiVýbor z díla jednoho z nejvýznamnějších psychologů 20. století a zakladatele na klienta zaměřené terapie přináší do češtiny dosud nepřeložené práce. Stěžejní součástí tohoto výběru je „Teorie terapie, osobnosti a interpersonálních vztahů, jak byla vyvinuta v rámci na klienta zaměřeného přístupu“. V ní jsou definovány a komentovány pojmy a koncepty, které tvoří základy Rogersova přístupu, jako jsou podmínky osobní hodnoty, intencionalita, místo hodnocení a další.
415Feldenkrais, MoshéPortál, 2023Feldenkraisova metodaFeldenkraisova metoda představuje praktický program pro integraci tělesné a mentální stránky člověka. Je založena na zpětné vazbě, kterou nám dávají naše smyslové orgány a jež vede ke zlepšování žádoucího pohybu na základě vlastních měřítek účinného pohybu.
416aMarkéta Závěrková, Jaroslava Budíková, Markéta Dobiášová, Jitka Kendíková, Veronika VitoškováPassparta, 2021Cesta životem s ADHDPorucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) patří mezi nejčastější neurovývojové odlišnosti u dětí. Její symptomy přetrvávají většinou i do dospělosti. Kniha nabízí ucelený pohled na život jedinců pod taktovkou ADHD. Popisuje jednotlivá vývojová období života člověka ve vztahu k projevům a potížím spojeným s touto diagnózou.
417Markéta Doležalová, Michaela ChotěborováPassparta, 2021Vývojová dysfázieVývojová dysfázie je v současné době poměrně často stanovovaná diagnóza u dětí. Mnoho rodičů (ale i dalších zájemců o logopedickou problematiku) nemá jasno v tom, co všechno se pod pojmem vývojová dysfázie skrývá.
418Marie Najmonová, Martina Lietavcová, Miluše VítečkováPassparta, 2023Spolupráce mateřské školy se školským poradenským zařízenímPublikace se zabývá tématem spolupráce učitelů mateřských škol s dalšími institucemi, odborníky a s rodiči, kteří se všichni podílejí na výchově a vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Již v mateřské škole se totiž můžeme setkat s dětmi, kterým je potřeba poskytnout podpůrná opatření, jež vedou k minimalizaci bariér vyplývajících ze specifických potřeb těchto dětí. Právě pro rozvoj a podporu těchto jedinců je potřeba úzká a kontinuální spolupráce mateřské školy nejen s rodinou, ale i s dalšími odborníky.
419
Maja ToudalPassparta, 2023Co vám chce říct vaše dítě s autismemMaja Toudal na základě vlastních zkušeností, rozhovorů s dalšími lidmi s autismem i s předními odborníky na poruchy autistického spektra pojmenovává a jasně vysvětluje mnoho aspektů autismu. Zkoumá řadu běžných problémů, kterým může dítě nebo dospívající s autismem čelit v různých (společenských) situacích.
Hlavička pozadí