Autiscentrum logo
menu

Jak poznat autismus?

Milena Urbanová Milena Urbanová 21.05.2022 Ikona komentáře 0 komentářů

Porucha autistického spektra je vrozená porucha některých mozkových funkcí, která způsobuje, že dítě prožívá, myslí a chová se jinak než jeho vrstevníci. Zhruba každé 70. dítě se narodí s projevy charakteristickými pro poruchu autistického spektra.

Jak poznat první známky odlišného neurovývoje dítěte už v batolecím věku? To umožňuje screeningový test nazvaný M-CHAT, jehož autorkou je profesorka Diana Robins. O včasném rozpoznání neurovývojové poruchy a o tom, jak pomoci dítěti, hovořila na meziooborové konferenci v Praze.

👉Více v reportáži ČT24 v 6:04 minutě: https://1url.cz/irrVl

V ČR se od ledna 2017 provádí plošně screeningový test M-CHAT v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. Na vysokou pravděpodobnost rozvoje poruchy autistického spektra u dítěte ukazuje pozitivita 8 bodů a výše (https://www.autismus-screening.eu/).

V batolecím věku je velmi vysoká šance na zlepšení prognózy dítěte, dokonce na stimulaci zdravého vývoje dítěte a to i přesto, že autismus je považován za nevyléčitelný. V batolecím věku se dají řízenou stimulací u dítěte rozvinout dovednosti nutné k jeho zdravému vývoji.

Pokud se Vaše dítě zvláštně chová a máte podezření na odchylky v jeho vývoji ve věku mezi 16 až 30 měsíci, můžete si sami zkusit odpovědět na otázky http://www.autismus-screening.eu/screening.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí