Autiscentrum logo
menu

Ikona oddělovače Dlouhá cesta k novému stacionáři

Autismus nezmizí, ani když vyrostete

Znáte to, jako mávnutím kouzelného proutku jsou z dětí dospěláci a nejinak je tomu i u našich klientů. Z dětí, které k nám chodily na terapeutické programy, kroužky, odlehčovací služby a další aktivity jsou najednou „dospěláci“.
Víme, že cesta k dospělosti bude pro naše klienty mimořádně těžká a plná překážek. Jejich postižení bohužel s dospělostí nikam nezmizí a budou potřebovat naší celoživotní podporu.
Rozhodli jsme se proto zdánlivě o nemožné, vybudovat pro naše dopívající a dospělé klienty týdenní stacionář. Naším cílem bylo vybudovat místo, kde by měli šanci se v dospělosti alespoň částečně osamostatnit, někam patřit a mít kolem sebe blízké lidi. Cíl byl tedy jasný, ale čekala nás dlouhá a nelehká cesta ….

Začínáme stavět stacionář od základu

Začátky našeho snažení se datují do roku 2017, kdy se nám díky vstřícnému přístupu ze strany vedení města České Budějovice podařilo získat objekt, kde by se mohl stacionář vybudovat.

Začínáme stavět stacionář pro dospělé a dospívající s autismem

Na první pohled nám bylo jasné, že nás čeká běh na dlouhou trať. Avšak náš tým Autis Centra se jen tak něčeho nezalekne a po mnoha jednáních a především díky podpoře veřejnosti a našich partnerů, dárců a podporovatelů jsme postupně dokázali z této ruiny vybudovat základy našeho stacionáře.

Stacionář roste před očima

Z hrubé stavby se pomalu, ale jistě stává náš vysněný stacionář.

Stacionář pro dospělé a dospívající s autismem - hrubá stavba

Neúnavně pracujeme, řešíme, vyřizujeme a sháníme finanční prostředky na další vnitřní vybavení. Jak sami vidíte, díky Vaší podpoře se nám dílo daří a stacionář nabývá postupně na kráse.

Vnitřní prostory stacionáře

Otevření stacionáře vyžaduje mnoho plánování a příprav …

Během stavebních prací nezahálíme, protože pro naše budoucí klienty musíme vše pečlivě připravit. Jedná se o psychicky náročnou a složitou práci. Musíme projít školeními a prokázat, že tuto náročnou práci dostatečně dobře zvládneme. Je to pro nás velká výzva, ale našich osm dospěláků s autismem a mentálním handicapem si zaslouží tu nejlepší péči.

Stacionář pro dospělé a dospívající s autismem - Společenská místnost

Naděje pro Tomáše a Kačku …

S radostí Vám představujeme první dva klienty našeho stacionáře a to Tomáše a Kačku.

Tomáš

Tomáš byl jedním z prvních klientů Autis Centra. Pro jeho maminku byl vznik centra opravdovou spásou, protože na péči o Tomáše byla do té doby sama. Tomášův otec jeho zdravotní stav neunesl a za dramatických okolností opustil tento svět. Maminka rodinnou situaci zvládla. O Tomáše se starala, jak nejlépe mohla, a při náročné péči ještě donedávna pracovala jako zdravotní sestřička v nemocnici.

Aby si alespoň trochu odpočinula, využívala pro Tomáše víkendové odlehčovací pobyty v Autis Centru. Přišla však doba, kdy Tomáš dospíval a bohužel ne příliš vybíravým způsobem dává mamince najevo potřebu osamostatnit se. Že tohle přijde, maminka Tomáše věděla. Je nesmírně šťastná, že příležitost v podobě týdenního stacionáře pro Tomáše je na dosah. O takové možnosti se jí donedávna ani nezdálo. Bude se moci opět vrátit do práce a Tomáš dostane šanci vydat se na cestu do dospělosti na vlastních nohách.

Kačka

Stacionář je obrovskou nadějí také pro Kačku a její maminku. Obě dvě prožily složité situace, kdy se k nim jejich rodina postavila zády a na všechny starosti zůstaly samy. Služby pro lidi s autismem v době, kdy Kačka byla malá, prakticky neexistovaly a tak její maminka musela s Kačkou zůstat doma. Dnes je již Kačka dospělá, ale potřebuje stálou podporu a pomoc okolí. Její maminka je však vyčerpaná a nedokáže jí zajistit zázemí a sociální kontakty, které Kačka tak zoufale potřebuje. I pro Kačku bude nový stacionář příležitostí, jak se osamostatnit a s potřebnou podporou se zapojit do běžného života.

Další klienti

Kromě Tomáše a Kačky dostane díky stacionáři šanci na osamostatnění dalších šest klientů.

Pomůžete nám stacionář dokončit?

První kroky na dlouhé cestě máme za sebou. Podařilo se nám zrekonstruovat budovu, v níž bude nový stacionář od září 2022 fungovat.

Vnitřní prostory stacionáře

Jenom budova a holé zdi ale nestačí. V současné době potřebujeme udělat z holých zdí stacionáře skutečný domov, kde se budou cítit naši klienti jako „doma“. Z tohoto důvodu hledáme finanční zdroje na dofinancování pořízení nábytku, lůžkovin, nádobí na vaření, provozního zázemí a zakoupení rehabilitačních pomůcek.

Víme, že současná doba je velmi složitá, ale pevně věříme, že nám pomůžete 🧡. Společně dokážeme proměnit stacionář ve skutečný domov, kde se budou naši klienti cítit bezpečně a naleznou v něm vše potřebné pro svůj život.

Stacionář pro dospělé a dospívající s autismem

Podpořit nás můžete:

#stacionarproautisty #budujemestacionar

Hlavička pozadí