Sociálně terapeutická výtvarná dílna
Cílem výtvarných aktivit je rozvoj tvořivosti, smyslového vnímání, myšlení, jemné motoriky, koncentrace a také představivosti. Výtvarná činnost přináší klientům radost, smyslový zážitek, podporuje jejich samostatnost a tvořivost. Při skupinové aktivitě nebo práci s asistentem se u klienta rozvíjí spolupráce a komunikace.
Vizuální podpora činnosti
Pro lepší pochopení toho, jak bude dílko vyráběno a jaká bude jeho konečná podoba, využívá odborný pracovník strukturované postupy (video-postupy, foto-postupy) výtvarných činností, v nichž jsou vizualizovány jednotlivé kroky – pomocí náčrtků, fotografií nebo videa – jak postupovat při tvorbě. Pomocí těchto postupů rozvíjíme u klienta učení nápodobou. Postupy jsou přizpůsobené věku a schopnostem klienta a vedou jej k větší motivaci v činnosti, samostatnosti a v konečném důsledku k radosti ze samotného tvoření.
Využívané výtvarné techniky
- seznamování s výtvarnými nástroji (kreslící nástroje: štětec pastelky, fixy, pero, nůžky, ozdobné děrovačky, apod.) a výtvarnými materiály (barevné papíry, třpytky, lepidla, provázky, korálky, apod.)
- kresba – pastelky, fixy, suché křídy, barevné tuše
- malba – temperové barvy, vodové barvy, prstové barvy
- netradiční techniky:
- vosková rezerva
- vosková negativní kresba
- zatíraná vosková technika
- soutisk
- otisk
- protahovaná linie
- koláž – textilní koláž, koláž montáž, muchláž
- stříkaná technika – dreeping
- kašírování
- rozfoukávání
- frotáž
Prostředí výtvarné dílny poskytuje dostatečný klid na práci. Aktivity probíhají individuálně nebo ve skupince maximálně 3 klientů. Svá dílka si klienti odnáší domů nebo je nechávají na prodej na vánočních trzích, osvětových akcích či jako dárečky pro naše donátory.