Autiscentrum logo
menu

Volba vlastního směřování u dospívajících s Aspergerovým syndromem

Petr Pekárek Petr Pekárek 10.07.2023 Ikona komentáře 0 komentářů
Volba vlastního směřování u dospívajících s Aspergerovým syndromem

Datum konání

11. 7. 2023    
15:30 - 17:30

Místo

Autiscentrum
Plzeňská 2219/44, České Budějovice, Česká republika, 37004 , Jihočeský

Typ události

Zveme Vás na přednášku pro rodiče předního českého psychologa Mgr. Přemysla Mikoláše na téma Hledání vlastní identity, volba vlastního směřování u dospívajících s Aspergerovým syndromem.

Dospívání je spojené s hledáním vlastní identity a s volbou životního směřování. Dospívající s autismem mají větší potíže s introspekcí, tedy porozuměním sobě a svým emocím, velmi neradi odpovídají na otázky „jak se vidí“, jaké jsou jejich vlastnosti, silné a slabé stránky. Často se podhodnocují a bývají k sobě kritičtí, pochybují o svých schopnostech, což mohou maskovat přehnanou suverenitou, diskutováním, strháváním pozornosti na sebe apod. K nízkému sebevědomí přispívá, pokud nerozumí svým obtížím, neví, proč nejsou schopni zapadnout. Opakovaně zažívají pocity neúspěchu a marného snažení, důvodům ale nerozumí, hledají vinu v sobě nebo v okolí. Začnou se utvrzovat v tom, že nejsou dost dobří a nikdy nebudou tak úspěšní jako jejich vrstevníci. Může tak docházet k hlubšímu uvědomování si vlastní odlišnosti a následně k rozvoji úzkostí a deprese.

Někteří dospívající s PAS v této fázi ztrácí zájem o učení, učení se novým dovednostem, plní školní povinnosti jen s odporem, nové výzvy je zúzkostňují a často se nedovedou sami rozhodnout, zda se mají začít učit zvládat nějakou novou činnost. Někteří dospívající s PAS projevují zájem o své profesní směřování a výběr školy, zejména pokud jsou jejich zájmy spjaté s konkrétním profesním oborem. Mnoho dospívajících s PAS ale neví, jaký studijní obor a profesní zaměření si vybrat. To se samozřejmě týká i jejich vrstevníků, nicméně dospívající s PAS prožívají více úzkosti z budoucnosti kvůli vysoké míře vnitřní nejistoty a snížené sebeúctě.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články

Komentáře nejsou povoleny.

Hlavička pozadí